Jump to content

Annesiz Bebekler Yakında!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Annesiz Bebekler Yakında

 

Kadın yumurtası olmadan embriyon oluşturdular

 

1296875_620x410.jpg

 

Bath Üniversitesi’nden Dr. Tony Perry'nin ekibi, kadın yumurtası olmadan da embriyon oluşturmayı başardı

 

İngiliz bilim insanları, kadın yumurtası olmadan da embriyon oluşturmayı başardı. Bath Üniversitesi’nden Dr. Tony Perry liderliğindeki bir ekip, dişi fare kök hücrelerine sperm enjekte ederek döllenmeyi gerçekleştirdi.

 

Deneyler kapsamında önce fare hücrelerinin kromozomlarının yarısını boşaltıp sahte bir sperm ile hücreyi döllendiğine inandırdı. “Parthenogenote” adı verilen bu sahte embriyonun normalde birkaç gün büyüdükten sonra ölmesi gerekiyordu.

 

Ancak bilim insanları gelişim kaydeden “parthenogenote” embriyonuna bu kez gerçek sperm enjekte etti ve gerçek bir embriyon oluştu. Bu yöntemle laboratuvar ortamında 30 fare yavrusu elde edildi.

 

Yeni yöntemle döllenmenin sadece dişi yumurtası ile olabileceğine dair 200 yıllık bilimsel paradigmanın yıkıldığını belirten Dr. Perry, “Sıradan bir deri hücresi veya vücudun herhangi bir yerindeki dokudan döllenme elde etmek mümkün” diye konuştu.

 

Bugüne kadar geliştirilen üreme tedavilerinde, kök hücrelerden geliştirilen embriyonlar bile nihayetinde kadın yumurtasında dölleniyor ve anneye veya taşıyıcı annenin rahmine yerleştiriliyordu. Yeni bulgular döllenmede “kadın faktörünün” devre dışı bırakılabileceğini gösteriyor.

 

Dr. Tony Perry, bu yöntemle eşcinsel erkeklerin birbirinden çocuk sahibi olup olmayacağı sorusuna “Henüz işin başındayız ama bu mümkün” yanıtını verdi. Dr. Perry, ağır kemoterapi tedavisi görüp kısırlaşan kadınların da bu öntemle çocuk sahibi olabileceğini belirtti.

 

"ÜTOPİK ANCAK BİLİME KATKISI ÖNEMLİ"

 

Op. Dr. Betül Görgen (Medical Park Göztepe Hastanesi Kadın ve Doğum Uzmanı):

Bu araştırma, hücrenin bölünme fazında geçirmiş olduğu süreçlere müdahale etmeyi anlatıyor. Bir anlamda hücreyi kandırmak gibi. Hatta kadını saf dışı bırakan bir çalışma. Araştırma 8-12 haftalık uyarılan hayvanlardan yumurta toplanmasıyla yapılmış. Burada söylenmek istenen, karşı cinse gerek kalmadan üremenin gerçekleşebilmesi. Yani gay bir erkek, erkek partnerinin spermiyle çocuk sahibi olabilir. Birinden sperm alınacak diğerinden ise cilt hücresi. Yani yumurtanın yerini cilt hücresi alacak. Embriyon da yumurta olmadan oluşturulacak. Bu da genetik kodlama ile yapılacak. Partogenesiz dediğimiz eşeysiz üremede de bu denenmişti. Yumurtaya bir hücre verilerek embriyon yapılmaya çalışılmıştı ancak araştırma başarılı olmamıştı. Bu nedenle ütopik bir çalışma. Ancak bilime katkısı da ayrıca önemli

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...