Jump to content

Wendy Sendromu: Başkalarına Bakıp Kendini İhmal Etmek...


Renan

Önerilen Mesajlar

Wendy Sendromu: Başkalarına Bakıp Kendini İhmal Etmek

 

peter-pan.jpg

 

Wendy sendromu, Peter Pan için mükemmel kadın

 

Yazar James M. Barrie’nin ünlü kitabından Wendy ve Peter Pan karakterlerini hatırlıyor musunuz? Peter büyümeyi reddeden, bir yetişkin olmanın sorumluluklarını üstlenmek istemeyen ve hepsinin ötesinde istikrar ve olgunluk alanına girmek zorunda kalmadan macera dolu bir hayat isteyen genç bir çocuktur.

 

Bu sebeple Peter Pan hem kendi hem de başkalarının hayatı için sorumluluk alamayan tüm olgunluğa erişmemiş adamları anlatır. Peki ya Wendy? Wendy ilk günden başlayarak Peter’i hiç kaybetmemek için onun gölgesi olan, evi temizlemekle, “kayıp çocuklar”a bakmakla ilgilenen genç bir kızdır. Başkalarına her şeyini verir, çünkü o böyle mutlu oluyordur.

 

Şimdi Wendy sendromu ile örtüşen insanların özelliklerine bir göz atalım:

 

- Başkalarına bakma, ilgilenme ihtiyacı duyarlar; çünkü bu şekilde başkalarını mutlu edebildiklerine inanırlar

 

- Başkalarının ihtiyacına daima öncelik verirler ve ardından kendi isteklerini ve hatta onlar için önemli olan şeyleri feda etmeye başlarlar.

 

- Bu gibi insanlar için, başkalarına bakmak sevgilerini göstermenin bir yoludur ve dolayısıyla bunu istedikleri için yaparlar. Kimse onlara bunu zorla yaptırmaz. Ancak, genelde hiçbir şeyin sorumluluğunu üstlenmek istemeyen, kendileri ve çocukları için sorumluluk alacak partner ile rahat eden Peter Pan sendromlu partnerlere bağlanırlar.

 

wendy-darling.jpg

 

- Wendy sendromu yaşayan insanlar birçok şeyden ve en önemlisi şu iki şeyden korku duyarlar: başka insanların onlara artık ihtiyacının kalmaması ve yalnız kalmak. Bakacak kimseleri kalmaması fikri onları epey telaşlandırır, çünkü bu şekilde kendilerini bir işe yarar hissederler ve bu şekilde sevgilerini gösterirler. Aynı zamanda, bu sayede kendilerini değerli ve gerekli görürler.

 

- Önemli bir noktayı akıldan çıkarmamakta fayda var. Başkalarına bakıp yardımcı olmanın sizi mutlu etmesi mümkündür, ancak başkalarının sizi manipüle ediyor olabileceği veya karşılığında bir şey almadan çok fazla şey verdiğinizin farkına varacağınız bir an da gelecektir. O gün hayal kırıklığına uğramış ve değersiz hissettiğiniz zaman gelebilir ve işte bu noktada bir sıkıntı yaşanır. Bu davranışın olası bir depresyona yol açmaması için oldukça temkinli olmalısınız.

 

Başkalarına bakarken aynı zamanda kendine de bakmak

 

partner.jpg

 

Başkalarına bakmayı bırakmalı mıyız? Ya da sevdiklerimizi düşünmeyi? Asla. Bunu asla yapmayın. Partnerlerimiz, ailelerimiz ve özellikle çocuklarımız hayatımızın esas kısmını oluşturan ve günlük hayatımızın vazgeçilmezleri olan kişilerdir.

 

Öyleyse, tüm kişisel ilişkilerde bir denge tutturmak ve aklımızdan şu noktaları çıkarmamak gerekir:

 

- Hiçbir zaman kendi kişisel gelişiminizin, kendi alanınıza, hobilerinize sahip çıkmanın, değerlerinizi savunmanın ve özgüveninize bakmanın önemini unutmayın. Her şeyinizi başkalarınıza verirseniz, boş kalırsınız. Ardından tatminsiz, mutsuz ve hayal kırıklığına uğramış hissederseniz. Peki siz bu kadar üzgünken başkalarına nasıl bir faydanız dokunabilir?

 

- Kendisiyle gurur duyan, özgüven sahibi, kendi sorumluluğunu alacak özyeterliliğe sahip bir kişiyseniz, başkalarına da herkesin ihtiyaç duyduğu bu pozitif enerjinizi saçabilirsiniz.

 

- Sevdiğiniz insana bakabilirsiniz. Ancak, sizin de aynı şekilde bakılmayı ve değer görmeyi hak ettiğinizi unutmayın. Bu bir güç oyunudur ve her iki oyuncu da kazanmalı ve kimse kaybetmemelidir. Ancak başkalarına bakarken mutlu olabilen bir kişiyseniz, öncelikle işe kendinizden başlamanız gerektiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Siz düşerseniz, başkaları da düşer. Yalnızca kendi mutluluğunuzu besleyerek başkalarına mutluluk yayabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Düşmanı Helak Etmek için

   Bir Arabi Ayin Son çarşamba Günü Bakire Bir Kiza Hamur Yoğutturulur Ve Bunu Nohut Miktarinca Küçük Parçalara Böldürülür 1001 Tane Olacak 1001 Defa Ya Kahhar Okunur üzerine üflenir O Hamur Deneleri Güvercinlere Saçilir Kuşlar Onlari Yerken Tevekkelü Ya Birkan Bi Helaki Fülan Bin Fülan Bi Hakki Hazihil Esmaişşeriyfeti Hiyel Acel Denir Oradan Arkasina Hiç Bakmadan Uzaklaşilir .

   , Yer: Büyü

  • Birini Kendine Aşık Etmek İçin

   i bir Arabi ayın 1ile 20 arası Perşembe gecesi veya Cuma namazı selayla ezan arası yapılır… önce gusül boy abdesti alınılır 2rekat hacet namazı kılınılır   33defa istiğfar 33defa tevhid 33defa salvat okunulur Sonra 1 defa Sübhane rabbike rabbil ızzeti amma yesfun. Ve selamün alel murselın. Vel hamdü lillahi rabbil alemın Sonra 1salavatşerife 1 fatiha okunulur bitirilir.. Sonra yiyecek veya içecek bir şeyin üzerine bu ayetler okunulur her okuyuşda üzerine üfürülür Okuma sayı

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Kötü Şansı Def Etmek İstiyorsanız

   Bu büyüyü gün doğumuna yakın saatlerde yapmalısınız. Bir taş bulun.(Belli bir standartımız yok.Kısaca uygun olduğunu düşündüğünüz büyüklükte bir taş).Onu sıkıca tutun ağlayabiliyorsanız ağlayın.Tüm kötü şansınızın kederinizin o taş tarafından emildiğini ve o taşın içine hapsolduğunu hayal edin ve o taşa çok iyi odaklanın.Ve şunları söyleyin: "I release the past I release my fears I let go of all that harms My future is clear And I am charmed" Taşı güneş tam ufuk çizgisinde görünmeye başla

   , Yer: Wicca & Witchcraft

  • Fotoğraf ile Kendinize Aşık Etmek İçin Havvas hakkında herşey

   Size gönülden bağlanmasını istediginiz kişinin fotoğrafını masanızın üzerine koyun, aşagıdaki duayı (77 defa) okuyup fotoğrafa üfleyin.   Not1: Fotoğraf yerine, size aşık olmasını istediğiniz kimsenin az miktarda saç teli yada herhangi bir eşyasından küçük bir parça da olabilir. "Bismillahirrahmanirrahim. Yuhibbunehüm kehebbüllezine amenü eşeddi hubbullahü ve cealeş şemse zıyaen vel kamere nüren Vallahi Alim-i bizatis sudür."   Daha sonra "Ya Rabbim senin hakkın için, karşımda (fotoğ

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Kendini Vermek Verimli Olmak

   Arkadaslar başka bir forumda bulmuştum ama kaybettim,   ayetel kürsü, nas, felak ile zihin açma hakkında. bu güzel ayetleri zihin için nasıl kullanmak gerekir?   ve ben çok sabirsizim bu ayetlerle nasıl kendime şekil düzen verebilirim? Lütfen Allah rızası için yardım edin.

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

×
×
 • Yeni Oluştur...