Jump to content

Mutlaka Müdavimi Olmak İsteyeceğiniz 12 İstanbul Kütüphanesi.


denmeh1

Önerilen Mesajlar

Metropol şehir olmanın önemli göstergelerinden biri de kütüphanelerdir. Hatta kimi şehirler tarihe adlarını devasa kütüphaneleri ile yazdırmışlardır. Peki, İstanbul’un keşfedildikten sonra müdavimi haline gelinecek 12 müthiş kütüphanesini biliyor musunuz? İşte o liste…

Keşfettikten Sonra Müdavimi Olmak İsteyeceğiniz 12 Müthiş İstanbul Kütüphanesi

Günümüzde internet sayesinde bilgiye her an, hızlı ve pratik bir şekilde ulaşabiliyoruz. Ama teknolojiyle beraber kütüphanelerin modası geçti diye düşünüyorsanız aslında çok yanılıyorsunuz. Hala internet üzerinden ulaşamayacağımız çok değerli ve ender bilgilerin saklı tutulduğu kütüphaneler İstanbul’un çeşitli semtlerinde varlığını sürdürüyor ve araştırmacıları ağırlamaya devam ediyor.

Medeniyetlerin yüzyıllardır en sevdiği kentlerden biri olan İstanbul; araştırmayı, okumayı ve farklı bilgilere ulaşmak isteyenleri kucaklayan birbirinden müthiş kütüphanelere sahip. Bu zengin kentte meraklılarını besleyen onlarca kütüphane bulabilirsiniz tabii ki. Biz de elimizin altında bulunmasında fayda var diye düşünerek o bilgi yuvalarından en besleyici ve ilgi çekici olanlarından küçük bir seçmece yaptık.

1. Atatürk Kitaplığı

Cumhuriyet döneminini en eski kütüphanelerinden biri Atatürk Kitaplığı, Beyoğlu’ndaki binasıyla haftanın her günü ziyaretçilere açık. Sakin bir çalışma mekanı olarak bu merkezi konumdaki güzel kütüphaneyi idealdir. Boğaz manzarası eşliğinde huzurlu bir çalışma yapmak ve süreli yayınlardaki çeşitliliğinden yararlanmak isteyenler Atatürk Kitaplığına bayılacak.

2. İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM)

Türkiye’de islami eserler, tarih ve sosyal bilimler alanındaki en kapsamlı araştırma merkezlerinden biri İslam Araştırmaları Merkezi. Üsküdar Bağlarbaşı’nda bulunan İSAM, yapı olarak da son derece ferah ve iç açıcı bir yapı içinde. Oldukça yararlı kaynaklara ulaşabileceğiniz kütüphaneyi haftanın yedi günü ziyaret edebiliyorsunuz.

3. Beyazıt Devlet Kütüphanesi

Pazar günleri hariç her gün gidip bilgiye boğulabileceğiniz yerlerden biri Beyazıt Devlet Kütüphanesi. Kütüphanenin zengin altyapısı ve bulundurduğu nadir eserlerin dışında, görme engelliler için ayrıca özel bir bölümü de bulunuyor. Gönüllüler tarafından seslendirilmiş bu kitaplardan yaklaşık olarak 6.000 adet bulunuyor. Neredeyse 135 yıllık bu müthiş kütüphaneyi her İstanbullunun görmesi gerekiyor.

4. Alman Arkeoloji Enstitüsü Kütüphanesi

Türkiye’nin en büyük arkeoloji kütüphanesi 56.000 kitap ve 250 bilim dergisiyle Beyoğlu’nda hizmet veriyor. Meraklıları İstanbul kent tarihi, Bizans ve Osmanlı’ya dair tarihi araştırmalara ulaşabilirler.

5. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Kütüphanesi Pazar günleri hariç her gün halka açık hizmet veriyor. İstanbul’a dair her konuda araştırma yapmak isteyenler ve bu tarihi kente meraklı tüm okuyucular kütüphanenin zengin kaynaklarından yararlanabiliyor.

6. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi

Süleymaniye Külliyesi’nin iki medresesinin kütüphaneye çevrilmesiyle, burası müthiş bir arşivle okuyucuları besliyor. İstanbul’daki birçok semt kütüphanesindeki kaynakların bir araya getirilmesiyle hayat bulan kütüphane, yaklaşık 100 yıldır Anadolu’ya ait eserlerin dışında, botanik, tıp ve kimya gibi alanlarda da arşive sahip. Kütüphanede ayrıca duyma engelliler için sinevizyon gösterileri yapılıyor.

7. Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi

İstanbul’daki en kapsamlı üniversite kütüphanelerinden biri Boğaziçi Üniversitesi’nin kütüphanesidir. Haftanın her günü ziyaret edilebilen kütüphanede çok geniş bir yelpazede 100.000’in üzerine eser mevcut. Dolayısıyla, aradığınız kitabı burada bulma şansınız epey yüksek.

8. İdris Güllüce Kütüphanesi

Anadolu Yakası’nda bulunanların, özellikle de bölgedeki öğrencilerin bizce mutlaka yararlanması gereken, Tuzla’da bulunan İdris Güllüce Kütüphanesi, haftanın yedi günü hizmet veren yararlı kütüphanelerden biri. Geniş bir kitap çeşitliliğine sahip kütüphanede 30.000’in üzerinde kitap bulunuyor.

9. Kadın Eserleri Kütüphanesi

Listedeki en yeni kütüphanelerden biri 1990 yılında 5 kadın (Doç. Dr. Füsun Akatlı, Prof. Dr. Jale Baysal, Aslı Davaz, Doç. Dr. Şirin Tekeli ve Füsun Yaraş) sayesinde kurulan, Haliç, Fener’deki Kadın Eserleri Kütüphanesi. Açıldığı günden beri giderek zenginleşen kütüphanede şimdi 11.000’in üzerinde kitap, ve çok sayıda makale, belge, tez, ses bantları ve koleksiyonlar bulunuyor. Şu sıralar tadilat nedeniyle geçici olarak kapalı olsa da, kapılarını açtıktan sonra her İstanbullu kadının ziyaret etmesini öneriyoruz.

10. İstanbul Teknik Üniversitesi Mustafa İnan Kütüphanesi

İstanbul’da Boğaziçi’nden sonra en iyi kütüphanelerden birine sahip olan Üniversite ise İTÜ. Üniversite’ye ait Mustafa İnan kütüphanesi Maslak Ayazağa kampüsünde yer alıyor ve 7/24 açık.

11. SALT Araştırma

Özgün ve güzel mimarisi sayesinde İstanbul’daki en sevilesi kütüphanelerden biri, sergi mekanı Salt’ın Galata’daki kitaplığı. Pazartesi harici her gün yararlanabileceğiniz Salt Araştırma’nın arşivi sanat başta olmak üzere, birçok alanda son derece tatmin edici.

12. Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi

Ne yazık ki burası da tadilat nedeniyle geçici olarak kapalı olan kütüphanelerden. Burada Yapı Kredi Yayınlarına ait tüm eserlerin dışında, ayrıca yazma eserler, nadir eserler, süreli yayınlar ve genel koleksiyon bulunuyor. Tekrar açılır açılmaz, müdavimi olmak için on binlerce eserlik bir arşiv Karaköy’deki binada bizi bekliyor olacak.

Yazar: Müge Bal

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...