Jump to content

Çarpıntı ve Nefes Darlığı Çekiyorsunuz Fakat...


Renan

Önerilen Mesajlar

Çarpıntı ve nefes darlığı çekiyorsunuz fakat

 

1472650694041.jpg

 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, panik atak hastalarının yaşadıkları sorunları fizyolojik sanarak buna yönelik tedavi arayışında olduklarını belirterek, "Hasta kişi mutlaka psikiyatriste gitmelidir. Bazen kan şekeri düşüklüğü, bir takım kalp hastalıkları, kullanılan ilaçlar, troid hastalıkları gibi psikolojik temelli olmayan, fiziki rahatsızlıklar da panik atağa neden olabiliyor. Hasta doğrudan bize gelse bile fiziki bir hastalığı olup olmadığını tespit etmek için tıbbi muayeneden geçiriyoruz" dedi.

 

Panik atak hastaları, yaşadıkları sorunları genelde fizyolojik sanıyor. Birçok kez kalp damar, nöroloji veya beyin cerrahisi uzmanlarına giderek tedavi olan bu hastalar, 3-4 denemenin ardından son olarak psikiyatriste gidiyor.

 

Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, panik atak hastalarının yaşadıkları sorunları fizyolojik sanarak buna yönelik tedavi arayışında olduklarını söyledi. Panik atak hastalığının belirtileri, ilk etapta yaşamı tehdit eden başka hastalıkları akla getirdiğini kaydeden Aksu, "Panik atak hastalarının genellikle 3-4 kez kardiyoloğa gittikten sonra bize başvuruyor. 30 yaşın altındaki hastalar bile panik atak geçirirken öncelikle acil servislere veya kardiyologlara başvurabiliyor" dedi.

 

HAYATI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Panik atak hastalığının yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini kaydeden Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, "Panik atak hastalığının belirtileri, ilk etapta yaşamı tehdit eden başka hastalıkları akla getiriyor. Bu durum hastaların korkusunu daha da büyütüyor. Panik atak çarpıntı, nefes darlığı, terleme başta olmak üzere aklını kaçırma korkusu, bulantı, karın ağrısı, göğüs bölgesinde sıkışma tarzı ağrı, düşüp bayılacakmış hissi, ölüm korkusu, gibi belirtilerle karşımıza çıkıyor. Bu duyguları yaşayan kişi 'aklımı kaçırır mıyım', 'tuhaf bir şey yapar mıyım' gibi birçok farklı korkular yaşamaya başlar. Bu da korkuyu daha da büyütür" dedi.

 

"DOKTOR BİLE İKNA EDEMİYOR"

Uzman Dr. Haluk Aksu, "Kişi göğüs ağrısı eşliğinde sol tarafında da uyuşma hissettiğinde 'eyvah kalp krizi geçiriyorum' diyerek hemen kardiyoloğa ya da en yakın hastanenin acil servisine gidiyor. Panik atak hastaları en son bize, yani psikiyatristlere gelirler. Hatta çoğu bize gelene kadar da 4-5 tane kardiyolog dolaşmış oluyor. Ya da 'ben felç oluyorum' diyerek nöroloğa gidiyor. Sık nefesalınca başı dönüyor ve 'Vertigo olabilirim' diye düşünüyor. Doktor 'bir şeyin yok' dediğinde de kişi tatmin olmuyor. Çünkü insanlar ruhsal rahatsızlıkları çok zor kabullenirler. O yüzden bir sıkıntı olduğunda onun psikolojik değil fiziki bir rahatsızlık olduğunu düşünürler" diye konuştu.

 

"UZMANA YÖNLENDİRİN"

Uzman Dr. Haluk Aksu, "Bu tür hastaların mutlaka psikiyatriste yönlendirmesi gerekiyor. Kişi psikiyatriste gitmediği için hastalığın belirtilerini tam olarak tanımıyor. Aynı belirtileri yaşadığında tekrar tekrar doktora gidebiliyor. Bu nedenle kişi evinden çıkmıyor ve sorun daha da derinleşiyor" dedi.

 

TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIK

Panik atağın 15 dakika ile 1 saat arasında sürdüğünü dile getiren Psikiyatri Uzmanı Dr. Haluk Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Hasta kişi mutlaka psikiyatriste gitmelidir. Bazen kan şekeri düşüklüğü, bir takım kalp hastalıkları, kullanılan ilaçlar, troid hastalıkları gibi psikolojik temelli olmayan, fiziki rahatsızlıklar da panik atağa neden olabiliyor. Hasta doğrudan bize gelse bile fiziki bir hastalığı olup olmadığını tespit etmek için tıbbi muayeneden geçiriyoruz. Panik atak tanısı konulduktan sonra psikiyatrist ile terapi ve gerekirse ilaç tedavisi uyguluyoruz."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...