Jump to content

Ayakkabı Neden Gıcırdar? Çözümü Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Ayakkabı Neden Gıcırdar? Çözümü Nedir?

 

ayakkabi-neden-gicirdar_646x340.jpg

 

Pek çok kişi ayakkabıyı deneyerek alır. Çünkü deneyerek almak ayakkabının ayağa ne kadar uyumlu olacağını, nasıl durduğunu ve rahatlığı hakkında bilgi verecektir. İnternetten yapılan alışverişler ise bunların hiç birini sağlamazken böylesi bir alışveriş ayakkabı hakkında tüm ön bilgiyi önceden sunacaktır. Fakat deneyerek alınsa bile bazen ayakkabılarda bazı aksaklıklar fark edilemeyebilir. Özellikle de ayakkabı gıcırdamaları gibi. Bu durum ayakkabının kullanım esnasında yer ile temasıyla birlikte çıkardığı gıcır gıcır seslerdir. Ayakkabıyı denerken küçük bir alanda test edilmesi veya henüz yeni olması o anda dahi bunu fark ettiremeyebilir. Ancak çoğu kişinin bu olumsuz durumu zaman içerisinde kendini rahatsız edici bir şekilde gösterecektir.

 

Ayakkabının neden gıcırdadığı hakkında ilk neden ayakkabının yapıldığı malzemeden kaynaklıdır.

 

Özellikle de kauçuk ayakkabılarda bu durum daha sık görünmektedir. Yürüme sırasında her yer ile temasından sonra rahatsız edici bir ses ile meydana gelir. Kullanış rahatlığında bir sorun olmaz, sorun sadece çıkan ses ile alakalıdır. Kauçuk ayakkabıların hem dayanıklı hem de esnek olmasına rağmen bu sorun yaşanabilmektedir. Özellikle kışlık botlarda da bu gıcırdama durumu görülmektedir.

 

Kösele ayakkabılar da gıcırdamaya neden olan bir başka ayakkabı türüdür. Bunun nedeni ise kauçuktan biraz daha farklı olarak kösele ayakkabının tabanındaki metal plakadır. Özellikle de ıslak bir zeminde kullanılan kösele ayakkabının köselesi çok çabuk gevşemeye maruz kalır. Bu gevşemeyle de kösele levhası ile ayakkabı içerisinde bir boşluk oluşur. Bu durumda ayakkabıda tamamen bir gıcırdamaya neden olur.

 

ÇÖZÜM

 

Bu gıcırdamaların çözümü için sıvı yağ kullanımı önerilir. Bir kaba sıvı yağ eklenip özellikle de kösele ayakkabılarda ayakkabının kösele bölümü sabaha kadar içinde bekletilir. Sabah ayakkabının temizliğiyle birlikte sonrasındaki ses değişimi fark edilecektir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...