Jump to content

Senfoni Nedir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Senfoni Nedir?

 

senfoni-nedir_646x340.jpg

 

Orkestra için bestelenmiş uzun müzik parçasının adıdır senfoni. Büyük bir orkestra tarafından seslendirilmek üzere bestelenmiş olan uzun müzik yapıtıdır. Üç veya dört bölümden oluşur. Bu bölümler çalınma temposuna göre belirli bir düzen takip eder. Örneğin bir senfoni hızlı, yavaş ve hızlı bölümlerden ya da hızlı, yavaş, hafif hızlı ve hızlı bölümlerden meydana gelebilir.

 

Senfoni sözcüğünün anlamı “bir arada ve uyumlu sesler çıkarmak” dır. Bu sözcük, Yunanca ' da " symphonia " sözcüğünden türemiştir. 17. yüzyıl başlarında ilk zamanlarda kantat, oratoryo ve operalarda orkestra tarafından çalınan giriş parçasının adıydı. Klâsik senfoni olarak bilinen senfonin temellerini Jean-Baptiste ve Claudio Monteverdi atmıştır. Bu bestecilerin, uvertür ve ara müzik adına besteledikleri parçalar çok sevilmiştir. Bu nedenle de daha sonra bağımsız konser parçaları olarak çalınmaya da başlandı. Bu sayede klâsik senfoninin temelleri atıldı.

 

Vivaldi, bestelediği konçertolarıyla 18. yüzyılın başlarında senfoninin ilk önemli örneklerini verdi.

 

18. yüzyılın sonlarına doğruysa, " Viyana Klâsikleri " olarak bilinen Franz Joseph Haydn, Wolfgang Amedeus Mozart ve Ludwing Van Beethoven besteleriyle senfoniyi klâsik şekline ulaştırmayı başardı.

 

Beethoven klâsik senfoniye bağlı kalmanın yanında onu genişleterek orkestraya üflemeli çalgıları da eklemeyi başarmıştır.

 

Haydn’ın 108 adet senfonisi vardır. Saat, Londra Oxford ve Veda bunların içinde en çok bilinenlerdir.

 

Mozart’ın 41 adet senfonisinden en çok bilinenler ise Mi Bemol Majör, Sol Minör ve Jüpiter’dir.

 

Beethoven’nın Kahramanlık Senfonisi, Üçüncü Senfoni ve büyük bir koronun yer aldığı Dokuzuncu Senfoni en çok bilinen ve aynı zamanda en çok sevilenlerdir. Bunların yanında, Beethoven’ın bitirmesi için ömrünün yetişmediği bir senfonisi de vardır. Bu yüzden buna " Bitmeyen Senfoni " adı verilmiştir.

 

Sonrasında birçok besteci, başta da Beethoven olmak üzere, bu üç besteciden etkilenerek senfoniler ortaya koymuşlardır. Bunlardan bazıları ise Hector Berlioz, Felix Mendelson, Franz Liszt, Johannes Brahms, Peter İliç Çaykovski ve Antonin Dvorak’dır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...