Jump to content

Satın Alma! Sahiplen...


Renan

Önerilen Mesajlar

Satın Alma! Sahiplen

 

sincan-hayvan-barinagi-600x398.jpg

 

Hayatı bir kedi ya da köpekle paylaşma fikri henüz hiç hayvan sahibi olmayanlar için kulağa oldukça hoş gelir. Eğer bir hayvan sahibi olurlarsa da bu düşüncelerinden çok daha fazlasını ve güzelini de bir anda hayatlarında buluverirler. Tabi bir evcil hayvanın sorumluluğunu alabilecek durumda iseler.

 

Evcil hayvan sahibi olabilmenin sorumluluğu daha karar aşamasında; bu dostun nereden alınması gerektiği ile ilgili verilecek karar da başlar. Çoğu zaman petshopların vitrinlerindeki sevimli hayvanların uzun zamandır kapalı olmanın verdiği etkiyle müşterilerden sürekli bir ilgi bekleyip şirinlikler yapmaları ve insanların da onları o zor durumdan kurtarıp eve almak istemeleri bu çirkin ticaretin sürekli devam etmesine neden olur. Bu yüzden kesinlikle unutulmamalıdır ki; petshopdan alınacak her bir hayvan, yeni bir hayvanın daha tutsak edileceği anlamı taşır.

 

Sizin için öbür boyu bir arkadaş olacak bu canlı, petshop sahibi için bir an önce satılması gereken maldan başka hiçbir şey değildir ve bu canlının sosyalleşip sosyalleşmemesi, sıcaktan pişiyor olması, 7/24 kapalı bir fanusun içinde kalıyor oluşu hiç mi hiç önemli değildir. Hatta bu hayvanların sağlıksız büyümesi nedeniyle bazı petshoplar ilk birkaç ay içinde ölüm riskine karşı “ölürse getir, yenisini götür” garantisi verir. Bu hastalıklı düşünceyi garipsemeyen birisinin ise bir evcil hayvanla birlikte bir hayatı beraber yürütmesi imkansızdır.

 

Peki Nasıl Bir Yol İzlenmeli?

Öncelikle bir kedi ya da köpekle birlikte bir hayatı paylaşacaksanız bu birlikteliğin belki de hayatınızda 20 yıla yakın bir süreyi alacağını unutmayın. Ve bu süre içerisinde bu sevimli dostlarınızın her zaman bakıma muhtaç olacağını bir köşeye yazın ve buna göre düşünün. Tatil planlarınız, iş hayatınız, gündelik yaşamınız, maddi durumunuz ya da bulunduğunuz çevre gibi bir çok etkeni göz önünde bulundurarak bir kedi ya da köpekle bu kadar uzun süre birlikte yaşayıp yaşayamayacağınızı bir düşünün. Bütün bunların üstesinden gelebileceğinizden eminseniz ise yapacağınız en mantıklı şey; bir süre bir tanıdığınızın evcil hayvanı ile birkaç ay beraber yaşamak olacaktır. Bunu yapabilen birçok kişinin büyük ihtimalle fikirleri kısa sürede değişecektir.

 

Bütün bunları yaptınız ve çabalarınız ve aldığınız sorumluluk sizin içinizdeki hayvan sevgisini daha da artırdıysa; evet siz bir hayvan dostusunuz. O zaman, bu güzel ve sevimli dostların daha fazla üzülmemesi için petshoplardan uzak durarak bir şekilde sahiplenmeniz gerekiyor. Bunun için; kendi çevrenizden bir hayvan sahibinin ücretsiz sahiplendireceği yavrulardan bir tanesini alabilirsiniz. Böylece hem yavruluk döneminde annesi ve kardeşleri ile birlikte güzel vakit geçirip, sağlıklı şekilde büyüdüğünden emin olabilir, hem de ilerleyen zamanlarda karşılaştığınız sorunlarda yakınınızdan bilgi alabilirsiniz. Bunun için artık internet üzerinden verilen bir çok ilanla da yavruları sahiplendirmek isteyen hayvan sahiplerine de ulaşabilmek mümkün. Bir yakınınız yoksa internet üzerinden ilanları da takip edebilirsiniz.

 

Bunun haricinde, sorumsuz kişilerin para ile satın alıp sokaklara bıraktığı ve barınaklarda yaşamına devam eden hayvanları ya da sokakta zor durumda kalmış olan hayvanları almak aslında izlenmesi gereken en doğru yol. Eğer petshoptan bir kedi ya da köpek alma düşünceniz varsa; petshopa gitmek yerine bir barınağı ziyaret ederseniz zaten fikriniz çok kısa sürede değişecektir.

 

Nasıl Bir Dostluk?

Binlerce insan bu kadar ağır bir sorumluluğun altına girip de nasıl oluyor yıllarca bir, hatta birden de fazla evcil hayvanla birlikte yaşamaya devam ediyor?

 

Bunu tanımlamak, buna bir izah getirmek oldukça güç. Samimiyetleri, sevimlilikleri, komiklikleri, dostlukları ve daha başka bir çok sebep var görünürde. Ancak bilimsel olarak ele alınacak olursa bir evcil hayvanla birlikte olmanın getirdikleri bir çok araştırmanın ana konusu. Araştırma sonuçlarından sadece bir kaçı ise şu şekilde;

 

* Kedi sahibi olanların kalp krizi riski %40 daha azdır.

* Kediyi sevmek kan basıncını düşürür.

* Kedi mırlamasının özel titreşimi kas ve tendon sakatlıklarını önlemede, stresi azaltmada, solunum problemlerinin tedavisinde yardımcıdır.

* Çocukların kas gelişiminde etkilidirler.

* Çocukların zihinsel ve duygusal gelişiminin daha hızlı olmasını sağlarlar.

* Bazı hastalıkları önceden sezerek, erken tedavi imkanı sunabilirler.

* Çocuklarda astım ve alerji riskini azaltırlar.

* Felaketleri sezebilirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...