Jump to content

Depresyonun Bilmenizi İstemediği 7 Madde...


Renan

Önerilen Mesajlar

Depresyonun Bilmenizi İstemediği 7 Madde

 

depresyon.jpg

 

1. Özsaygınız çok önemlidir

 

%C3%B6zsayg%C4%B1.jpg

 

Etrafınızda olan biteni görme ve yorumlama şekliniz özsaygınıza göre değişmektedir. Özsaygınız düşükken, etrafınızdaki herkese karşı sanki sizin sahip olmanız gereken şeyler onlara verilmiş gibi saplantı geliştirebilirsiniz.

 

Kendinizi belli şeyleri hak etmeyen biri olarak görmeye başlayabilir, hatta daha da kötüsü onlara sahip olmak için “gerekenlerin” sizde olmadığı duygusuna kapılabilirsiniz.

 

Özsaygı eksikliği içsel dengesizlikler ve çatışmalar yaratarak hayat boyu size birtakım bedeller ödetecektir.

 

En tehlikeli depresyon formunun içten gelen olduğu sıkça söylenir. Bazı durumlarda, rahatsızlığı tetikleyen belli bir sebep bulunmaz. Problem içinizdedir ve çocukluğunuzdan beri sizinle beraber büyümektedir.

 

Aile durumunuz her zaman sorunlu olmuşsa, ebeveynlerinizle ilişkiniz hiçbir zaman yolunda gitmemişse veya duygusal olarak hiçbir zaman olgunlaşamamışsanız, özsaygınızın düşük olması muhtemeldir.

 

İçinizde her gün açıklanamayan bir üzüntü barındırmaya devam eder, motivasyon eksikliği yaşar ve depresyona yol açan cesaretsizliği beslersiniz.

 

Özsaygınıza dikkat etmeyi unutmayın! Kendi hayatınızın filminin yardımcı oyuncusu değil başrolü olun!

 

2. Çektiğiniz acı sonsuza kadar sürmeyecek

 

umut.jpg

 

Size şunun sözünü veriyoruz: depresyon sonsuza kadar sürmez, ya da hissettiğiniz acı sizi felç etmez.

 

Her gün daha mantıklı bir şekilde yaklaşır, olumsuz duygulara kendinizi kapatır ve hayallerinize tutunursanız, depresyonunuz sonunda yok olup giden belli belirsiz bir gölgeye dönüşüp hayatınızdan çıkar.

 

3. Ana odaklanın

 

mutlu-olun.jpg

 

Geçmiş geçmiştir, bitmiştir, artık yoktur.

 

Size acı vermekten başka bir şey yapmıyorsa, neden geçen aya ya da geçtiğimiz yıla hala kafa yormakta ısrar ediyorsunuz? Geleceğiniz hakkında da o denli düşünmenin de bir faydası yoktur.

 

Elinizde kristal bir kürenin olmadığını, geleceğin size neler getireceğini bilmenizin mümkün olmadığını unutmayın.

 

Mümkün olduğunca ana ve bulunduğunuz yere ve hak ettiğiniz mutluluğaodaklanmaya çalışın. Çabanıza tek değecek şey budur.

 

4. Doğru insanlardan olması kaydıyla daima yardım isteyin

 

arkada%C5%9Flar%C4%B1n%C4%B1z.jpg

 

“Önce aileden yardım alınmalı, onlar hiçbir zaman seni yarı yolda bırakmaz” cümlesini duymuş olmalısınız. Umarız da öyle olur, ancak hala size yarardan çok zarar verebilecek belli insanlar olduğunu unutmayın.

 

Bazıları sizin “daima üzgün” zayıf bir insan olduğunuz için doktor teşhisli depresyon hastası olduğunuza dahi inanırlar.

 

Dikkat edin. Bir profesyonelden yardım alın ve ardından sizi gerçekten dinlemeyi, rahatlatmayı ve doğru zamanda söylenecek doğru cümleleri olan aile üyeleri ve arkadaşlarınızdan destek alın.

 

5. Depresyonununuz evden çıkmayı sevmez

 

y%C3%BCr%C3%BCy%C3%BC%C5%9F-3.jpg

 

Bu bir gerçek. Depresyon perdeler çekilmiş halde karanlığı sever. Kendinizi olumsuz veya ölümcül düşüncelere gömdüğünüz sessizliği arar.

 

Buna kanmayın. Her gün dışarı çıkın ve en az yarım saat boyunca yürüyün. Temiz havayı içinize çekin, güneşin içinizi ısıtmasına izin veren ve tanıdıklarınızla konuşun.Etrafınızı hayatla, hareket, ışık ve neşeyle donatın.

 

6. Depresyonunuz atıştırmayı sever

 

tatl%C4%B1.jpg

 

Börekler, tatlılar, dondurulmuş gıdalar, fast food… Bütün bunlar anksiyetenizi sakinleştirir ve size anlık bir zevk verir, ancak aslında yaptıkları depresyonun kimyasal dengesizliğini tetiklemek ve o negatif nörotaşıyıcılarını daha da beslemektir.

 

Daha çok taze meyve ve sebze yiyin. Su ve çay için. Sağlıklı beslenmek sizi daha iyi hissettirir ve vücudunuz toksinlerden kurtulmaya başlar.

 

7. Depresyonunuza “hayır” demeye başlayın

 

mutluluk.jpg

 

İşte bu kolay değildir. Depresyona “hayır” diyebilmek bol cesaret ve güç ister, ama açık ve net olan bir şey vardır: siz depresyonunuzdan ibaret değilsiniz.

 

Mutluluğu yeniden bulmayı hak ediyorsunuz. Hayata neşe ve heyecanla bakmalısınız. O zaman şimdi; neden size acı çektirmek için uğraşan o gölgeden hemen şimdi kurtulmuyorsunuz?

 

Alıntı

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Depreyon beni çok sever yapıştımı bırakmıyor insanın yakasını:D Burada yazılanların hepsi doğru, hepsini yaşadım hala da yaşıyorum ama benim atıştırmanın tersine iştahım gidiyor eriyip akıyorum ardından her yıl demir ve vitamin ilaçlarıyla aylarca tedavi görüyorum. Ben evi çok severim yalanını söylüyorum insanlara evden çıkacak halin mi oluyor ki ve en kötüsü öz güven kaybı. Ben öz güvenimi kazanana kadar öldüm şimdi daha iyiyim, şiddetle öz güven seçeneğini üzerinde çalışın derim.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...