Jump to content

Çağdaş Türk Lehçeleri Ve Edebiyatları Mezunları Ne İş Yapar?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Çağdaş Türk Lehçeleri Ve Edebiyatları Mezunları Ne İş Yapar?

 

cagdas-turk-lehceleri-ve-edebiyatlari-mezunlari-ne-is-yapar_646x340.jpg

 

Türk dili dünyada en çok konuşulan dillerin başında gelir. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Türkiye ile Türkçe konuşulan diğer ülkeler arasında köprü vazifesi kurarak alanında uzman kişileri yetiştirmeyi hedefler.

 

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları Türkçe öğretmeni veya Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak çalışma olanaklarına sahiptir. Bunun için KPSS'de başarılı olmaları gerekir. Bu bakımdan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları öğretmenlik yapabildikleri için Türkiye’de çok geniş bir yelpazede iş bulma imkânına sahiptir. Devlet okulları, özel okullar, etüt merkezleri ve dershaneler bu iş alanlarının başındadır.

 

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları her geçen yıl artan bir iş imkânına sahiptirler.

 

Türkiye ile Türk devletleri arasında ticari ilişkileri bulunan şirketlerde veya kültürel araştırma projelerinde çalışma olanakları vardır. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları Bakanlıklarda akademik personel olarak çalışabilirler. Dışişleri Bakanlığı, TİKA ve Türk Dünyası araştırma Vakfı'nda çalışabilirler. Bu alanlarda çalışacak nitelikli ve uzman kişiler aranmaktadır. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları TÜRKSOY gibi araştırma projelerinde yer alabilirler.

 

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunlarına ülke içinde de bir hayli ihtiyaç vardır. Bu alandan mezun olan öğrenciler genelde akademik kariyeri tercih eder. Yüksek lisans ve doktora programlarına kazanan Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları doktora sonrasında üniversitelerin Türkoloji bölümlerinde çalışma imkânları da vardır. Yeni açılan üniversiteler ve kurulun bölümlerle beraber Türkoloji bölümünde çalışacak nitelikli akademisyenlere ihtiyaç artmıştır. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları artan bu ihtiyaca cevap verebilirler.

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları bölümünde 4 yıl süresince öğretilen Kırgız Türkçesi, Özbek Türkçesi, Uygur Türkçesi, Azeri Türkçesi, Kazak Türkçesi, Başkurt ve Türkmen Türkçeleri sayesinde çeşitli kuruluşlarda uzman olarak çalışabilirler. Türkçe konusunda araştırma yapan vakıflarda çalışabilirler. Türk Dünyası araştırma dergilerinde ve diğer yayın kuruluşlarında çalışabilir.

 

Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları Tataristan, Başkurdistan, Çavuşistan, Karatay-Çerkez Dağıstan, Tuva, Saha, Hakas ve Altay Türkçeleri konusunda araştırmalar yapabilirler.

 

Çünkü bu sayılı Türk devletlerinde araştırma yapacak akademisyen sayısı çok azdır. Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları mezunları bu alanlarda çalışarak kendilerini hem geliştirebilir hem de akademik anlamda çalışmalar yürütebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...