Jump to content

Gastronomi Mezunları Nerelerde Çalışır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Gastronomi Mezunları Nerelerde Çalışır?

 

gastronomi-mezunlari-nerelerde-calisir_646x340.jpg

 

Geleneksel yöntemlerle modern anlayışı birleştiren Gastronomi bölümü yiyecek ve gıda konularında uzman yetiştirmeyi hedefleyen bir bölümdür. 4 yıl süren lisans eğitimi olan bölümün sonunda Gastronomi ve Mutfak Sanatları diploması verilir.

 

Gastronomi mezunları için en önemli çalışma alanları büyük otellerdir. Müşteri portföyü büyük olan otellerde en önemli ve en yüksek kazançlı çalışanlar Gastronomi mezunlarıdır. Mutfak bölümün şefliğini yapan Gastronomi mezunları otellerin gıda- yemek bölümünde şeflik yapmaktadırlar. Bunun dışında yemek sektöründe pek çok işletmede çalışma imkânları vardır.

 

Oteller: Gastronomi mezunları otellerin vazgeçilemez çalışanlarıdır. Dünya mutfak kültürü konusunda donanımlı ve uygulamalı eğitimler aldıkları için çok uluslu müşteri portföyüne sahip otellerde Gastronomi mezunları tercih edilmektedir. Yöresel yemekleri ve bunun yanında çeşitli milletlere ait yemekleri pişirmeyi bildikleri için otellerin tercih ettiği çalışanlardır. Gastronomi mezunları otellerde yemek pişirme, servis hazırlanması, yemekhane düzeni ve şeflik gibi önemli işleri yaparlar. Otelin ihtiyacı olan yemek ve tatlıların yapımından sorumlu olan Gastronomi uzmanları mutfak için ihtiyaç teşkil eden ürünlerin alımını ve depolanmasını sağlar.

 

Restoranlar: Gastronomi mezunları için bir diğer çalışma alanı da restoranlardır. Yemek pişirmedeki hünerleri sayesinde büyük restoranlarda rahatlıkla iş bulmaktadırlar. Gastronomi mezunları genel olarak özel sektörde çalışır. Restoranlar bünyesinde Türk mutfağını bilen, yöresel yemeklere hakim ve özgün tatlar elde edebilen şefleri çalıştırmak istemektedir.

 

Gastronomi mezunları bu alanda ortaya çıkan nitelikli uzmanlardır. Türkiye’de kayıtlı 115 bin restoran ve küçük işletme olduğu düşünülürse Gastronomi mezunlarının çok geniş bir yelpazede iş bulma imkânları vardır.

 

Yemek şirketleri: Özel okullar, hastaneler, kamu kuruluşları, özel işletmeler gibi pek çok kurum ve kuruluşa toplu yemek yapan şirketler Gastronomi mezunları ile çalışmaktadır. Bölüm mezunları bu şirketlerde şef olarak görev yaparlar. Yapılan işi denetler ve yönlendirirler. Ayrıca yiyecek içecek şirketi de kurabilen Gastronomi mezunları kendilerine iş dünyasında yer bulabilirler.

 

Son yıllarda yemek ve eğlence sektöründe artış gözlenmektedir. Bu sektörde faaliyet gösterecek firmaların rekabete bir adım önde girmek istemeleri ve aranan konuma gelmeleri için profesyonel çalışanlarla işi yürütmeleri gerekmektedir. Gastronomi mezunları bu anlamda büyük şirketlerde, eğlence merkezlerinde, oteller ve restoranlarda rahatlıkla iş bulabilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...