Jump to content

Bilim İnsanları Dişiye Gerek Kalmadan Canlı Yavrular Oluşturdu!..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bilim insanları dişiye gerek kalmadan canlı yavrular oluşturdu!

 

1296745_620x410.jpg

 

Bilim insanlarının dişi yumurtaya ihtiyaç duymadan oluşturdukları yavrular ufukta annesiz bebekler olabilir mi sorusunu akıllara getiriyor

 

Bilim insanları, dişi yumurtasına ihtiyaç duymadan annesiz bebekler oluşturdu.

 

Bilim insanlarının dişi yumurtaya ihtiyaç duymadan oluşturdukları yavrular ufukta annesiz bebekler olabilir mi sorusunu akıllara getirdi.

 

İngiliz Telegraph gazetesinde yer alan habere göre; Dönüm noktası olarak nitelendirilen araştırma; İngiltere'de bulunan Bath Üniversitesi'nde yapıldı. Dişi yumurtasına ihtiyaç duyulmadan iki erkeğin DNA'sından oluşturulan yavrular oluşturuldu.

 

Bilim insanları, teoride, insan vücudundaki herhangi bir hücreden embriyo elde ederek, sperm ile dölleyebileceğini gösterdi. Araştırmacılar, bu tekniği kullanarak üç nesil fare oluşturduğunu ve farelerin gayet zinde ve sağlıklı olduğunu açıkladı.

 

Bilim insanları şimdi cilt hücrelerini kullanarak bu teoriyi test etmeyi planlıyor.

 

Moleküler Embriyolog ve çalışmanın kıdemli yazarı Dr. Tony Perry, "Embriyoları farklı şekillerde yapma konusunda konuşuyoruz. Cilt hücrelerinden embriyolar yapılabildiğini düşünün. Bu her türlü faydalı olurdu" dedi.

 

Dr. Tony Perry, yeni tekniğin, döllenmenin yalnızca dişi yumurtası ile olabileceğine dair 200 yıllık bilimsel bilgiyi yıktığını belirterek, “Sıradan bir deri hücresi veya vücudun herhangi bir yerindeki dokudan döllenme elde etmek mümkün” açıklamasında bulundu.

 

Bilim insanları; elde edilen embriyolara sperm enjekte ettiklerinde, bunun sağlıklı farelere dönüştüklerini gördüler.

 

The Francis Crick Enstitüsü'nden Grup lideri Profesör Robin Lovell-Badge ise; "Bu çalışmayı çok heyecan verici bulmalarına şaşırmadım. Bence çok ilginç bir çalışma ve güç bir teknik" açıklamasında bulundu.

 

Profesör Robin Lovell-Badge, "Eminim ki bu çalışma bize döllenme hakkında oldukça güçlü bilgiler verecek. Henüz değil ama çalışma bize güçlü işaretler veriyor" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...