Jump to content

Depresyonunuzu Meditasyon Ve Yoga İle Birlikte Yenin.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Yapılan yeni bir araştırmaya göre meditasyon ve aerobik birlikte uygulandığında depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor. Çalışmada katılımcıların iki aylık bir süre boyunca haftada iki kez meditasyon ve aerobik yapmaları sağlandı. Hem zihin hem de beden üzerinde odaklanan bu çalışma sonucunda katılımcılarının depresyonunun yüzde 40 oranında azaldığı gözlemlendi.

meditasyon-4.jpg

Meditasyon ve aerobik birlikte uygulandığında depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor.Çalışmayı yürüten Dr Brandon Alderman, konuyla ilgili şunları ifade etti:

“Ulaştığımız sonuçlar bizi çok heyecanlandırdı, çünkü çalışmaya katılan ve gelişme kaydeden öğrenciler arasında hem klinik depresyonda olanlar hem de olmayanlar vardı. Ayrıca bu iki aktivite, depresyonla mücadele konusunda ilk defa birlikte inceleniyor.

8 hafta süren çalışmaya zihinsel sağlığı yerinde 30 kişiyle ağır depresyondan muzdarip 22 kişi katıldı. Antrenman programı 30 dakikalık yoğunlaştırılmış dikkat meditasyonu ile ardından gelen 30 dakikalık aerobik egzersizini içeriyordu. 8 haftanın sonunda katılımcıların tamamı daha az depresyon belirtisine sahip olduklarını belirttiler. Ayrıca hayatlarındaki olumsuzluklar üzerinde de daha az düşünüyorlardı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan Profesör Tracey Shors, bu iki aktivitenin ayrı ayrı depresyona iyi geldiğinin bilim insanlarınca uzun süredir bilindiğini belirtip ekliyor: “Fakat bu araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar, ikisinin birlikte yapıldığında çok daha etkili olduğunu gösterdi.”

Araştırmacılar, buna ek olarak, daha önce evsiz olan ve şu an bir sığınakta yaşayan genç annelerle de aynı antrenman programını uyguladılar. Çalışmanın bu kısmında da yine katılımcıların motivasyonunun arttığına tanık olundu.

Dr Alderman, zihinsel ve bilişsel sağlığın gelişiminde etkili rol oynayan bu terapilerin yaşam boyu uygulanabileceğini ifade ediyor. Bu iki aktivitenin en iyi yanı ise herkes tarafından her yerde ve maliyetsiz bir şekilde uygulanabiliyor olması.

 

Alıntı.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...