Jump to content

Biyoteknoloji Mezunları Nerelerde Çalışır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Biyoteknoloji Mezunları Nerelerde Çalışır?

 

biyoteknoloji-mezunlari-nerelerde-calisir_646x340.jpg

 

Gelişen teknoloji ve tıp alanının birleşmesinden ortaya çıkan bir dal olan biyoteknoloji, çok sayıda disipleni kapsayan bir bilim ve mühendislik dalı olma yolunda ilerler. İyi bir eğitim ve bilgi dağarcığı gerektiren bu alan, insanlığa yardım etmeyi amaçlayan ve teknolojiyi anlayıp, yorumlayabilen bireyler tarafından tercih edilir. Yaratıcı fikirler için uygulama sahaları çok geniş bir alandır.

 

Biyoteknoloji, mühendislik ve teknik elemanlık olmak üzere iki meslek dalına ayrılır. Teknik elemanlar üretim aşamasında parçaların birleştirilmesi ve üretim bandının işlenmesi görevlerinin yanında, cihazların bakım ve onarımını sağlar. Bu meslek grubuna biyoteknoloji teknikerleri denir ve sadece elektronik altyapı hakkında bilgi sahibi olmaları çoğu zaman yeterlidir. Hastalener biyomedikal departmanlarında, üretim tesislerinde, akademik alanlarda yer alabilirler.

 

Biyoteknoloji mühenindisliği alanına ise "biyomühendislik" de denir. Hem elektronik, hem de biyoloji bilgisi gerektirdiği için her iki disiplinden de öğrenci kabul eder. Eğitim sonunda ise mühendislik unvanlarını alan kişiler AR-GE departmanları, tıbbi cihaz tasarım ofisleri, hastanelerin biyomedikal departmanları, biyomedikal tasarım şirketleri, tıbbi cihaz üretim tesisleri ve bakım-onarım bölümleri, teknoloji şiretlerinde çalışma imkanlarına sahip olurlar. Bu sektörlerin yanında akademik kariyer imkanları da mevcuttur.

 

Günümüzde sağlık ve teknoloji sektörü denince akla ilk gelen, tıbbi cihazlardır. Bu cihazların kullanımı, tasarımı ve üretimi tamamen biyoteknoloji uzmanları tarafından yapılır. İnsan sağlığına büyük katkı sağlayan bu cihazlar (MRI, EKG, EKO, Ultrasound, vb.) idealist olan meslek sahipleri için tatmin edici bir çalışma alanıdır. Tıbbi cihazların tasarımını ve üretimini yapan şirketlerde ve üretim tesislerinde kariyer imkanları mevcuttur. Tıbbi cihazların donanımı ayrı bir alanı, yazılımı ise ayrı bir uzmanlık alanını kapsar. Donanımı tercih edenler elektronik alanında çalışmalar yaparlar. Yazılım alanında çalışanlar ise cihazların nasıl çalışacağını ve arayüzünü çeşitli yazılım dilleri ile kodlayarak tasarlar.

 

Cihaz tasarlama konusunda kendilerine güvenen biyoteknoloji mezunları ise kendi şirketlerini ve üretim tesislerini kurarak üretim yapabilir ve aynı zamanda istihdam yaratabilir. Gelişen teknolojiyle ilişkili olarak, giyilebilir teknoloji cihazları gibi yaygınlaşan yeni sektörler ortaya çıkmakta ve biyoteknoloji, bu sektörlerin ve insan bazlı elektronik tasarımın tam merkezinde yer alır.

 

Mezunların çalışma mekanları ofis ve laboratuar ortamı olabileceği gibi hastane ve fabrika ortamı da olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...