Jump to content

Kız Çocuklarda Genital Bölge Yapışkanlığına Dikkat!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Kız çocuklarda genital bölge yapışkanlığına dikkat!

 

1302331_620x410.jpg

 

Çocuk Nefroloji ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Hulusi Koçak, 0-3 yaş arası kız çocuklarında meydana gelen genital bölge yapışıklığı rahatsızlığının bazen aile ve doktorlar tarafından bile farkedilmediğinin altını çizerek, genital bölge yapışıklığına ilişkin uyarılarda bulundu.

 

0-3 YAŞA DİKKAT!

Prof. Dr. Hulusi Koçak, 0-3 yaş arasındaki kız çocukların genital bölgelerindeki yapıların kısmen ve tamamen yapışık olması rahatsızlığı konusunda bilgi verdi. Ailelerin, bazen de doktorların farketmediği genital bölge yapışmasının genellikle aşağıdan başlayıp yukarıya doğru geliştiğini ve doğum sonrası oluşan bir durum olduğunu söyleyen Dr. Hulusi Koçak, rahatsızlığın görülme sıklığının yüzde 3 civarında olduğunu kaydederek, yapışıklığın hafif şeklinin çok önemli olmadığını fakat tamamına yakın bir yapışıklığın sorunlar oluşturduğunun altını çizdi.

 

YANLIŞ TEMİZLİK BUNA NEDEN OLABİLİR

Prof. Dr. Hulusi Koçak, rahatsızlığın genital bölgenin iç yüzünün yanlış temizlik uygulamaları, alt değiştirme geciktirmeleri, yetersiz hijyenik şartlar, parazitler, hastalıklar, köpük banyoları, deterjan, su temasları, yoğun sabun, mantar hastalıkları, cinsel istismar gibi nedenlerle tahriş olan yüzeylerin, östrojen hormon noksanlığının da etkisiyle bu rahatsızlığın geliştiğini vurguladı. Prof. Dr. Hulusi Koçak "Yapışma oluştuğunda çocuk idrarını önce vajinanın ön yüzüne yapar, sonra idrarı tazyiksiz bir şekilde küçük bir aralıktan dışarı çıkartır. İdrar yapma bitse de çocuk kalkınca damlama şeklinde idrar akımı devam eder. Hafif çamaşır ıslatmaları olur" dedi.

 

"ÖSTROJENLİ KREMLERİ UZUN SÜRE KULLANMAYIN"

Rahatsızlığın bazen hiçbir bulgu vermediğini ama bazen idrar yolu iltihabı, idrar boşaltım zorluğu, genital bölgede kaşıntı, yanma gibi rahatsızlıklar oluşturabildiğini söyleyen Prof. Dr. Koçak, farkedilmeyen bazı vakalarda yapışıklığın organize yapışıklıklara dönüşebildiğini ifade etti.

 

Sorun oluşturmayan vakaların büyük bir kısmının doğal hijyenik şartların sağlanmasıyla düzeldiğini belirten Prof. Dr. Hulusi Koçak sözlerini şöyle sürdürdü: "Şikayet doğuran, idrar yolu enfeksiyonlarına yol açan vakalar hekim tarafından basit yöntemlerle ayrıştırılır. Vakaların yüzde 95'i için cerrahi bir durumu gerektirmez. Yapışıklıkların tekrarını engellemede nemlendirici, östrojenli, hafif kortizonlu kremlerden faydalanılır. Östrojenli kremleri uzun süreli olarak kullanmamak gerekir."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...