Jump to content

Bebeğiniz Sinirliyse Siz Sakin Olmalısınız...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bebeğiniz sinirliyse siz sakin olmalısınız

 

bebeginiz-sinirliyse-siz-sakin-olmalisiniz-1477066612960.jpeg

 

Bebeğiniz kucağa alındığında kendini atmaya çalışıyor, mamasını tükürüyor, sizi itiyor, ısırıp tırmalıyor... Zaman zaman yaşadığınız bu tür durumlarda onu sakinleştirmek için onu hangi sebebin sinirlendirdiğini anlamaya çalışın, sakin ve onunla sürekli iletişimhalinde olun

 

Kişilik yapısı zaman içerisinde şeklini alsa da bazı kişilik özellikleri doğuştan gelir. Bu bakış açısı ile baktığımızda bazı bebekler diğerlerine göre daha hırçın, daha asabi tabiatlı olur. Psikolog Sena Sivri, bebeklerin dünyaya dair ön bilgiye sahip olmadan hayata başladıklarını, deneyimledikleri şeylerin anlamlarını zaman içerisinde, bilinçleri oluşup neden-sonuç ilişkilerine vakıf oldukça anladıklarını belirterek, "Anlayamadıkları noktada sinirlenebiliyor, hırçınlaşabiliyor ve üzülebiliyorlar" diyor. Bunun dışındaki durumlarda hırçınlıklarının başka sebepleri de olabildiğine dikkat çeken Sivri, bebeği sinirlendirebilen durumları anlattı, onun nasıl sakinleştirilebileceği konusunda önerilerde bulundu.

 

bullet.jpg Yemek konusunda ısrar ediyorsanız: Aç olduğunu düşündüğünüzde aslında bebeğiniz tok olabilir ve ısrarla verdiğiniz gıdayı reddeder. Eğer onu zorlarsanız sinirlenebilir.

Ne yapmalısınız? Bebeğiniz hırçınlaştığında ısrarcı olmayın, dikkatini dağıtıp biraz zaman geçtikten sonra yemek yedirmeyi deneyin.

 

DİKKATİNİ BAŞKA YÖNE ÇEKİN

 

bullet.jpg Başarısızlık duygusuyla tanıştığında: Hareket kabiliyeti gelişmeye başladıkça daha çok hareket etmek ister. Ancak yürümeye başlamasıyla birlikte başarısızlık duygusuyla tanışır. Attığı birkaç adımdan sonra düşmek onu mutsuz eder ve bu da sinirlenip ağlamasına sebep olur.

Ne yapmalısınız? Yürümeye çalışıp düştüğünde ve buna sinirlenip ağladığında onu motive edin, destekleyin.

 

bullet.jpg Hareketlerini engellemeye çalışırsanız: Mama kaşığını veya oyuncaklarını yere atmak gibi davranışlar sergileyebilir. İlk seferinde bir şey söylemeyip attığı nesneleri geri verip ikincisinde otoriter veya sinirli bir şekilde 'hayır' demeniz, onun ne olduğunu anlamamasına ve engellenme hissiyle hırçınlaşmasına neden olabilir.

 

Ne yapmalısınız? Bu durumda onu cezalandırmamanız gerekir. Sinirlenip oyuncağını yere attığında kaldırmayın. Atma, kırma, vurma gibi davranışlarda bulunduğunda dikkatini başka şeye çekmeye çalışın. Daha da önemlisi, neden sinirlendiğine odaklanın. Belki de mama koltuğunda oturmaktan çok sıkılmıştır.

 

bullet.jpg Kendini ifade edemiyorsa: Konuşmaya başlamanın mutluluğunu yaşarken, bir yandan da kelime dağarcığı kısıtlı olduğu için kendini ifade edemediği, doğru kelimeyi bulamadığı zamanlar olur. Bunlar da onun sinirlenmesine ve hırçın tepkiler vermesine yol açabilir.

 

Ne yapmalısınız? Kendini ifade edemediğinde hırçınlaşmasının normal olduğunu unutmayın. Dil becerisini geliştirmek için ona masal okumayı, bir şeyler anlatmayı,iletişim halinde olmayı deneyin.

 

DİŞ ÇIKARMAK HUZURSUZ EDER

 

bullet.jpg Yabancıların kucağına gitmek istemiyorsa: 6-7 aylık bebekler, anne-babalarını diğer yabancılardan ayırmaya başlar ve onlar hariç kimsenin kucağına gitmek istemez. Çünkü yabancılar tarafından kucağa alındığında kendini güvensiz hisseder, sinirlenir, tepkisini göstermek için de ağlar veya bağırır.

 

Ne yapmalısınız? Yabancıların kucağına gitmek istemediğinde ısrarcı olmayın. Sizin için anneniz ve arkadaşlarınız çok yakınınızdır. Ancak bebeğiniz için sizin haricinizdeki herkesin bir yabancı olduğunu unutmayın.

 

bullet.jpg Fiziksel bir sorun yaşıyor olabilir: Bebekler de yetişkinler gibi fiziksel değişimlerden etkilenirler. Büyüme sürecinde, diş çıkarmak gibi kendisini huzursuz eden yeni fiziksel değişikliklerle tanışır; bu da hırçınlaşmasına sebep olabilir. Örneğin, yeni çıkardığı dişlere alışmaya çalışırken, ağrı ve batma hissi onu rahatsız edebilir. Aynı zamanda hastalandığında, ateşlendiğinde, ağrısı ya da gaz sorunu olduğunda çok huzursuz olabilir. Bebekler kendilerini ifade edemedikleri için bu problemleri çok yoğun yaşanır.

 

Ne yapmalısınız? Bebeğinizin tepkilerine duyarlı olup sıkıntı yaşadığı durumu anlayın ve hekimin tavsiyesi doğrultusunda onu rahatlatacak yöntemleri uygulayın.

 

ONU NASIL SAKİNLEŞTİRİRSİNİZ?

 

bullet.jpg Onun bebek olduğunu unutmayın.

bullet.jpg Bebeğinizi neyin sinirlendirdiğini anlamaya çalışın.

bullet.jpg Anne ve baba olarak çocuğunuzun hırçınlaştığı zamanlara yönelik ortak bir dil ve tutum geliştirin.

bullet.jpg Onunla yeterli ve etkin vakit geçirmeye çalışın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...