Jump to content

Leh Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Leh Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

 

leh-dili-ve-edebiyati-mezunlari-ne-is-yapar_646x340.jpg

 

Üniversitede herhangi bir dil ve edebiyat bölümünü seçecek öğrenci adaylarının sözel yetenekleri olmalıdır. Bunun yanı sıra farklı kültürleri tanımaya açık, dil öğrenmeye ve o dilin yapısını çözmeye yönelik ilgili olmalılar.

 

Bölüm Hakkında Kısa Bilgiler

Leh Dili ve Edebiyatı bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bölümde ağırlıklı olarak Leh dili niteliklerini, yapısını ve Leh diliyle yazılmış olan eserler okutulur. Bu programı başarıyla tamamlamış kişilerin aldığı unvan filologdur. Programdan beklenilen hedef, öğrencilerin mütercim ve tercümanlık yeteneklerinin gelişmesidir. Öğrenciler 4 yıl boyunca yabancı metinleri Türkçeye, Türkçe metinleri de yabancı dile çevirme uzmanlığı kazanırlar.

 

Bölüm Mezunlarının Çalışabileceği Alanlar

Leh Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirenler, formasyon programını tamamladıklarında özel kolejlerde öğretmenlik yapabilirler. Bunun yanı sıra tercümanlık bürolarında mütercim olarak çalışabilirler. Yabancı tercümanlık yapabilirler. Devlet dairelerinde çalışabilme imkanları da vardır. Özellikle Dış İşleri Bakanlığı'nda çalışabilirler. Yurt dışında yaşamayı kabul edenler konsolosluklarda vazife alabilirler. Leh Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları tercumanlık yapabildiği gibi ayrıca kendi tercümanlık bürolarını kurma girişiminde de bulunabilirler.

 

Uluslararası Kuruluşlar ve Sivil Toplum

Uluslararası pek çok sivil toplum kuruluşlarında veya işletmelerinde çalışma imkanı bulabilirler.

 

Türkiye'de de sivil toplum çalışmaları gittikçe artıyor. Özellikle Avrupa, Afrika ve Ortadoğu üzerinde araştırma yapan sivil toplum kuruluşları mevcuttur. Bunlar dil yeteneği kuvvetli kişileri istihdam ediyor. Hem yüksek lisans eğitimi olan hem de lisansını dil üzerinde tamamlamış kişiler bu sivil toplum kurumlarında çalışabilir.

 

Turizm Sektörü

Türkiye'de dil bölümlerini bitirenler için turizm şirketleri büyük iş olanakları sağlıyor. Yabancı dil bilgileri diğer adaylardan daha iyi olduğundan dolayı iş bulma konusunda zorluk yaşamayabilirler.

 

Online Tercümanlık Siteleri

Teknolojini gelişmesi ve online imkanların giderek çoğalması, ticari ilişkilerin sınırları aşmış olmasını sağlamıştır. Online tercümanlık sektörünü canlandırmıştır. Leh Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan kişiler online tercümanlık hizmeti sağlayan sitelerde uzman olarak ya da freelance olarak çalışabilme imkanına kavuşurlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • İbrani Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?..

   İbrani Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?     Türkiye'de ilk ve tek olarak Erciyes Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde bulunan İbrani Dili ve Edebiyatı ilk mezunlarını 2014 yılında vermiştir. Toplam öğrenim süresi 4 yılın olan bölüm öğrencilerine İbraniceyi yazılı ve sözlü olarak yeterli bir şekilde kullanabilme becerisini öğretmeyi planlar.   İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının Türkiye genelinde çok az olması kendilerine birtakım avantajlar sağlar.

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

  • Kore Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

   Kore Dili ve Edebiyatı ülkemizde son yıllarda gençlerin ilgisini çeken ve bununla ilgili olarak kontenjanı artan bir bölümdür. Ancak Korece gibi zor bir dili öğrenmek isteyen kişilerin öncelikli olarak bu dile ve kültüre meraklı olması gerekir. Kore Dili ve Edebiyatı başta Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya fakültesi başta olmak üzere Türkiye'de birkaç üniversitede yer almaktadır. Kore dilini etimolojik, morfolojik, sentaktik açıdan öğreten ve edebi metinlerini şerh ve inceleme yoluyla

   , Yer: Meslek Dalları ve Kariyer Edinme

×
×
 • Yeni Oluştur...