Jump to content

Dabbedül Arz


Guest evreni ye

Önerilen Mesajlar

:devil:bir kehanete göre kıyametten önce yer altından dabbedül arz isimli bir haberci melek çıkıp bütün dünyaya tüm iletişim araçlarını kullanarak kıyametin geleceği söyleyecek sonra yer altına geri dönecek iletişm araçlarına herşey dahil rüyalar bile:devil:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu kehanet değil de tam olarak Kuran'ı kerimde kıyametle ilgili yazan olaylardan biri.Ve bir melek değil.Kur-an'da Neml suresinde bahsediliyodu sanırım.Öyle duymuştum.Kıyamet sırasında ortaya çıkıp insanlara kafir ya da mümin olup olmayışına göre mühür vuran bir yaratık.Bir google araması yapalım en iyisi.

--------------------

Dabbe'tül Arz, Kur'an-ı Kerim'in 27. Neml suresi'nin 82. ayetinde geçen ve müteşabih denilen anlamı çok açık seçik bilinmeyen ayetler / bilgiler grubunda yer alan bir bilgidir. Kıyamet alametlerinden biri olarak da değerlendirilir.

 

Kıyamete çok yakın çıkacağına inanılan bu varlık, topraktan çıkacak, insanları aynı anda etkileyecek, konuşacak ve şimdiye kadar yeryüzünde eşi benzeri görülmemiş bir şiddet uygulayacak.

 

İslam tarihinde Dabbe'tül Arz hakkında çok tartışmalar yaşanmış ve hiçbir zaman kesin bir hükme varılamamıştır. Fakat inanılan gerçek, kıyamete yakın bütün dünyayı saracak dehşetengiz bir varlığın yani Dabbe’tül Arz'ın mutlaka çıkacağıdır.

 

Modern bazı yorumcuların dabbenin tank veya uçak gibi çeşitli askeri araçlar olabileceğini öne sürmüştür.

 

Dabbet-ul Arz konusu; üzerinde en çok konuşulan/tartışılan hususlarin başında gelir. Kendi edindiğimiz sonuçlara geçmeden önce, geçmişten günümüze kadar gelen ve günümüzdeki tanımıyla başlayalım.

 

Geçmişte Yapılan Tanımlamalar:

 

===================================================================================

 

"Söylenmiş olan (tehdit edildikleri şey) başlarına geldiği zaman onlara yerden bir dâbbe çıkarırız da, insanlarin âyetlerimize kesin olarak inanmadıklarını kendilerine söyler." (en-Neml, 27/82) buyrulmaktadir.

 

Bu âyetten anlaşılan, dâbbenin bir hayvan-i nâtik yâni konuşan bir canli olduğudur (M.H. Yazir, "Hak Dini Kur'ân Dili", V, 3701 vd.).

 

Râgibü'l-Isfahânî, yukardaki âyete dayanarak şöyle demektedir:

 

"Dâbbe, tanıdığımız hayvanlara benzemeyen bir hayvandır. Ortaya çıkması kıyamete yakın bir dönemde olacaktir. Bir de denildi ki: Bununla, cahiliyyede hayvan mertebesinde olan kötü insanlar kasdedilmiştir (Râgib, "Müfredât", debb maddesi.)

 

Müfessirler yukardaki âyette (27/82) dayanarak "Dâbbetü'l-Arz"in kıyamete yakin bir zamanda ortaya çikacagini söylerler. Ibn Ömer'e göre, "dâbbe"nin çikmasi hadisesi, dünyada iyilige emreden ve kötülükten sakındıran hiçbir fert kalmadığı zaman vuku bulacaktir. Ibn Merdûye'nin Ebu Saîd el-Hudrî'den rivayet ettiği bir hadîse göre, ayni şeyi bizzat Hz. Peygamber (s.a.s.)'in kendisinden Ebu Saîd de duymustur. Bu da, insanin başkalarını iyilik yapmaya teşvik ve kötülükten sakındırma (emr bi'lma'rûf, mehy, ani'l-münker) vazifesini terkettiği zaman Allah'in, kıyametın hemen öncesinde son ihtar vazifesini görmek üzere bir "dâbbe" meydana çıkaracağını gösterir. Mâmafih onun tek bir hayvan mi, yoksa bütün yeryüzünü istilâ edecek bir hayvan türü mü oldugu açik değildir (Mevdûdî, "Tefhîm", IV, 128)

 

Akaid kitaplarına, kıyametin alâmetlerinden biri olarak geçmis olan "Dâbbetü'l-Arz" (bk. Pezdevî "Ehl-i Sünnet Akaidi", 352; Nesefî, "Akaid ", serh ve hasiyesi Kesteli. 194) hakkında Peygamber (s.a.s.)'den şöyle rivayet edilir.

 

"ilk çikacak kıyamet alameti, güneşin battiğı yerden doğmasi ve kuşluk vakti insanlarin üzerine "dâbbe''nin çıkmasıdır. Bu alametlerden hangisi önce belirirse, ötekisi onu kisa zamanda takibedecektir" (Müslim, Fiten, 118; Ibn Hanbel, "Müsned", II, 201)

 

"Üç şey vardir ki bunlar çıktığı zaman, daha önceden iman etmeyen hiçbir kimseye (o günkü) imani fayda vermez: 1-Güneşin batıdan doğması, 2-Deccâl ve 3-Dâbbetü'l-Arz (Müslim, Iman, 249; Tirmizî, Tefsîr, sûre 6)

 

"Dâbbe, yanında Hz. Musa (a.s.)'nin asâsi ve Hz. Süleyman (a.s.)'in mührü olduğu halde çıkacaktır. Mü'minin yüzünü asa ile parlatacak, kâfirin burnunu da mühürle mühürleyecek. Işte o dönemde yaşayan insanlar biraraya gelecekler ve mü'minler, kâfir belli olacaktir" (Ahmed b. Hanbel, II, 491; Tirmizî, Tefsîr, süre: 27)

 

Bu konudaki rivayetler pek çoktur, ancak hiçbiri mütevâtir olmadığından, kıyamet gibi tamamen gaybî olan bir meselede delil olamazlar. Bunun için, "Dâbbetü'l-Arz"la ilgili teferruâti bir yana bırakıp, Cenâb-i Allah'in bizi bununla ilgili olarak Kur'ân-i Kerim'de bildirdikleriyle yetinmemiz, işin iç yüzünü ve mahiyetini O'na havale edip dabbetü'l-arz'in kiyamete yakin zuhur edeceğine iman etmek en doğru yoldur. Bununla birlikte: "Gaybin anahtarlari O'nun yanindadir. O'ndan başkasi onları bilemez... " (el-En'âm, 6/59).

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Başka hiçbir dinde inanmayanlarının hakları bu derece rencide edilmemiştir.

Kıyamette bile bir sıfır galipsiniz yani.yüzünüz apak.

 

 

böyle diyorsun da Hristiyanlar da vaftiz edilmeyenlerin ,Musevilikte ise yahudi kanı taşımayanların cennete giremeyeceğini söylemiyorsun...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
böyle diyorsun da Hristiyanlar da vaftiz edilmeyenlerin ,Musevilikte ise yahudi kanı taşımayanların cennete giremeyeceğini söylemiyorsun...

 

Söylemek istediğim bu işte ben ve benim gibi düşünenler vaat edilmiş bir cenneti kabul etmiyoruz.nihayetinde içinde ödül ve ceza bulunan hiçbir dini yada inancı reddetme hakkım beni sizlerin inancında aşağı bir konuma getirmemeli.(göstermemeli)çünkü bu taraftarların slogan attığı bir futbol maçı değil hak veririsin.ve bekleyip göreceğiz diyenleri de anlamıyorum……bu bakış açısında bile tarafsız bir teslimiyetten öte nefsin yüzü görünüyor…tıpkı aşağıdaki metinlerde anlatılanlar gibi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dabbetül arza vede kıyametin alemetlerinin var olduğuna inanmıyorum kıyamet gayb dadır onuda ancak allah bilir kıyametin ne zaman olacağı hakında da hiç bir peygambere bilgi vermemiştir ama cennet vede cehenem hayatı hakında bilgi vermiştir. hem kıyametin nezaman kopacagını bilse insan ne yapabilir önemli olan bence kıyametden sonraki hayat tabi inanan insan lar için

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kehanet denen bir kavram yok

dabatül arza vede kıyametin alemenlerinin var olduguna inanmıyorum gıyamet gayb dadır onuda ançak allah bilir kıyametin nezaman olacagı hakındada hiç bir peygambere bilgi vermemiştir ama cennet vede cehenem hayatı hakında bilgi vermiştir. hem kıyametin nezaman kopacagını bilse insan ne yapabilir önemli olan bece kıyametden sonraki hayat tabi inanan insan lar için

 

Hayatı bir poker masası olarak düşün..

Her insana kartlar dağıtılıyor kimse kimsenin kartını görmüyor, eğer kartlar önceden bilinseydi herkes adımlarını ona göre atar oluşacak durumları / hamleleri tahmin edip ona göre kartlarını / hareketlerini oluştururdu.. Buda oyundan / hayattan hiçbir zevk alınmamasına hiçbir gelişme olmadan bu dünyayı tamamlayıp gitmeye yol açardı..

 

Ama karşı tarafın gözlerine bakıp neler olabileceğini okuyabilen tahmin yürütebilen usta oyuncular / kehanet gücü yüksek insanlar vardır. Bunlarınki sadece tahmindir , hayattan çıkartılacak dersler yaşanılanlar bu yorumlama gücünü arttırabilir..

Kehanet demek zaten tahmindir , kesinlik yoktur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...