Jump to content

Leh Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Leh Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

 

leh-dili-ve-edebiyati-mezunlari-ne-is-yapar_646x340.jpg

 

Üniversitede herhangi bir dil ve edebiyat bölümünü seçecek öğrenci adaylarının sözel yetenekleri olmalıdır. Bunun yanı sıra farklı kültürleri tanımaya açık, dil öğrenmeye ve o dilin yapısını çözmeye yönelik ilgili olmalılar.

 

Bölüm Hakkında Kısa Bilgiler

Leh Dili ve Edebiyatı bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bölümde ağırlıklı olarak Leh dili niteliklerini, yapısını ve Leh diliyle yazılmış olan eserler okutulur. Bu programı başarıyla tamamlamış kişilerin aldığı unvan filologdur. Programdan beklenilen hedef, öğrencilerin mütercim ve tercümanlık yeteneklerinin gelişmesidir. Öğrenciler 4 yıl boyunca yabancı metinleri Türkçeye, Türkçe metinleri de yabancı dile çevirme uzmanlığı kazanırlar.

 

Bölüm Mezunlarının Çalışabileceği Alanlar

Leh Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirenler, formasyon programını tamamladıklarında özel kolejlerde öğretmenlik yapabilirler. Bunun yanı sıra tercümanlık bürolarında mütercim olarak çalışabilirler. Yabancı tercümanlık yapabilirler. Devlet dairelerinde çalışabilme imkanları da vardır. Özellikle Dış İşleri Bakanlığı'nda çalışabilirler. Yurt dışında yaşamayı kabul edenler konsolosluklarda vazife alabilirler. Leh Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları tercumanlık yapabildiği gibi ayrıca kendi tercümanlık bürolarını kurma girişiminde de bulunabilirler.

 

Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum

Uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşlarında veya işletmelerinde çalışma imkanı bulabilirler.

 

Türkiye'de de sivil toplum çalışmaları gittikçe artıyor. Özellikle Avrupa, Afrika ve Ortadoğu üzerinde araştırma yapan sivil toplum kuruluşları mevcuttur. Bunlar dil yeteneği kuvvetli kişileri istihdam ediyor. Hem yüksek lisans eğitimi olan hem de lisansını dil üzerinde tamamlamış kişiler bu sivil toplum kurumlarında çalışabilir.

 

Turizm Sektörü

Türkiye'de dil bölümlerini bitirenler için turizm şirketleri büyük iş olanakları sağlıyor. Yabancı dil bilgileri diğer adaylardan daha iyi olduğundan dolayı iş bulma konusunda zorluk yaşamayabilirler.

 

Online Tercümanlık Siteleri

Teknolojini gelişmesi ve online imkanların giderek çoğalması, ticari ilişkilerin sınırları aşmış olmasını sağlamıştır. Online tercümanlık sektörünü canlandırmıştır. Leh Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler online tercümanlık hizmeti sağlayan sitelerde uzman olarak ya da freelance olarak çalışabilme imkanına kavuşurlar.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...