Jump to content

Psişik Rüyaları Kimler Görebilir?


denmeh1

Önerilen Mesajlar

“İki gece önce kötü bir rüyadan uyandım. Alevler içerisinde bir uçak düşüyordu. O kadar canlıydı ki rüya. Hatta gerçekti. İkinci bir uçak daha vardı. Ona ne olduğu meçhul ama ilk uçak tam ortasından büyük alevler içerisinde ayağımın ucuna düştü. Ben hemen yanındaydım ama sanki orada değildim, her şeyi ayrıntılı olarak gördüm.”

O gün haberlerde sınır ihlaline uymayan yabancı ülke uçağının, ayaklarının her gün bastığı, ana toprağı ülkesi tarafından düşürüldüğünü, 2 uçak olduğunu ama bu uçaklardan sadece birinin ateşler içerisinde yere çakıldığını okuyan M.R. şaşırmıştı. Bu bir işaret rüyasıydı ama bu bilgi ile ne yapacağını bilmiyordu? Her gün mü görüyordu bu işaret rüyalarını? Sadece ona mı özeldi yoksa herkes bunu yapabiliyor muydu?

%C4%B0%C5%9Faret-R%C3%BCyalar%C4%B1-Psi%C5%9Fik-r%C3%BCyalar-ger%C3%A7ek-mi-Herkes-g%C3%B6rebilir-mi-Psikologlar-ne-diyor-standart-1.jpgBazı insanlar psişik rüyalar görüyor[h=6]Nedir bu işaret rüyaları?[/h]Eski zamanlardan beri insanlar rüyaların üst benlikten/ yüce ruhtan geldiğine inanmış, mesaj taşıdıklarına inandıklarından rüyalardan anlamlar çıkarmaya çalışmış ve rüyalar aracılığıyla gelecek hakkında tahminlerde bulunmuşlardır. Rüyalar onlara ilham vermiştir.

Bilim geliştikçe rüyalar incelenmiş, nörolojik ve biyolojik olarak nasıl oluştuğu ile ilgili bilimsel veriler elde edilmiştir. Ancak günümüzde yapay göz ve kol yapıp 3 boyutlu yazıcıdan çıkarabilen bizler halen tam olarak rüyanın biyo ve nörolojisini çözebilmiş değiliz. Hatta rüyaların beynin bir fonksiyonu mu onu dahi net olarak bilememekteyiz. Bildiklerimiz:

– Biyolojik yaklaşımda uyku sırasında öğrenilen bilgiler yeniden yorumlanıyor. REM sırasında eski bellek siliniyor, REM dışı süreçte yeni bilgiler gözden geçiriliyor.

– Bilişsel görüş, gün içinde çözüm bulamadığımız konular ile ilgili kaygıyı azaltıp, çözüm bulmak amacı ile rüya görüyoruz.

– Psikodinamik görüşler ünlü psikologlar Freud ve Jung’un çalışmalarından geliyor. Biyolojik ve bilişsel işlemlerine ek olarak rüyaların sembolik olduğu ve işaretler taşıdığı söyleniyor.

Rüya ile ilgili bilimsel kanıtlar:

– Herkes rüya görür ve uyandıktan 5-10 dk. içinde gördükleri rüyayı unutur.

– Gecede, 2 saatte bir toplamda 5 – 7 arası rüya görürüz

– İnsanların % 25 ve hatta kimi araştırmalarda % 38’ inin geleceğe dair işaret taşıyan ile rüyalar gördükleri bu kanıtlar arasında.

[h=6]Gelecekle ilgili, psişik rüyalar, zihni rahatlatmak için görülen rüyalardan farklı[/h]Psişik rüyalar çok daha net ve diğer rüyalara kıyasla daha güçlü duygusal tepki vermemize sebep oluyorlar. Rahatlama (atılım rüyaları) genellikle kişi ile ilgili, psişik rüyalar ise başka bir kişi ya da kişileri, toplumu, bütünü de içeriyor. Psişik rüyalar genellikle gece 3 ile 5 arasındaki 2 saatlik rüya döngüsünde görülüyor.

[h=6]Kimler psişik rüya görebilir?[/h]%C4%B0%C5%9Faret-R%C3%BCyalar%C4%B1-Psi%C5%9Fik-r%C3%BCyalar-ger%C3%A7ek-mi-Herkes-g%C3%B6rebilir-mi-Psikologlar-ne-diyor-standart-2.jpgHerkes psişik rüya görebilirFarklı kültür, din, yaş, ırktan olan veriler var. Yani herkes görebilir, kim hatırlayabilir ve doğru yorumlayabilir, işte bu ciddi bir soru.

[h=6]Neden psişik rüya görülür?[/h]Modern bilgelikte kabul gören anlayış, kişisel, ruhsal gelişimde derine inildiğinde ve / veya psişik güçlerin varlığı sebebi ile geleceğe dair işaret rüyaları görülür.

[h=6]Ne zaman ve nasıl psişik rüya görülür?[/h]Derin uyku, uykunun REM sürecinde, genellikle de sabaha karşı 3 ile 5 arası iki saatlik diliminde görülür.

Jung ve Rüyalar isimli sertifikalı bir eğitime katılmıştım. Orada bilinçaltından gelen işaretleri ve aynı zamanda arketipleri Jung yaklaşımı ile nasıl yorumlayabileceğimizi öğrenmiştik. Gerçekten enterasan bir bakış açısı, hali hazırda hem bireysel hem de kurumsal çalışmalarda gerekli olduğunda bu bilgileri kullanmaktayım. En önemli noktalardan biri rüyaları hatırlayabilmek:

[h=6]Gelecek ile ilgili psişik rüyalarınızı hatırlayabilmek için:[/h]1. Uyumadan önce baş ucunuza kalem kağıt kurun.

2. Saatin alarmını 3.30 am de uyanmak üzere kurun.

3. Uyanır uyanmaz, gördüklerinizi ve hissettiklerinizi not alın

Alıntı.

 

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cocuklugumdan bu yana yasayacaklarimin ozetini ruyamda mutlaka gorurum,icinde o an yasiyormusum gibi! aslinda iyi birsey degil bence bazen urkutucu oluyor gelecekle ilgili birseyler gormek.Ozellikle ruya gormek niyeti ile yatarsam cok nadir gorurum cunku ozaman vesvese oluyor insanda ama kendi haline birakirsam mutlaka kafamdaki soru isaretlerinin cevaplarini aliyorum yada yanlis birsey yaptigimda uyariliyorum.Ben bilmeden bazi gordugum ruyalari anlattim ne yapmam gerektigini bilmedigim icin ,ama hata etmisim.Aklinizda bulunsun ruyalarinizda gosterilen dualari zikirleri kesinlikle anlatmayin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hatırlama kısmı da kısmen uğraştırıcı olabilir, ama "yorum" kadar değildir sanırım. Yorumlamanın doğruluğu diye bir şeyin geçerli olduğunu düşünmüyorum. Hepsi doğrudur, bazısı daha "doğrudur", derecesine göre.. Tabi bir de rüya nedir? , onu da doğru anlamak, doğru tanımlamak lazım

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...