Jump to content

Beyin Gücünü Artıran 8 Yöntem


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Farkında olmadan zarar verdiğimiz beynimizi, etkin bir şekilde güçlendirebilmek için yapabileceğimiz 8 yöntem.[/h]

Beyin gücünü artırma ile alakalı çalışmalar ciddi şekilde devam ediyor çünkü beynimiz hakkında bildiğimiz şeyler sadece buz dağının görünen kısmı. Beyninizin bütün potansiyelini serbest bırakın ve hayat bir daha asla eskisi gibi olmasın.

Biz tam potansiyel ile çalışan bir beynin sonsuz yetenekleri hakkında hayal kurmaya devam ederken, sizin için beyin gücünüzü etkin bir şekilde artırabileceğiniz 8 yöntem sunuyoruz.

[h=4]Kan şekeri seviyenizi dengede tutun[/h] Baş ağrıları genellikle zamanla geçen sıradan problemler olarak göz ardı edilir ve nadiren baş ağrısının nedeni hakkında bir fikrimiz olur. Yine de kan şekeri seviyenizi dengede tutarak, beyninizdeki sinirlerin birbirleri arasında iletişimde oldukları bölgeler olan ak maddeleri koruyabilirsiniz.

Houston Methodist Neurological Institute'den Dr. Joseph C. Masdeu'ya göre kan şekeri seviyesinin sürekli yüksek olması, sırayla beyindeki kan damarlarına zarar verir ve ak maddelere etki eder.

[h=4]Esansiyel yağ asitlerini yeterince tüketin[/h] Esansiyel yağ asitlerini yeterli miktarda tüketmezsek demans, depresyon ve hatta şizofreni gibi nörolojik problemlerle karşılaşma riskimiz de yüksek olur. Bunun nedeni beyin hücre zarının, yani beyin ağırlığımızın %60'ının bu yağ asitlerinden üretilmiş olmasıdır.

 

Sağlıklı ve faal bir beyniniz olduğuna emin olmak için mezgit, somon, sardalye veya ton balığı gibi yağ asidi bakımından zengin balıkları tüketmelisiniz. Bu iyi yağlar aynı zamanda Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve avokado yağında da bulunur.

 

 

[h=4]Stres seviyenizi düşürün[/h] Stres, kortizol adı verilen ve böbreküstü bezi tarafından salgılanan bir hormonun açığa çıkmasına neden olur. Sürekli stres altında olmanız beyninize düşündüğünüzden çok daha fazla zarar verebilir. Dr. Joe Herbert'e göre çok fazla kortizol hafızanızı yöneten hipokampüse zarar verir.

 

Kortizolün çok fazla üretilmesi hipokampüsün yeni sinir hücreleri oluşturmasını engeller ve bu durum Alzheimer hastalığına neden olabilir.

[h=4]Beyninizi uyarın[/h] Scientific American yazarı Murali Doraiswamy'ye göre beyin oyunları beyni uyarmaya yardım eder ve beyni dejenerasyona karşı daha dirençli hale getirir. Yapılan bir araştırmada 67 ila 93 yaşları arasındaki 487 yetişkin, bir beyin fitness programına dahil edildi. Beyin eğitim grubu, gelişmiş güven, alışveriş listelerini daha iyi hatırlama ve gürültülü bir ortamda muhabbet edebilme konularında kontrol grubundan daha iyi sonuçlar ortaya koydu.

[h=4]Beyninizdeki iltihabı azaltın[/h] Vücudumuz, içeri giren bir virüs veya bakteriye karşı savaşırken bağışıklık sistemimiz, adından da anlaşılacağı gibi bağırsak bölgemizde bulunan bağırsakla ilişkili bir lenfoid doku (GALT) tarafından harekete geçirilir. Daha sonrasında enflamatuar mediyatörler GALT tarafından salınarak sistemik enflamasyon oluşturabilir ve bu da bozulmaya karşı nöronlarımızın etrafında koruyucu bir kalkanın oluşmasına neden olur.

Uzun vadede, bu iltihaplanma nedeniyle nöronlarımız zayıflar. Bunu azaltmak için sebzeler, meyveler ve çerezlerden oluşan sağlıklı bir diyet yapmak en iyisidir.

 

 

[h=4]Yeşil çay için[/h] Kolayca tüketebileceğiniz bu çayı içmenin beyin gücünüzü ne kadar çok artırabileceğine çok şaşıracaksınız. Bir antioksidan olan yeşil çayda bulunan kateşinlerin, bilişsel bozuklukları azalttığı ve hafızayı geliştirdiği kanıtlanmıştır. Almanya'daki Justus-Liebig-University of Giessen tarafından yapılan çalışmalar da yeşil çayın odaklanmayı ve dikkati geliştirdiğini gösteriyor.

[h=4]Egzersiz yapın[/h] Belki bunu birçok kez duymuşsunuzdur ancak fiziksel egzersiz de beyin gücünüzü arttırmadaki önemli faktörlerden biridir. Georgia Üniversitesi'ndeki egzersiz bölümü tarafından yapılan bir araştırmanın sonucu olarak sadece 20 dakikalık bir egzersizin bilgi işlemeyi ve hafıza fonksiyonlarını kolaylaştırmaya yardımcı olduğu saptandı. Bir UCLA çalışması da egzersizin beynimizin büyüme faktörlerini arttırmaya yardımcı olduğunu gösteriyorç

[h=4]Yeterince uyuyun[/h] Birçok insanın, uyuduğumuz zaman beynimizin de uyuduğu yönünde genel bir algısı var. Ama aslında beynimiz uyuduğumuz süre boyunca bazı zamanlarda oldukça uyanık olur. Fiziksel olarak uyku halinde olduğumuz zamanlarda beynimizin yaptığı önemli şeylerden biri toksinlerinden kurtulmaktır. Vücudumuzun atık sistemi olan glimfatik sistem beynimizin toksinlerinden kurtulmasına yardım eder. Çok az uyursanız vücudunuz toksinlerden yeterince hızlı kurtulamaz. Bu da Alzheimer hastalığına neden olan en önemli faktörlerden biridir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • 21 Günlük Ya Vedud Zikiri İnanılmaz Güçlü Bir Yöntem!

   21 Günlük Ya Vedud Inanılmaz Güçlübir yöntem   Sevgili arkadaşlar bu paylaşımı kendi tecrübelerime dayanaraktan yapıyorum ve eminim sizde benim kadar güzel sonuçlar alacaksınız.   Sevdiginiz insanla birbirinizi deliler gibi sevmenizi saglayacak olan bu güzel zikir hem size hemde hayatınızdaki insani inanılmaz cok mutlu edecektir.   Burda önmeli olan temiz kalple vesveseye yenik düşmeden kalbinizi dolandırmadan zikiri tamamlamanızdır.   Simdi gelelim nasil yapılacagına:   1 ci Gün 1.

   , Yer: Havas & Hüddam

  • İnanan Beyin / Michael Shermer

   İnançlar nasıl doğar, şekillenir, pekiştirilir, ayakta kalır, değiştirilir ve yok edilir? Bu çalışma psikolog, bilim tarihçisi ve dünyanın en ünlü şüphecilerinden biri olan Michael Shermer'in otuz yıllık birikiminin ürünüdür. Shermer'a göre beyin bir inanç motorudur. Önce inançlar gelir, sonra açıklamalar. Duyu verilerinden gelen bilgiyi işleyen beyin doğal olarak önce bir kalıp arar, daha sonra bu kalıba göre anlam bulur. İşte beynimizin noktaları birleştirerek yarattığı bu kalıplar inançlard

   , Yer: Estanbul Kitap ve Dergi

  • 1 İğne İle Kalp Krizinde Hayat Kurtaran Basit Yöntem!..

   1 İğne İle Kalp Krizinde Hayat Kurtaran Basit Yöntem! 1.Aşama: Bir şırınganız varsa, en iyisi şırınga iğnesi olur; aksi halde dikiş iğnesi de işinizi görebilir. İğneyi sterilize edin. Bunun için dikkatlice iğnenin ucunu çakmakla yakabilirsiniz. Kalp krizi geçiren hastanın 10 parmağının ucuna iğneyi batırın. 2. Aşama: Kan çıkmıyorsa parmaklarınızla hastanın parmaklarını sıkarak kanın akmasını sağlayın. Tüm parmaktan kan geldikten birkaç dakika sonra hastanın bilinci

   , Yer: Kalp ve Damar Hastalıkları

  • Cinleri Defetmek Icin Cok Kolay Yöntem

   Arkadaslarim,   bir kac yil evvel arkadasim bana bir eski sehpa vermisti cok sirin kullanilabilir haldeydi onu alip önce balkonuma yerlestirdim üzerine de musammba koyup kahvalti pasta cörek cay kahvemi yapiyordum.. Daha yeni oluyor cikardim yatak odama yatagimin yanina yerlestirdim üzerine ürtü serip okudugum kitaplarimi koydum... Eski oldugundan geceleri koku yayiliyordu tahtadan ama pek sorun yapmadim olabilir diyordum ama icimde her zaman odama girerken farkli bir havasi oldugunu seziyor

   , Yer: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın

  • Cin Daveti İçin Basit Bir Yöntem

   (H. Mustafa Varlı'nın Seyyid İbrahim Halid Eyyubi'den derlediği bir kitaptan alıntıdır)   Karia suresi 5 defa Zilzal suresi 8 defa Lehep suresi 5 defa Kureyş suresi 5 defa Fil suresi 5 defa   Bu daveti yapan kişi yalnız ve tek olarak Mahaz çevirerek okuya, lakin tehlikelidir, dikkat edilmelidir. İşbu davet etmekte olduğunuz cinin adı "Kevtan". Başlıkta cin daveti için basit bir usul dedik ama siz bu ibareye göre hareket etmeyiniz, o sizin bildiğiniz sözcükte de

   , Yer: Büyü

×
×
 • Yeni Oluştur...