Jump to content

Katarakt Hakkında Merak Edilenler


Melâl

Önerilen Mesajlar

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, katarakt hakkında en çok merak edilenleri anlattı.

 

Kataraktın olgunlaşması, kalınlaşması için beklenilmesi gerektiği inancı günümüzde artık geçerli değildir. Zamanında müdahale edilmezse göz tansiyonuna sebep olur ve görme yetinizi kaybetmenize yol açabilir.

İşte Doç. Dr. Volkan Hürmeriç'in katarakt hakkında söyledikleri:

[h=4]Katarakt nedir[/h] Göz içerisinde bulunan lens fotoğraf makinasındaki mercek gibi odaklanmayı sağlamaktadır. Katarakt adını verdiğimiz hastalık gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesidir. Bu durumu buğulanmış cama benzetebiliriz. Yeni doğan bebekler dahil olmak üzere katarakt her yaşta görülebilmektedir. Dünyada en fazla görülen tedavi edilebilir körlük sebebidir.

[h=4]Kataraktın belirtileri nelerdir[/h] Başlangıç döneminde katarakt herhangi bir şikayet oluşturmayabilir bu nedenden dolayı 45 yaşından sonra herkesin yıllık göz kontrolü yaptırması gerekir. Zaman içerisinde görme seviyesinde azalma ve görme netliğinde bozulma oluşur. Aydınlık ortamda ya da karşıdan araba farları gibi parlak bir ışık geldiğinde görme daha fazla bozulabilir. Bazı katarakt hastaları yakını daha iyi görmeye başlarlar. Bunun sebebi aslında gözlük kusurunun yani refraksiyonun miyopa doğru değişmesidir ve sağlıklı bir durum değildir.

 

 

[h=4]Kataraktın nedeni nedir[/h] Göz içerisinde bulunan merceğimiz proteinlerden oluşmaktadır. Yaşla birlikte lensteki proteinlerin yapısında bozulma meydana gelmekte ve saydamlığını kaybetmektedir. Yaşın haricinde katarakta aşağıdaki hastalıklar da yol açabilmektedir. Sigara kullanımı, ailede katarakt hikayesi, şeker hastalığı, obezite gibi metabolik hastalıklar, hipertansiyon, gözün travmaya maruz kalması, göz içi iltihabı yani üveit gibi hastalıklar geçirmek, hap veya damla şeklinde kortizon içeren ilaçların uzun sure kullanımı, güneş ışığına uzun süre korumasız şekilde maruz kalma ve daha önce göz ameliyatı geçirmiş olmak nedenler arasındadır.

[h=4]Katarakt tanısı nasıl konur[/h] Göz muayenesi yapılarak tanı konabilmektedir. Yapılan muayenede görme kaybına neden olabilecek diğer hastalıklar ayırt edilir.

[h=4]Katarakt nasıl tedavi edilir[/h] Kataraktın tek tedavisi cerrahidir. Herhangi bir ilaçla, diyetle, egzersizle, gözlükle katarakt tedavi edilmemektedir. Katarakt operasyonu esnasında 2 mm genişliğindeki giriş yerleri kullanılmaktadır. Operasyon 7-10 dakika arası bir sure almakta ve hastalarımız bu sırada ağrı hissetmemektedir. Anestezi damla ile yapılmakta, iğne kesinlikle uygulanmamaktadır.

 

 

[h=4]Ne zaman ameliyat olmak gerekir[/h] Katarakt ameliyatı için hastalığın için iyice olgunlaşması gerektiği düşüncesi günümüzde geçerliliğini kaybetmiştir. Operasyon esnasında kullanılan cihazlar ve göz içi mercek teknolojisinde sağlanan gelişmeler nedeniyle daha erken yaşlarda katarakt operasyon uygulanmaktadır.

[h=4]Katarakt ameliyatından ne beklenir[/h] Katarakt ameliyatı için hastanede yatmanıza gerek yoktur. Hastalar ameliyat sabahı kliniğimize geldikten sonra öğleden sonra taburcu edilmektedir. Operasyonun ertesi günü hastalarımız normal hayatlarına geri dönmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...