Jump to content

Firavun Khufu’nun Güneş Teknesi


Önerilen Mesajlar

[h=1]FİRAVUN KHUFU’NUN GÜNEŞ TEKNESİ[/h] Gize’deki Keops Piramidi yakınlarında devam eden kazılarda Firavun Khufu’nun İkinci Güneş Teknesi’ne ait olduğu anlaşılan 8 metre uzunluğunda ve 40 santimetre eninde bir ahşap parça ortaya çıkarılmıştı. Ahşap parça üzerinde dağınık halde yerleştirilmiş U ve L biçimli çok sayıda metal parça bulunuyor.

 

Mısır-Japonya işbirliğinde yürütülen Khufu’nun İkinci Teknesi Projesine bağlı araştırmacı ve restoratörler tarafından incelenen ahşap parça üzerinde bulunan metal parçalar, Antik Mısır’da teknelerde metal kullanımına ilişkin bir ilk olma özelliği taşıyor.

 

Güneş tekneleri, Antik Mısır mitolojisinde yeniden dirilen kralın Güneş Tanrısı Ra ile birlikte binerek cennette seyahat ettiği araçlar olarak biliniyor. Kral mezarlarının yakınındaki çukurlar içerisinde gömülü olarak bulunan güneş teknelerinin işlevi konusunda çeşitli teoriler bulunuyor. Bazı teorilere göre güneş teknelerinin firavunun cenaze merasiminde kullanıldığı, diğerlerine göre ise firavunun ölümden sonra öbür dünyada yapacağı seyahatleri için gömüldüğü düşünülüyor.

 

Keops Piramidi’nin kuzeyinde bulunan ahşap parçanın, teknenin hangi kısmına ait olduğu konusunda tartışmalar devam ederken, bunun Khufu’nun İlk Güneş Teknesi’nde benzeri bulunmayan, eşsiz bir parça olduğu belirtiliyor. Projenin restorasyon müdürü Eissa Zidan Ahram Online’a verdiği röportajında, bunun Khufu’nun İkinci Teknesi’nin küreklerini tutan kemere kısmına ait olabileceğini düşündüklerini belirtti. Araştırmacılara göre eğer bu doğruysa, metal parçalar kürekleri tutmak ve teknenin gövdesinde oluşabilecek sürtünmeleri engellemek amacıyla kullanılmış olabilir. Zidan, ahşap parçanın ve üzerindeki metallerin tam işlevinin yapılacak yeni kazı ve incelemelerle daha iyi anlaşılacağını söyledi.

 

Laboratuvarda restorasyon aşamasında bulunan ahşap parça, daha sonra bu alanda ortaya çıkarılan diğer parçalarla birlikte geminin rekonstrüksiyonunda yer alacak ve Gize’deki Büyük Mısır Müzesinde İlk Güneş Teknesi’nin yanında yerini alacak. Khufu’nun İkinci Güneş Teknesi Projesinde şimdiye dek 700 ahşap parça ortaya çıkarıldı ve bunların 681 tanesi yerinde restore edildi. Restore edilen parçaların 404 tanesi ise müzede rekonstrüksiyonun yapılacağı günü bekliyor.

 

280309dce252ccda4258ffd273c2ceaf477c1473257821_w500.jpg

 

280359f9750f24812df0d133be0ecb99bbf81473257834_w500.jpg

 

2803e422ab19d8c6a7e364ec3b45ae1b047b1473257820_w500.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...