Jump to content

Müziğin Ruhun Gıdası Olduğunun Kanıtı


Melâl

Önerilen Mesajlar

Gün içinde en az yarım saat müzik dinlemenin yararlarını uzmanlar 5 maddeyle açıkladı.

 

 

Müzik dinlemenin hem psikolojik hem fiziksel açıdan insanı rahatlatıp mutlu ettiği günümüzde kabul görmüş bir gerçektir.

İşte müzik dinlemenin uzmanlar tarafından kanıtlanmış 5 bilimsel faydası:

 

 

 

Beyni her daim dinç tutar

 

Yaş ilerledikçe beyin fonksiyonları yavaşlar ve nöronlar arasındaki iletişimde aksaklıklar yaşanır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada, bir enstrüman çalmak, müzik dinlemek beynin yüksek düzeyde çalışmasını tetiklediği görülüyor. Ayrıca müzik dinlemek, unutkanlığı önleyerek zihinsel gelişimde de rol oynar.

 

 

Çocuklarınıza müzik dinletin

 

Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, okul öncesi çocuklarda, çocukların bilmedikleri kelimeleri kolay kavradıkları ve kelimelerin anlamlarını açıkladıkları, ayrıca ilkokul öğrencilerinin görsel ve sözel zeka seviyelerinde diğer müzik dinletilmeyen öğrencilerden daha çok geliştiği gözlemleniyor.

 

 

Mutlu hissettirir

 

Müzik dinlemek; sizin iyi hissetmenizi sağlayan, dopamin, serotonin hormonlarının salgılanmasına yardımcı olur, depresyonu, stresi, kaygıyı azaltır.

 

 

Kalp sağlığına iyi gelir

 

Kalp hastaları üzerinde yapılan araştırmalara göre, kalp ameliyatı öncesinde hastalara, en sevdikleri müzik veya şarkıları dinletiliyor ve hastanın daha çok endorfin hormonu salgıladığı gözlemleniyor. Ameliyat esnasında ve sonrasında kan basınca ve kalp ritmi normal düzeyde olduğu tespit ediliyor.

 

 

Daha iyi uyumanızı sağlar

 

Gün içerisinde herhangi bir dalda müziği veya favori sanatçınızı dinlemek, gün sonunda size stresten uzak tutarak, derin ve huzurlu bir uyku geçirmenizi sağlar. Uyku problemi yaşayanlara da iyi gelecek bir yöntem.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...