Jump to content

Evdeki Kedi Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Evdeki Kedi Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

 

KEdi-kopek-kokusu.gif

 

Günümüzde birçok evde evcil hayvan beslemek pek çok hayvan severin keyifle yaptığı uğraşlardan birisidir. Özellikle kedi ve köpeklerin yoğun olarak beslendiği evlerde, evcil hayvanların iyi yönleri kadar bazı kötü yönleri de bulunmaktadır. Bu kötü yönlerden en önemlisi ise; kedi ve köpeklerin yaşadıkları, beslendikleri ve tuvaletlerini yaptıkları yerlerde geride bıraktıkları kötü kokulardır.

 

En çok da köpeklerin derilerinin doğal yapısı gereği salgıladığı kokular bir süre sonra tüylerine karışmaya ve hava, sıcaklık gibi sebepler ile ev içerisinde olumsuz durumlar oluşturmaya başlamaktadır. Uzun tüylere sahip olan köpeklerde çok daha sık ve çok daha yoğun olarak görülen bu problem konusunda bazı çözüm ve önleme yöntemleri ile koku sorunu en aza indirilebilmektedir.

 

Islak Mendil ve Islak Havlu ile Koku Giderme Yöntemi

Islak ve herhangi bir kimyasal barındırmayan bir havlu ya da bir mendil ile kedi ve köpeğin gün aşırı temizlenmesi evde bırakacakları kokuların giderilmesi konusunda çok etkili olabilmektedir. Bu koku giderme yönteminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise ıslak mendilin ya da ıslak havlunun köpeğin derisine değmemesi gerektiğidir. Bazı köpek ve kedilerin ciltleri diğer hayvanlara göre çok daha hassastır ve bu da ıslak mendil ya da ıslak havlunun hayvanın cildi üzerine tahriş yapmasına sebebiyet verebilmektedir. Eğer illa ki köpeğin derisine temas edilmesi gerekiyorsa da kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen özel ıslak mendillerden alınması ve bu mendillerin köpek ve kediler üzerinde uygulanması tavsiye verilmektedir. Bu tür özel mendilleri evcil hayvan mağazaları ya da veterinerlerden kolaylıkla bulabilme imkanı bulunmaktadır.

 

Kuru Şampuan ile Koku Giderme Yöntemi

Hem kedi hem de köpekler için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden birisi olan kuru şampuan ile koku giderme yöntemini ayda en fazla 2 kere olmak üzere uygulamak mümkündür. Bu uygulamada kuru şampuan köpek veya kedinin cilt ve tüylerinin arasına bolca yayılmakta ve daha sonra da bir tarak yardımı ile güzelce taranmaktadır. Kuru şampuanın koku giderici özelliğinin yanı sıra hayvanın tüylerini daha canlı ve parlak gösterme gibi özellikleri de bulunmaktadır.

 

Aylık Yıkama ile Koku Giderme Yöntemi

Çok fazla tavsiye edilmemek ile birlikte kokunun gerçekten rahatsız edici olduğu durumlarda kedi ve köpeklerin ayda 1 ya da en fazla 2 kereye mahsus olmak üzere yıkanabilme imkanı vardır. Ancak bu yöntemde köpeğin ya da kedinin yıkandıktan sonra derhal kurutulmasına özellikle önem verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vücut direnci düşük ve hassas olan hayvanlarda ciddi hastalıklar meydana gelebilmektedir. Bu yüzden bir kurutma makinesi yardımı ile hayvanın tüm tüyleri üzerine derisini de yakmadan uzun süreli kurutma işlemi uygulanması çok mühimdir. Grip ya da soğuk algınlığı türü hastalıkları önleyebilmek için mutlaka yapılması lazım olan bu işlem sonrasında hem kokusuz hem de tertemiz ve sağlıklı evcil hayvanlara sahip olunabilmektedir.

 

Yıkama Sırasında Kedi ve Köpeğe Ne Gibi Ürünler Uygulanabilmektedir?

Yıkama uygulamasında dikkat edilmesi gereken başka bir önemli nokta da; kedi ve köpeklerin yıkanması esnasında hiçbir şekilde çamaşır suyu, sabun ya da türevi kimyasal madde kullanılmaması gerektiğidir. İlla temizleyici bir ürün kullanılması gerekiyorsa kedi ve köpekler için özel olarak üretilen ve veterinerlerle evcil hayvan mağazalarında satılan banyo şampuanlarından alınabilmektedir.

 

Kaliteli Beslenme Düzeni ile Koku Giderme Yöntemi

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerin de yedikleri gıdalar ciltlerinde kokuya neden olabilmektedir. Özellikle köpeklerin derilerinin koku salgılamasını tetikleyen en büyük etkenin beslenmeleri olduğu göz önüne alındığında rastgele verilen ev yemeklerinin de tehlikesi biraz daha anlaşılabilmektedir. Köpeklerin, sahiplerinin keyfine göre evde pişen yağlı yemekler ile beslenmesi bir süre sonra cilt yüzeylerinde yağ tabakalarına neden olmaktadır ve bu da hava, sıcaklık ve kir gibi farklı etkenler ile birleştiği zaman ortaya kötü kokan köpekler çıkmaktadır. Bu nedenle kedi ve köpeklerin beslenme düzeninde ırklarına ve fiziksel niteliklerine göre kaliteli kuru ya da yaş mama verilmesi daha mantıklıdır.

 

Yaşam Bölgelerini Temizleme ile Koku Giderme Yöntemi

Apartmanda ya da benzeri ufak alanlarda beslenen kedi ve köpeklerin havasızlıktan ötürü kokmaya başlaması da yine ev halkı için sorun olan durumlardan birisidir. Bu şekilde beslenen evcil hayvanların yattıkları yastık, battaniye, yatak, kulübe gibi alanlar ayda en az iki ya da üç kere iyice havalandırılmalı ve dezenfekte edilmelidir. Hayvanların uyudukları ya da dinlendikleri alanın yanı sıra oyuncaklarının da düzenli olarak havalandırılması ve gerekli durumlarda yıkanarak temizlenmesi de ayrıca önemlidir. En çok da kulübede beslenen köpeklerde kulübenin iç ve dış kısımlarında meydana gelen kokuları giderebilmek için ekstra çaba göstermek gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra kedi ve köpeğin tuvaletini yaptığı yerin de aralıksız her gün temizlenmesi ve hiçbir şekilde tuvalet içerisinde dışkı, idrar ve kağıt çöpleri bırakılmaması da yine kötü kokuları giderici yöntemlere örnek olarak verilebilmektedir. Çünkü köpeklerin huylarından bir tanesi de idrar yaptıkları alanların üstlerinde yuvarlanmalarıdır ve idrar ile birleşen deri kokusu ev içerisinde çoğu zaman kaosa neden olabilmektedir.

 

Evdeki Kedi ve Köpek Kokusu Kalıcı Olarak Giderilebilmekte midir?

Doğuştan gelen deri kokuları özellikle köpek ırklarında engellenememektedir. Değişen hava koşullarına karşı kendini adapte edebilmek amacıyla az ya da çok koku salgılayan köpeklerin bu davranışları doğada normal karşılanmak ile birlikte evlerde yaşayan köpeklerde ciddi problemlere neden olabilmektedir. Kedilere nazaran köpeklerde daha sık görülen koku problemine karşı bazı köpek sahiplerinin köpeklerini sık sık yıkama gibi hataları bulunmaktadır.

 

Hayvanları Koku Giderme Amaçlı Sürekli Yıkamak Zararlı mıdır?

Sürekli yıkanan köpekler hasta olmasalar dahi derilerinin üzerindeki yağ tabakasının zaman içerisinde incelmesinden ötürü pek çok cilt problemi ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu problemlere örnek olarak deride meydana gelen çatlamalar, tüylerin yapısının bozulması ve kötü bir görünüme bürünmesi gibi farklı sorunlar verilebilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...