Jump to content

Su Altı Fotoğrafı Çekim Yöntemleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Su Altı Fotoğrafı Çekim Yöntemleri

 

su-alti-fotografi-cekim-yontemleri_646x340.jpg

 

Su altı dünyası insanlık için her zaman gizemli ve ilgi çekici olmuştur. 1800'lü yıllardan beri insanoğlu su altı dünyasının gizemlerini çözmye kendini adamış olsada şu an bile ulaşabildiğimiz bilgiler oldukça kısıtlıdır. Eğer bu olağanüstü dünyayı ölümsüzleştirmek ve saklamak istiyorsanız size kesinlikle su altı fotografçılığını önerebilirim.

 

Profesyonel Su Altı Fotoğrafı Çekimi

Su altı fotografçılığı olabildiğince zor ve uzun eğitimler istese de merak etmeyin amatör olarakta çekimler yapabilirsiniz. Su altında çekim yapmanın en zor tarafı yüzeyde kullandığımız ışığı su altında etiki olarak kullanamamızdır. Işığın su altındaki etkisi karadakine göre oldukça azdır bu yüzden derine inildikçe çekim yapmak dahada zorlaşır. Normal fotograçılıkta olduğu gibi su altı fotografçılığı içinde birçok özel makina ve birçok özel lens vardır. Profesyonel fotografçılar su altı fotografçılığına başlamadan önce bir süre dalış dersleri alır bir süre ise su altında kullanacağı ekipmanlarla pratik yaparak geçirir ve sonucunda belgesellerde gördüğümüz belki de telefon ve bilgisayarlarımızda arkaplan yaptığımız o muaazam görüntüleri oluşturur.

 

Amatör Su Altı Fotoğrafı Çekimi

Eminim şimdi düşünüyorsunuzdur su altında amatör bir şekilde çekim yapmamızın yolu yok mu diye? Tabi ki var. Doğal olarak ilk öncelik yüzme bilmek. Eğer bu koşulu aştıysanız. Su altı fotografçılığı için oldukça uygun fiyatlara satılan özel kameralardan birini alıp başlayabilirsiniz. Aynı zamanda tek kullanımlık su altı kameralarını da tavsiye edeilirim. Aslında çekimlere başlamak için yeni bir makina dahi almanıza gerek yok. Analog veya dijital bir makinanız varsa ''housing'' adında bir aparat sayesinde makinenizi anında su altında kullanıma sunabilirsiniz bu yöntemle 40 metreye kadar çekimler yapabilir ve oldukça tatmin edici görüntüler ortaya çıkarabilirsiniz.

 

GoPro ile Su Altı Çekimi

GoPro sahipleri, belli aparatlarla sizde rahat rahat su altında çekim yapmaya başlayabilirsiniz. Bilmeyenler için açıklamak isterimki GoPro oldukça kalite bir aksiyon kamerası diyebilirim belirli yerlere monte edilerek hareket halinde oldukça iyi görüntüler almamıza olanak veren bir makinadır. Ancak makinanın kendi başına maliyeti haricinde aparatları bile oldukça pahalıdır.

 

Çok keyifli hareketli çekimler yapsanız da ekonomik imkanlarınız kısıtlı ise GoPro makul bir çözüm olmayabilir.

 

Akıllı Telefonla Su Altı Çekimi

Tahmin edebileceğiniz gibi akıllı telefonlarımızla da su altı çekimi yapabiliriz. Bir çok firma bu iş için özel kılıf ve aksesuar yapıyorlar. Basit bir araştırma sonrasında telefonunuz için uyun olanı bulabilirsiniz. Ayrıca günümüzde su geçirmeyen telefonlar satılıyor Bu konuda dikkat etmeniz gereken bir husus var telefonlar ''water resistant'' ve ''waterproof'' olarak satılıyor. Yani su geçirmezlik ile suya dayanıklılık aynı şey değil. Water resistant yani suya dayanıklı bir telefonunuz olduğu için rahatça su altı çekimi yapamayabilirsiniz, telefonunuz hasar görebilir.

 

Ancak waterproof-su geçirmez telefonlar bu konuda daha net ve güvenlidirler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...