Jump to content

Sağlıklı Bir Kalp İçin Bunları Yapın...


Renan

Önerilen Mesajlar

Sağlıklı Bir Kalp İçin Bunları Yapın

 

99a158f369c154e796281b57266b0e6c_k.jpg

 

Kardiyovasküler hastalıklar, 25 yaş üzeri kadınlarda tüm kanserlerin toplamından daha fazla can alıyor.

 

Kalp krizi geçiren genç kadınların hayatını kaybetme riski, erkeklere oranla iki kat fazla.

 

Kendini koruyabilirsin. Hatta hemen, şu an başlamalısın!

 

Biraz Matematik Çalış Kolesterol (karaciğerinde üretilen ve kan hücrelerinde bulunan yapışkan bir madde) ve kalp hastalıkları arasındaki bağlantı uzun yıllardır biliniyor.

 

Ama total kolesterol seviyen sadece denklemin bir parçası. Asıl kilit nokta, ne kadarının “kötü kolesterol” olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve ne kadarının “iyi kolesterol” dediğimiz yüksek yoğunluklu lipoprotein LDL, arter duvarlarında birikip plaklara sebep olabilir.

 

Bu durum ise arterlerde zorlanma meydana getirip kan pıhtılaşması ve kalp krizi ile sonuçlanabilir.

 

Teksas Üniversitesi Southwestern Tıp Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre, düşük LDL seviyesi, diğer risk faktörleri söz konusu olsa bile kalbi koruyor.

 

Öte yandan HDL adeta LDL’nin gazabından bedeni koruyan bir süper kahraman gibi çalışıyor.

 

İlaçlardan Korkma

 

Eğer kan tahlilinde kolesterolün yüksek çıktıysa, beslenme planında yapacağın değişiklikler ve egzersiz sana yardımcı olacaktır

 

Ancak değerlerin çok yüksekse, geç kalınmış ve sorun bu basit adımlarla çözülemeyecek kadar büyümüş olabilir

 

Böyle durumlarda doktorun sana statin diye bilinen, kolesterol düşüren bir ilaç verebilir.

 

Bu tarz ilaçlar karaciğerinin fazla kolesterol üretmesini engeller. Bazı doktorlar bu ilaçları verme konusunda tereddüt edebiliyor, özellikle de hasta, hayat tarzında yapacağı değişikliklerle sorunun üstesinden gelebilecekse.

 

Ancak son çalışmalar gösteriyor ki statin LDL seviyesini yüzde 40’a kadar düşürebiliyor, HDL seviyesini az da olsa yükseltiyor ve kalp krizi riskini yaklaşık yüzde 35 oranında azaltabiliyor.

 

Ağırlık çalış

 

Doktorlar eskiden kan basıncını arttırdığından ağırlık çalışmanın kalp için kötü olduğu kanısındaydı.

 

Ancak sonraki araştırmalar gösterdi ki ağırlık egzersizi hem kan basıncını düşürüyor, hem de vücudundaki yağları kasa çevirip daha fazla kalori yakmanı ve karın yağlarını eritmeni sağlıyor

 

Doktor Goldberg, düzenli ağırlık çalışmanın sadece yaşlanmayla bağlantılı kas ve kemik kaybını engellemekle kalmadığını,

 

aynı zamanda vücut yağlarını azaltıp dayanıklılığı arttırdığını söylüyor. Ve bunların hepsi kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürebiliyor.

 

Yediklerine dikkat et

 

Beslenmene çekidüzen vermeden yapacağın hiçbir egzersiz seni istediğin yere ulaştırmaz. Ancak bu, aç kalman ya da son moda bir diyet furyasına katılman gerektiği anlamına gelmiyor.

 

Doktor Hayes, “Hiçbir besin tek başına seni öldürmez ya da hayatını kurtarmaz. Doğru beslenme, çeşitli sağlıklı besinler içermeli” diyor.

 

En önemlisi, trans ve doymuş yağlardan uzak durman.

 

Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre, sağlıklı bireylere sadece bir kez verilen yağlı yemek bile dolaşım sistemini olumsuz şekilde etkiliyor ve HDL’nin koruyucu kalitesini düşürüyor.

 

Amerikan Kalp Birliği, tereyağı, yağlı süt, peynir ve et gibi doymuş yağ içeren besinlerden aldığın kalorinin, günlük kalori tüketiminin yüzde yedisini geçmemesini öneriyor.

 

Ayrıca tükettiğin trans yağ miktarı da yüzde biri geçmemeli.

 

Trans yağ çoğunlukla bisküvi, kraker ya da cips gibi işlenmiş ürünlerde bulunuyor.

 

Doğum Öncesi Kontrollerini Yaptır

 

Her sene yaklaşık 135 bin kadın hamileliğe bağlı diyabete yakalanıyor. Bu rahatsızlık, hamilelik hormonlarının yeterli insülin üretimini engellemesi ile ortaya çıkıyor.

 

Eskiden doktorlar bunun hamilelikle başlayıp, doğumdan sonra sona erdiğini düşünürdü

 

Ancak yeni araştırmalar gösteriyor ki bu hastalık hamilelikten sonra diyabete yakalanma riskini yüzde 50’ye çıkartıyor. bu da seni kalp hastalıklarına üç, yedi kat daha yatkın yapıyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Bir Kimsenin Sevgisi Kazanmak icin

   1Liltahtıl 2 Mehtahtıl 3Kahtaytıl 4Fehtaytıl 5Nehhattıl 6Cehhattıl 7Lahhattıl. 1 uygulma   Siddetli bir muhabbetle heyecanlandırarak matlubunu yanına getirtmek istersen: Yedinci ismi Cuma günü Zühre saatinde yaz. Talip olan kisi bu ismi üzerine alsın. Daha sonra kalan altı ismi mürekkebi olmayan bir kalem veya iğne ile tatlı bir sey üzerine yaz. Bu tatlıyı matluba yedirirsen, matlup talibe hizmet eder, her zaman yanında olur ve kesinlikle talibin yanından ayrılmaz. 2 i

   , Yer: Büyü

  • Basur için

   Kanlı basur Hastalığı için Papatya çicegini kaynatıp şekerle çay gibi içmelidir. Tecrübe olunmuştur. Basur için Beyaz böğürtlen dikeninin kökünü kaynatıp şeker ile çay gibi içmelidir.(tecrübe olunmuştur diyor kitap)

   , Yer: Rukye ve Tedavi

  • Sevgilinizle Aranızın Düzelmesi Eski Haline Gelmesi için ve Son Derece Etkilidir

   Selamunaleykum kardeşlerim böylesine güzel bir siteyi kuran bizleri bir araya getiren saygıdeğer lahuti ailesinden ALLAH cc razı olsun.Siteyi dolaşırken gözüme çarpan en büyük sorunlardan önde geleni sevgilisi ile arasının düzelmesini isteyen kişiler olduğunu gördüm.Benim dedemin babasından kalan çok eski kuvvetli mukaddime kitabından sizlere elimden geldiğince yardım etmek için bu duayı yazma gereği hissettim.Her insan hata yapabilir burada bu hatasını düzeltmek için birşeyler arayan kardeşleri

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • İş Bulmak İçin (Ben Denedim)

   her namazdan sonra 5 defa okunacak bismillahirrahmanirrahim ve kalelmelikü itüni bihi estahlishülinefsi felemmakellemehu kale innekel yevme ledeyna mekinün emin kalec alni ala hazainil ardi inni hafizün alim ve kezalike mekkennali yusüfe fil ardi yetebevveü minha haysü yeşaü nusibü bi rahmetina men neşaü vela nuziü ecrel muhsinin

   , Yer: Havas & Hüddam

  • İş HayatınıN KötÜ Gitmesİ İçiN

   hindistanda artık kullanılmayan bir uyguılamadır çünkü herkez tarafından artık biliniyor bu uygulama eskiden bir oyun olarak hediye edilirdi santraç gibi ilerlemeli bir oyun 17 idi adı ama bu oyuna gizlenmiş bir büyüdür. hediye edilen kişiye birde oynaması için fildişi bir kale hediye edilirdi. kalesi her uynadığında bir kaleye geldiğinde bir olmsuzluk yaşardı. öfke para kaybı hastalık gibi.   örnektir yapsanızda bir işe yaramaz

   , Yer: Büyü

×
×
 • Yeni Oluştur...