Jump to content

Fotoğrafta Alan Derinliği Nasıl Yaratılır?..


Önerilen Mesajlar

Fotoğrafta Alan Derinliği Nasıl Yaratılır?

 

alan-derinligi-nasil-yaratilir_646x340.jpg

 

Bir fotoğraf terimi olan alan derinliği, fotoğrafı çekilen objenin arka detaylardan ayrıştırılmak amacıyla netleştirilmesidir. Alan derinliğinin miktarı ayarlanacak diyafram değerine göre ortaya çıkacaktır.

 

Alan derinliği, fotoğrafta vurgulamak istenilen objeyi diğer unsurlardan ayırmaya yarar. Düşük diyafram veya yüksek diyafram seçilerek elde edilen alan derinliği, bir fotoğraf karesinde daha güçlü kompozisyon oluşturmak açısından önemlidir.

 

Fotoğrafta netleştirilen alan genişledikçe alan derinliği de genişleyecek, netleştirilen alan küçüldükçe alan derinliği de daralacaktır. Örneğin bir manzara fotoğrafı çekileceği zaman geniş bir bir ayçiçeği tarlasını fotoğrafta net bir şekilde verebilmek için diyaframı f:5/6 ve üzerinde tutumak gerekmektedir. Alan derinliğinde yüksek diyafram kullanımı yan yana durmuş kalabalık bir aileyi, büyük bir yapıyı ya da uçsuz bucaksız bir lale tarlasını çekmek için gerekli olacaktır.

 

Alan derinliğindeki keskinlik özellikle portre çekimlerinde çok önemlidir. Çekilen modelin yüz hatları, saçları ve bedeni fotoğrafta daha net bir şekilde vurgulanmalıdır. Bunun için de alan derinliğinin doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. Burada diyafram değeri düşürülecek ve f:5/6 ve altında bir diyaframla fotoğraf çekimi gerçekleştirilecektir. Bu alan derinliği, modeli ön plana çıkarırken etrafında bulunan ve kareye giren diğer tüm detayların bulanıklaşmasını sağlayacaktır.

 

Alan derinliğinde düşük fotoğraf çekimlerinde sıklıkla f:1.8 veya f:1.2 diyafram aralıkları tercih edilmektedir. Manzara ve yapıların çekimlerinde ise alan derinliğini genişletmek gerektiğinden sıklıkla f:5.6 ve f:16 diyafram aralıkları tercih edilir.

 

Fotoğrafta alan derinliğini belirleyen bazı unsurlar vardır. Bunların başında diyafram aralıkları gelmektedir. Belirleyici olan diğer bir unsur ise odak uzaklığıdır. Odak uzaklığı arttıkça alan derinliği azalmaktadır. Özellikle mode fotoğrafçıları odak uzaklığı yüksek lensleri tercih ederek daha net alan derinliği elde etmeye çalışırlar.

 

Objeyle objektif arasındaki mesafe de alan derinliğini etkileyen önemli bir unsurdur. Fotoğrafı çeken kişi makinesiyle birlikte objeye yaklaştığında veya objektifinin yakınlaştırma özelliğini (zoom) kullandığında alan derinliği azalacak obje netleşirken etrafınfaki diğer detaylar bulanıklaşacaktır.

 

Fotoğrafta doğru bir alan derinliği elde etmenin yolu bol bol çekim yaparak deneme yanılma yoludur. Öncelikle çekilecek fotoğrafta kadrajı doğru şekilde oluşturmak gerekir. Sonrasında fotoğrafta vurgulanmak istenen objelere göre diyafram değeri seçilmelidir. Böylece istenilen alan derinliği de belirlenecektir. Belirlenen bu iki detay, fotoğrafı çekmeden önce objeye yaklaşılması veya objeye zoom yapılması durumunda yeniden düzenlenmelidir.

 

Objeyi arka fondan uzaklaştırmak da alan derinliğinin sağlanmasına olumlu katkıda bulunacaktır; böylece obje, arka fondan ayrıştırılacak ve net bir alan derinliği elde edilecektir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...