Jump to content

Göğüs Ağrısı veya Kaşıntının Olası Sebepleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Göğüs Ağrısı veya Kaşıntının Olası Sebepleri

 

Göğüs ağrısı adet döngüsü esnasında üretilen hormonal değişikliklere cevap olarak bu döngüden önce veya döngü sırasında meydana gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise, gece sefası, hayıt, melekotu veya adaçayı gibi esans yağlar kullanarak göğüsleri bir masaj ile rahatlamak iyi bir seçenek olabilir.

Göğüslerde ağrı veya kaşıntıya aynı zamanda genelde emzirme sırasında yaşanan bir enfeksiyon olan mastit sebep olabilir. Bu problem genelde ateş ve yorgunluk gibi diğer belirtileri de beraberinde getiren bir göğüs dokusu iltihabından kaynaklanır. Bu gibi durumlarda normal tedavi birkaç antibiyotiği kapsar, ancak bu enfeksiyon doğrudan meme ucunun üzerine uygulanması gereken kekik çayı kullanarak doğal yollarla da tedavi edilebilir.

 

g%C3%B6%C4%9F%C3%BCs-ger%C3%A7ekleri.jpg

 

Son olarak, görmezden gelmememiz gereken bir diğer olası sebep de enflamatuar meme kanseridir. Bu tip bir kanser yaygın olmamakla birlikte söz konusu olduğunda genelde beraberinde göğsün lenf sıvısıyla dolması sebebiyle bölgede ağrı, kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntı gibi diğer belirtileri de getirir. Durum buysa, doğru teşhis yalnızca bir uzman tarafından konulabilir.

 

Göğüslerde kaşıntının olası sebepleri

 

Göğüslerde kaşıntı normalde deterjan, parfüm veya kimyasal maddeler gibi ürünlerde bulunan birtakım bileşenlere karşı alerjik bir reaksiyon sonucu görülür. Bu sebeple, ne çeşit ürünlerin derinizle temas edeceği konusunda çok dikkatli olmalısınız; aksi takdirde alerjik bir reaksiyon geçirebilirsiniz.

 

Göğüs derisinin susuz ve nemsiz kalması da kaşıntıya sebep olabilir. Bu bölgedeki deriyi de örneğin, bitkisel yağlar, nemlendiriciler veya Shea yağı ile nemlendirmelisiniz.

 

g%C3%B6%C4%9F%C3%BCs-ka%C5%9F%C4%B1nt%C4%B1.jpg

 

Göğüste kaşıntı hamileliğini ilk işaretlerinden biridir. Bu belirti beraberinde özellikle meme uçları olmak üzere bölgeye kan dolaşımının artması sebebiyle hafif bir ağrı da getirir. Bu belirti vücut duruma alıştıkça giderek hafifler. Bekleme süresinde, kadifeçiçeği çayı ile hazırladığınız kompres uygulayarak belirtileri tedavi edebilirsiniz.

 

Kaşıntı yalnızca göğsün belli bir yerindeyse, sebebi göğsün bağ dokuları veya meme bezinde olabilir. Ağrı, tümör ve nodüller, göğsün şeklinde değişiklikler veya meme ucundan sıvı salgılanması gibi diğer belirtilere karşı da dikkatli olunmalıdır; bunların hepsi göğüste olası bir enfeksiyona, fibroadenomaya, iyi huylu kistlere veya göğüs tümörüne işaret edebilir.

 

Son olarak, göğüslerde kaşıntıya çok dar olan ya da cildinizde alerjik bir reaksiyona sebep olan bir kumaştan yapılmış sutyen de yol açabilir. Göğüsleriniz sürekli kaşınıyorsa ve yukarıda saydığımız olası sebepleri elediyseniz, sebebin sutyen tipinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol etmelisiniz.

 

Göğüs ağrısı ve kaşıntı tedavisi

 

Göğüslerde kaşıntı ve ağrıya yönelik tedavi olası sebebe bağlı olarak uygulanmalıdır. Problem ciltten kaynaklanıyorsa, belirtileri azaltmak için o bölgedeki cildi nemlendirmek yeterli olabilir.

 

Belirtiler bir enfeksiyona veya daha ciddi bir soruna bağlıysa, bu noktada doktorunuza danışmalısınız; muhtemelen bir ilaç tedavisi ve/veya profesyonel tıbbi uygulamalara ihtiyaç duyacaksınız.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...