Jump to content

CV'nizden Çıkarmanız Gereken Bilgiler


Melâl

Önerilen Mesajlar

İş bulmakta zorlanıyor musunuz? Bunun sebebinin CV'nize yazdığınız bazı basit ve gereksiz bilgiler olabileceğini düşündüyseniz, dikkat etmeniz gerekenler.

 

 

CV, iş hayatınızın yazılı özetidir. Gelecek işinize ulaşmanın ilk adımıdır, CV'nizi ne kadar iyi yazarsanız; aynı oranda ilk adımı başarıyla tamamlamış olursunuz ve iş görüşmesine 1-0 önde başlarsınız. Ancak CV yazmak o kadar kolay değildir. Yapılan bazı basit ve gereksiz bilgi yanlışları her şeyi bitirebilir. Eğer CV'nizin doğruluğundan emin değilseniz, CV'de bilgi kirliliği olduğunu düşünüyorsanız; haberimiz CV'nizi düzenlemeye yardımcı olacaktır.

İstemediğiniz yerde bulunmazsınız

 

Bir işe başvuruyorsanız, o işi istiyorsunuz demektir. Cümleler boyunca bunu anlatmanıza gerek yok. Ancak bir önceki işinizden tamamen farklı bir sektöre geçecekseniz neden bu işi istediğinizin özetini yazabilirsiniz.

Kişisel bilgilerinizi yazmayın

 

CV'nizde medeni durumunuzu, dininizi veya TC kimlik numaranızı yazmanıza gerek yok! Çünkü artık işveren tarafından bunların sorulması tarih oldu. Sizin kişisel bilgileriniz ne yaptığınızla belirlenir.

 

 

Hobileriniz önemsiz

 

Bu detay kimsenin umrunda değildir. Haftanın her günü koşuya, haftasonları Sapanca Gölü'nde balık tutmaya gitmenizin veya etamin kurslarını takip ediyor olmanızın iş başvurunuzla bir ilgisi yoktur. Sadece zaman kaybına sebep olur.

Yalan bilgiye yer yok

 

CV'nizde yapmadığınız işleri yapmış gibi göstermeyin. Emin olun ki işverenler sizinle görüşmeden önce sizi sizden daha iyi tanımış olurlar. İş görüşmeniz başlamadan bitebilir. Dikkatinize.

Yaşınızı belli etmeyin

 

Eğer başvurduğunuz şirketteki uygun olan pozisyonda belli bir yaşın üzerindeki adaylara yer yoksa ve siz o barajın üzerindeyseniz, lise ve üniversiteden mezun olduğunuz yılları silin.

Bilgi kalabalığından ve fazla yazıdan kaçının

 

İşe alım yapan yöneticiler, her pozisyon için ortalama 75 iş başvurusu alırlar ve bu yöneticiler sadece bu işle meşgul değiller. Aynı zamanda kendi işleriyle de ilgilenmek zorundalar. Bu nedenle uzun ve detaylı değil; kısa ve öz olun.

 

 

CV'niz için sayfa düzeni ve yazı tipi edinin

 

CV'nizin sayfa düzeni, yazı tipi, harf büyüklüğü içerik kadar önemlidir. Örneğin 20 puntolu Comic Sans gibi ciddiyetten uzak ve Times New Roman gibi eski moda yazı karakterini kullanmayın. Uluslarası geçerli bir CV sayfa düzeni bulun ve onu kullanın.

1. ve 3. tekil kişiler olmamalı

 

Ben, benim, o, onun vb. zamirleri kullanmanız yersizdir. Özne+nesne+yüklem düzenli cümle kurgusuna bağlı kalmayın çünkü sizin CV'nizin 'sizden' bahsettiği çok açık! 3. tekil kişiden bahsetmeniz gerekiyorsa şayet kişinin ismini yazın.

Sizi temsil edecek bir e-mail adresi edinin

 

[email protected], [email protected] ya da [email protected] tarzı gençlik fırtınasına kapılıp aldığınız e-mail adreslerinizi tarihe gömün ve adınızın ve soyadınızın yazılı olduğu sade bir e-mail adresi edinin. Eğer hala bu tarz bir e-mail adresine sahipseniz hemen değiştirin. Bu işlem 1-2 dakikadan fazla uzun sürmez. Endişelenmeyin.

Sosyal ağ hesaplarınızı yazmayın

 

Günümüzde artık sosyal ağların ve siber alemin gerçek hayattan farkı yok. Kendine özgü kuralları ve evrensel ahlakı oluştu. Siz de bu dünyanın içinde olduğunuzu CV'nizde belirtebilirsiniz. Ancak size ait her sosyal ağ hesaplarınızı CV'nize yazmanıza gerek yok. Gelecekteki işinizle bir bağlantısı olmayabilir. Profesyonel iş hayatıyla alakalı olan, örneğin; LinkedIn hesabınızı yazabilirsiniz, bu aynı zamanda resmi olmayan dijital CV'nizdir. İş görüşmeleri için sizin destekleyiciniz olur.

 

 

Yazı dilinize özen gösterin

 

Yazı diliniz ne Servet-i Fünun Edebiyatı dili kadar ağdalı ne de arkadaşlarınızla arasındaki diyalog gibi sıradan olsun. Kendinizi kağıt üstünde de kanıtlamak istiyorsanız, düzgün ve duru bir Türkçe kullanın. İş görüşmesinde işverenler tarafından bu detay dikkate alınacağından emin olun.

Kendinizi satmaya çalışmayın

 

''İnsanlarla iletişimim kuvvetli'', ''Oldukça düzenli ve hevesliyim'', ''Takım çalışmalarına liderlik ederim'' gibi sıfatlar sizi yansıtmıyorsa onları kendinize yüklemeyin. Çünkü işe alınsanız bile patronlarınız kısa bir süre içerisinde sizi tanıyıp öyle birisi olmadığınıza karar verdikleri anda yeni iş hayatı serüveniniz kısa sürebilir. Kendiniz olun!

Verileri kullanın

 

Bir önceki şirkette yaptığınız iş ve işlerin sonuçlarını iyi, güzel, büyük, küçük, başarılı, başarısız gibi belirsizlik ifade edecek kelimeleri kullanmaktan kaçının. Onun yerine çalışmalarınızın başlıklarını kullanın ve sayısal verilere dayanadırarak sonuçlarını açıklayın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Herkesin Okuması Gereken Bir Hikaye

   Bir Hint masalına göre, kedi korkusundan devamlı endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Büyücünün biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başlar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür. Ve der ki, "Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir faren

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

  • dini bilgiler

   Hüddam arkadaşlar ben bu konuyu çok iyi biliyorum çok olay yaşadım sorunuz varsa söyleyin gerçekten psikolajik olaylar yaşadım umarım yardımcı olurum ben yiğit

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • Anlatılması Gereken Bir Şeymi Bilmiyorum

   Anlatılması gereken birşeymi yoksa saklımı kalmalı bilmiyorum ancak kim ve nerde olduğumu bilemiyceniz için Allah c.c izniyle böyle bi foruma yazarak anlatarak belki bi sebeb sonuç ilişkisiyle değişimler gerçekleşicektir.   - Çok küçük yaşlarda araştırmaya başladım.. Dabbe, ruhlar alemi, cinler, kurandaki sırlar, ahir zaman, alametler, hz mehdi, tüm peygamberler, ahit sandığı, masonluk, illuminati, illuminati oyun kartları, yeni dünya düzeni, büyük orta doğu projesi , uzaylılar astral seyahet

   , Yer: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın

  • Cinlerden Şok Bilgiler

   Geçen akşam cağırdığımız bir cin dünyada 18 bin tane alem olduğunu ve bizim 3. kıyametin nesili olduğumuzu söyledi.Sizce bunlar doğru mu?Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

   , Yer: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın

  • Berhetiye Hakkında Kapsamlı Bilgiler

   .......kasemi berhetıye....... cok tehlıkelı bır davettır davet asla suffi degıl ulvıdır yanlız konuyu açmamdakı gaye sadece bılgı edınmenız ve örnek vermek asla tesfık ve örnek teskıl etmek degıldır uyarımı yapayım ve konuya devam edelım   Bir Kimse Şartları Üzere Berhetiyye Davetini Okusa O saatte 28 Ulvi Melaikesi Ve 28 Süfli Cinler Hazır Olup Senin Emrine Ferman Olurlar. Ve Eğer Hayır Veya Şer Her İstediğini YErine Getirirler. Amma 10.000 Kere Berhetiyye Azimetini Okumak Lazımdır ki: Er

   , Yer: Havas & Hüddam

×
×
 • Yeni Oluştur...