Jump to content

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

 

gumruk-vergisi-nasil-hesaplanir_646x340.jpg

 

Yurtdışı ile yapılan bütün ithalat ve ihracatlarda gümrük vergisi ödeme mecburiyetimiz vardır. Bu gümrük vergisi içinde ithalat ve ihracat işlemlerinde alınan tüm vergi ve fonların olduğunu belirtmek isteriz. Şimdi ithalat yaparken hangiler vergilerle karşılacağımızı tek tek açıkladıktan sonra gümrük vergisinin nasıl hesaplanacağını anlatacağız.

 

Gümrük Vergisi: Eşyanın CIF(mal bedeli, sigorta ve navlun masrafı) değeri üzerinden hesaplanır. Eşyanın gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alan fiyatlar ve ithal edilen ülke, ülke grupları yada menşe ülkelere göre gümrük vergisi miktarı değişmektedir.

 

Katma Değer Vergisi (KDV): İthalatı yapılan eşyanın CIF değeri,yapılan tüm masraflar ve ödenmiş olan vergi ve fonlarda dahil olmak üzere eşyanın türüne göre %1, %8 ve %18 oranlarında tahsil edilen vergidir.

 

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV): Belirlenmiş eşya ve ürünlerden yine belirlenmiş oranlarda tahsil edilen vergidir. Gelir elde edilmekten ziyade sosyal yarar sağlamak amaçlanmaktadır. Bundan dolayı lüks ve sağlığa zararlı ürünlerden ÖTV vergisi alınmaktadır.

 

Damga Vergisi: Sözleşme yapılan işlemlerde devlet tarafından alınan vergidir. Damga vergisi ilgili kurumun belirlediği sabit fiyat üzerinden ödenir.

 

Bandrol Ücreti: Radyo ve televizyon yayınlarını alan video oynatıcı gibi ürünlerden fon olarak tahsil edilen bir ücrettir.

 

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gümrük vergisi CIF değeri içinde tahsil edilen vergi ve fonların toplanması ile hesaplanabilir. CIF kıymet ithal edilen ürünün satış bedeli, navlun yani taşıma bedeli, ödenen sigorta ücreti ve yurtdışında yapılan diğer harcamaları toplayarak elde edilir.

 

Satış bedeli belirlenirken fatura üzerinde yazan fiyatın yanı sıra Gümrük Kanunu ile belirtilen satıcı faydasına ödenen varsa diğer ücretlerin eklenmesi gerekmektedir.

 

Navlun bedeli ithal edilen ürünün satıcısından alıcısına gelene kadar ödenen her türlü taşıma masraflarıdır. Eğer navlun faturanız yoksa satış ücretinin %10'u alınarak hesaplanır.

 

Sigorta bedeli ise ürününüzün zarar görmesi durumlarına karşı tedbir olarak yaptırmış olduğunuz sigortaya ödedediğiniz risk primidir. Yine sigorta primi faturanız yoksa satış bedelinin %3'ü olarak hesaplanabilmektedir.

 

Yurtdışı diğer giderleri ise sınırları aşan iskontolar, değer düşüklüğü ve taşıma ücreti farkları olarak belirlenir.

 

Bu giderleri belirledikten sonra ithal edeceğiniz eşyanın GTİP'unu ve hangi vergilerin ödenmesi gerektiğini ve oranları öğrenerek ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...