Jump to content

Şaşırtan Canlılar...


Renan

Önerilen Mesajlar

Şaşırtan canlılar

 

1_d.jpg

Hem kalkanı var, hem silahı; tam bir savaşçı…

 

2_d.jpg

Armadillonun bedeni çapraz sıralar biçiminde düzenlenmiş boynuzumsu, çokgen pullardan oluşan bir kabukla kaplıdır.

 

3_d.jpg

Armadilloların vücudu bir tür zırhla korunuyor.

 

4_d.jpg

Hayvanın sırtındaki bu pullar tehlike karşısında top gibi yuvarlaklaşabilen dokuz sıra kastan oluşur.

 

5_d.jpg

Hortumsu burnu uzundur. Ön dişleri olmayan ağız, minesiz azı dişleriyle donanmıştır.

 

6_d.jpg

Yerde bulduğu bitkileri ve böcekleri yiyerek beslenir.

 

7_d.jpg

Güçlü tırnaklarıyla karınca yuvalarını kolayca açabilir ve böcekleri uzun, yapışkan diliyle yakalar.

 

Eti için Meksikalılar tarafından avlanır.

 

8_d.jpg

Canlı durumdaki midye, kabuklarının arasından dilini uzattı ve inanılmaz bir şey yaptı.

 

9_d.jpg

Aslında ayak niyetine, hareket etmek için kullandığı bu dil görünümlü organıyla masadaki tuzu yalayan midye, görenleri şaşırtıyor.

 

10_d.jpg

 

11_d.jpg

 

12_d.jpg

 

13_d.jpg

Bu son derece ender bulunan köpekbalığı, yaşayan dinazor olarak kabul edildi...

 

14_d.jpg

Mike Lochlainn ve oğlu, bu son derece ender rastlanan köpekbalığını Victoria sahillerinin güneydoğusundaki Cape Verde'de denizin 609 metre derinliğinden çıkardı.

 

16_d.jpg

Kral Yengeç'in boyu, bacakları dahil olmak üzere 1.5 metreye, ağırlığı ise 8 kiloya kadar ulaşabiliyor.

 

17_d.jpg

Hindistan cevizini kırabilme özelliğinden dolayı bazı bölgelerde 'Hindistan Cevizi Yengeci' de deniyor.

 

18_d.jpg

Bu yengeçler maalesef yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Nesli tükenmek üzere olan bu tür hayatta kalma savaşı veriyor.

 

19_d.jpg

Örümcek kuyruklu engerek yılanı

Bu yılanların kuyrukları örümcek gibidir

 

20_d.jpg

Bu kuyruğun amacı, örümceğin onu sallayarak yemini çekmesidir.

 

21_d.jpg

Dünyanın en endemik yılan türüdür.

 

22_d.jpg

Alpaka

Alpaka, vahşi alpakalardan türemiş, Güney Amerika develerinin evcilleştirilmiş türüdür. Görünüşü koyuna benzer ama daha büyüktür ve daha dik ve uzun bir boynu vardır. Ayrıca koyunlar genellikle sadece beyaz ve siyah olurken alpakaların bir sürü rengi vardır.

 

23_d.jpg

Yer domuzu

Bazen 'karıncayiyen' ismini alır. Orta boylu, Afrika kökenli memeli bir hayvandır. İsim Afrika dilinde ve Hollandaca 'yer domuzu'ndan gelir. Nedeni Avrupa'dan gelip buraya ilk yerleşenler bu türü domuza benzetmişlerdir. Yine de domuzlarla pek bir ilgisi olduğu söylenemez.

 

24_d.jpg

Aye-aye

Madagaskar maymununa yakındır. Kemirgen dişleriyle ince orta parmağı bir bütün oluşturarak ağaçkakanın görevini üstlenir . Gece duyularıyla hareket eden en büyük maymundur.

 

25_d.jpg

Kel Uakari

Belirgin kırmızı suratından dolayı bir diğer ismi Kırmızı Uakari'dir. Brazilya, Peru ve Kolombiya'nın bataklık dolu ormanlarında bulunur. 2004 Dünya Koruma Birliği (IUCN) tarafından Kırmızı listeye alınmıştır çünkü doğal ortamı gittikçe azalmaktadır.

 

26_d.jpg

Geyik domuzu

Endonezya çevresindeki adalar asıllı domuza benzer hayvanlardır. 'Babyrousa' soyunun tek türü olarak sınıflandırılan geyik domuzu, yapılan son çalışmalar ile bunun doğru olmadığını kanıtladı. Çoğu uzman bu türün domuz familyasından geldiğine ve bu famiyanın en eski üyelerinden biri olduğuna inanır.

 

27_d.jpg

Misk kedisi

'Asyalı Ayı kedisi' olarak da bilinir. Bu ismi veren yerli dil kaybolduğundan isminin asıl anlamı da kaybolmuştur. Genellikle Güneydoğu Asya, Borneo, Vitenam, Malezya, Endonezya ve Palawan adalarında bulunur.

 

28_d.jpg

Yaban faresi

Afrika ve Orta Doğu'da yaşarlar. Gür tüylü, küçük kuyruklu, tombul hayvanlardır. 'Welsh corgi' cinsi köpek büyüklüğündedir. Çoğu 30-70 santimetre uzunluğunda ve 2 ile 5 kilo ağırlığındadır. Uzaktan kilolu bir tavşan ya da hint domuzu ile karıştırılabilir.

 

29_d.jpg

Çıplak çöl faresi

Memeli gruplar içinde oldukça farklı bir yerde duran bu ilginç hayvanın çirkinliği bilim çevrelerince de tescillendi. Acı hissinin olmadığı vücutları soğuk kanlı bir metabolizmaya sahiptir. 10 santimetre uzunluğunda ve 30-35 gram ağırlığındaki bu farelerin 'kral fare' adıyla bilinen en büyükleri 80 gram ağırlığa kadar ulaşabiliyor. Görüş mesafeleri düşük olan çıplak çöl fareleri, toprak altında hızlı hareket yeteneğine sahip

 

30_d.jpg

Nasikabatrachus sahyadrensis

Hindistan'daki Batı Ghats sıradağlarında yedi santimetre boyunda, tombul, sivri burunlu mor bir amfibi türüdür. Yeni keşfedilen bu hayvanın henüz kesin bir adı yoktur. Tıknaz yapısıyla bilim adamlarını şaşırtan bu ilginç kurbağaya; sanskritçe nasika, (burun) batrachus (kurbağa) ve sahyadri (bulunduğu dağın adı) sözcüklerinden oluşan nasikabatrachus sahyadrensis adı verildi.

 

31_d.jpg

Cadı maki

Bir tür maymun olan bu hayvan, Endonezya ve Filipinlerde yaşar. Parmakları vantuzludur ve kafasını 180 derece döndürebilir. Ne olduğuna anlam veremediğiniz, kocaman soru işaretleriyle dolu gözlerle etrafa bakıyormuş izlenimi veren, küçük vücudu ve uzun parmaklarıyla dallara tutunup, ağaçlara yaslanıp öylece duran tembel hayvan olarak bilinirler.

 

32_d.jpg

Pigme marmoset

Dünyanın en küçük maymun türü olan pigme marmosetler kuyruk dahil 30 santimetre uzunluğa sahiptirler. Genelde 10'lu gruplar halinde yaşayan hayvanların vucut ağırlıkları 50 veya 100 gram arasında değişir. Brezilya'nın batı bölgeleri başta olmak üzere, Kolombiya, Doğu Ekvador ve Peru'da da bu hayvanlarla karşılaşmak mümkün.

 

33_d.jpg

Tembel hayvan

Orta ve Güney Amerika'da yaşayan tembel hayvanlar, tüm memeliler arasında en yavaş hareket eden hayvanlar olarak bilinirler. Saniyede en fazla yarım metre kadar hareket ettiği hesaplanmıştır. Tembel hayvanlar, günde 15 ve 18 saat uyuyarak en çok uyuyan hayvanların başında gelir. Pek fazla yemek yemeyip su içmedikleri de bilinmektedir. Bu nedenle doğaya en az zararı olan hayvanlar olarak tanınırlar. Tembel hayvanlar, keskin pençeleri sayesinde dalların üzerinde tersine doğru asılı bir şekilde yaşarlar. Yere ise yalnızca ağaç değiştirmek veya boşaltım yapabilmek için inerler. Sürekli ters asılı oldukları için iç organlarının yerleri bile diğer memelilerden farklıdır. Hatta tüyleri de ters yöne uzar.

 

34_d.jpg

Tazmanya canavarı

Tazmanya şeytanı olarak da bilinen bu hayvan, bir yırtıcı keseli familyası olan keseli sansargillerden bir türüdür. Bu familyanın şu an yaşayan en büyük temsilcisidir ve Sarcophilus cinsinin tek üyesidir. Ufak bir köpek ebatlarında ama yapılı ve kaslıdır. Şu anda dünya üzerinde bulunan en büyük etobur keselidir. Sadece Avustralya'nın Tazmanya eyaletinde yaşar. Adını siyah kürkü, irkildiğinde yaydığı nahoş kokusu, yüksek sesle çıkardığı ürkütücü çığlığı ve beslenirken yaptığı hırçın hareketlerden dolayı almıştır. Canavarın yüzünde ve kafasının tepesinde bıyıkları vardır. Bunlar karanlıkta yemek ararken avlarının ve diğer canavarların yerlerini tespit etmede işe yarar. Kışkırtıldığı zaman keskinliği kokarcanınkine rakip olabilen bir koku salabilir. Duyma egemen duyusudur, aynı zamanda mükemmel bir koku alma duyusuna da sahiptir.

 

35_d.jpg

Tibet tilkisi

Tibet tilkisi olarak bilinen bu hayvanın anavatanı Nepal'deki Tibet Platosu. Bunun dışında Çin ve Hindistan'da da bu türe rastlanıyor. Genellikle 5 bin 300 metre yükseklikteki bölgelerde yaşamını sürdüren bu tilki türü, tüm tilkilerin içinde en büyük ses hassasiyetine sahip olanıdır.

 

36_d.jpg

Beyaz yüzlü saki

'Guyanalı saki' veya 'Altın yüzlü saki' diye de anılıyor. Maymun ırkından gelen bir tür olan sakiler, Brezilya, Fransız Guyana, Venezuela ve Surinam'da yaşıyor. Genellikle meyveyle beslenen bu hayvanlar aynı zamanda fındık, bitki tohumu ve böceklerle de besleniyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...