Jump to content

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Etkili Sunum Nasıl Yapılır?

 

etkili-sunum-nasil-yapilir_646x340.jpg

 

Eğitim ve iş hayatının bir parçası olan sunum hazırlamak kişilerin kariyerlerini olumlu etkileyebildiği gibi yapılan hatalar yüzünden istenmeyen eleştirilere maruz kalmaya neden olabilir. Sunumun başarısını içeriği ve kalitesi belirlediği gibi sunum yapan kişinin jest ve mimikleri, dili ve zamanı doğru kullanabilmesi gibi etkenler de önemlidir.

 

Sunum hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

 

- Sunumda ayrıntılara çok fazla girmemek gerekir. Ayrıntılar sunumu yapan kişiye zaman sıkıntısı yaşatabildiği gibi dinleyenlerinde sıkılma ihtimalini arttırabilir.

 

- Sunum hazırlanırken yazı fontlarına dikkat edilmelidir. Karmaşık, anlaşılması zor, göz yoran yazı fontları okunmayı zorlaştırdığı gibi sunumun kalitesini düşüren etkenler arasındadır.

 

- Cümle içindeki önemi noktaları veya vurgulanmak istenen noktaların renklerini değiştirmek faydalı olacaktır.

 

- Sunumlarda yapılan genel hata sunumu eğlenceli kılmak adına fazla animasyon ve video kullanmaktır. Sunumda temel amaç dinleyicilerin tüm dikkatini toplayıp sunumdaki bilgileri dinleyicilere verimli bir biçimde aktarmaktır. Ancak kullanılan animasyonlar ve videoların fazla olması toplanılan ilgiyi dağıttığı gibi verilen bilgilerdeki verimliliği de düşürecektir.

 

- Sunum yapan kişinin konumu ile gösterilen sunumların aynı doğrultuda olmasına dikkat edilmelidir.

 

- Konuşma sırasında geçiş yapılan sunumların sayısı arttıkça dinleyicilerin ilgisi dağılabilir.

 

- Sunum esnasında kullanılacak grafikler, söylenenleri destekleyici nitelikte olacağından dinleyicinin ilgisini çekebilir.

 

- Sunum sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri de sunumu yapan kişinin fazla heyecana kapılıp söyledikleriyle sunum arasında bağlantı kuramaması, söyleyeceklerini unutması gibi sebeplerdir. Karşılaşılan bu sorunlar, sunumun verimini ciddi oranda düşürdüğü gibi dinleyicilerden de olumsuz tepki alınmasına neden olabilir. Bu durumu önlemek için sunuma çıkmadan önce yapılan provalar heyecanı önleyip, kişiyi sunuma hazır hale getirecektir. Sunuma çıkmadan önce minimum 2 defa prova yapılması tavsiye edilir.

 

- Sunumda asıl önemli olan sunumun içeriğidir. Bu nedenle sunum başında kişi kendini anlatırken aşırıya kaçmamalıdır.

 

- Sunum sırasında dinleyiciyle göz teması kurmaktan kaçınmamak gerekir. Bu, dinleyicilerin sunuma olan ilgisini arttıracaktır.

 

- Sunum esnasında kullanılan dilin anlaşılabilir olması çok önemlidir. Çünkü sunum sırasında söylenenlerin herkesin anlayabileceği üslupta olması sunumun kalitesini arttıracaktır.

 

- Sunumun son kısımlarını dinleyiciyle soru cevap şeklinde geçirmek iletilerin ne derece anlaşılabilir olduğunu gösterir ve geri dönüşler alınmasını sağlayabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...