Jump to content

Kadınlar İçin Harika 10 Yiyecek...


Renan

Önerilen Mesajlar

Kadınlar için Harika 10 Yiyecek

 

kadin1.jpg

 

1. Elma

 

Elmanın sağlığa faydaları bir çok kişi tarafından bilinmekte. İçeriğindeki C vitaminin biriktiği kabuğunu da yemek çok iyidir. Bunun yanı sıra elmanın içeriğindeki lifler bağırsak sağlığı için çok faydalıdır.

 

Lifler sindirim sistemi sağlığı için çok önemlidir ve kabızlık gibi problemleri önler. Bir çok kadın sindirim problemleri yaşar, bu yüzden elmayı diyetinize kesinlikle eklemelisiniz. Elma pektin isimli çözülebilir bir lif içerir ve pektin kandaki kolestrol oranlarını düşürmeye yardımcı olur.

 

2. Yoğurt

 

kadin2.jpg

Yoğurt harika bir protein, kalsiyum, potasyum, çinko ile B6 ve B12 vitamini kaynağıdır. Bunların hepsi sindirim ve kemik sağlığı için önemlidir. Bu yüzden kadınlara günde üç kez laktat ürünleri tüketmelerini öneriyoruz. Örneğin, günde üç kap yoğurt yiyebilirsiniz.

 

Yoğurt, antibiyotik kullanan herkes için çok yararlıdır, çünkü vücut sağlıklı bakterileri atarken yoğurt yediğinizde doğal oranların dengelenmesine yardımcı olur ve mantar kaynaklı enfeksiyonların önüne geçer. Genelde mantar, kadınların özellikle vajinal bölgesindeki dokuları işgal eder.

 

3. Balık

 

Lüfer, somon, sardalya ve uskumru gibi balıklar Omega 3 yağ asitleri içerir. Bol Omega 3 kaynağı olan yiyecekler kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca çok sağlam bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini lipitte çözünen ve kemik sağlığını güçlendiren bir vitamindir.

 

Yeterli kanıt bulunmasa da bilimsel çalışmalar, bu tür balıkları yemenin yaşlanma ile körlüğe sebep olan maküler dejenerasyona karşı koruma sağladığını ortaya koyuyor.

 

Haftada en az bir kere bu balıkları tüketmeyi öneriyoruz. Ancak hamile olan, hamilelik planlayan veya emziren bayanlar haftada iki porsiyondan fazla tüketmemeli.

 

Küçük balıklar da önerilerimiz arasında, çünkü bu tür balıklar etlerinde daha az metal içerir.

 

4. Sebzeler

 

kadin3.jpg

Sebzeler hem protein kaynağıdır hem de yağ oranı düşük yiyeceklerdir. Vücuda lif, karbonhidrat ve demir sağlar ve uzun vadede bağırsak sağlığına ve sindirim problemlerine iyi gelirler.

 

Sebzelerdeki lifler kan basıncını düşürmeye de yardımcı olur.

 

Uluslararası Kanser Bülten’inde yayınlanan bir makaleye göre baklagiller, -özellikle de mercimek, göğüs kanserine karşı koruma etkisine sahiptir.

 

5. Böğürtlenler

 

Yaban mersini, çilek, ve ahududu sadece lezzetli meyveler değil, aynı zamanda özellikle kadın sağlığı için çok faydalı meyvelerdir. Yüksek oranda folik asit ve C vitamini içerirler, ve antioksidan görevi görürler.

 

Bu antioksidanlar kanserle savaşan maddeler içerir. Bunu destekleyen bir çok çalışma yapılmış olsa da tıp profesörleri halen tüm özelliklerini ve faydalarını keşfedebilmiş değil.

 

Yaban mersini ve çilek kalp ve göz sağlığına çok faydalı olan flavanoidler içerir.

 

Kırmızı yaban mersini idrar yolu iltihabına iyi gelir ve bu hastalığa karşı koruma sağlar. Bu sorunu sık sık yaşayan kadınlar için dört dörtlük bir yiyecektir.

 

6. Tam tahıllar

 

kadin4.jpg

Tam tahıllar sağlıklı bir diyetin mihenk taşıdır ve bu diyet ayrıca pirinç, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna ve kahvaltı için tahıl gevreklerini de içerir.

 

Tam tahıl, ürünün içinde en az üç katman tahıl olduğu anlamına gelir. Dış katman zengin lif kaynağı iken, iç kısım besleyici öğeleri taşır ve ana katman ise nişastadır. Bu katmanlar kalp hastalıkları, serebrovasküler kazalar, tip-2 diyabet, ve bazı kanser formları vb. sorunların oluşma riskini azaltır.

 

Tam tahıllar ayrıca bağırsak sağlığı için ve kan basıncı ile kolestrolün düşürülmesine faydalıdır.

 

Özellikle kadınlar (anemi olasılığı daha fazla olduğu için) içeriğindeki folik asit ve demir ile güç kazanırlar.

 

7. Muz

 

Muz her zaman yiyebileceğiniz çok lezzetli bir çözümdür ve aynı zamanda patates cipsine veya çikolatalı gofretlere göre çok daha sağlıklı bir atıştırmadır. Diğer meyvelere oranla daha az kalori içerir ama içeriğindeki potasyum kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca saçlar ve cilt için faydalı olan B6 vitamini içerir.

 

8. Yeşil Sebzeler

 

kadin5.jpg

Brokoli, ıspanak ve bezelye gibi yeşil sebzeleri yemek sağlığa çok yararlıdır. Yeşil yapraklılar hem düşük yağ ve kalori içerir hem de lif ve demir açısından zengindir. Ayrıca C ve K gibi bir çok vitaminle magnezyum vb. mineraller içerir.

 

Leicester Üniversitesi tarafından yapılan altı çalışma sonucunda yeşil yapraklı yiyecekleri tüketmenin tip-2 diyabet gelişimini önlediği ortaya çıktı. Bu özellikle kadınlar için çok önemli çünkü içeriğindeki demir vücudu güçlendirmek için birebirdir.

 

Londra Üniversitesi’nde bu yıl yapılan bir çalışma da meyve ve sebzelerin diyetimizde çok önemli bir yer tuttuğunu ortaya koyuyor. Günde 6 veya daha fazla porsiyon meyve sebze yemenin kanserden ölüm riskini azaltığı ve kalp hastalıklarını %25 ila %31 oranında düşürdüğü kanıtlandı. Çalışmada sebzelerin meyvelere oranla daha yararlı olduğu belirtiliyor.

 

9. Yumurta

 

Yumurtanın en besleyici yiyeceklerden biri olduğu bilinmektedir. Yumurtadaki protein D, A, B2 gibi bir çok vitamin ve demir vb. besleyici öğeler içerir. Söylenenlerin aksine diyetinizde yumurta bulunması çok sağlıklıdır ve hatta dengeli bir diyette kaç tane tüketilmesi gerektiğine dair kesin bir sınırlama da yok.

 

10. Su

 

kadin6.jpg

Su vücut için herhangi bir yiyecekten çok daha önemli bir sıvıdır. Özellikle kadınlar, aşırı su tutulumu, idrar yolu sorunları veya düşük su tüketimine dayalı bir çok hastalığa yatkın oldukları için bolca su tüketmelidirler. Vücudun büyük bir kısmı sudan oluştuğu için nem oranını düzenlemek çok önemlidir.

 

Ayrıca susuzluk ve açlığın beyinde yarattığı kimyasal sinyaller birbirine çok benzer, bu yüzden aç olduğunuzda -açlık ve susuzluğu karıştırma ihtimaline karşı- bir şeyler atıştırmak yerine ilk olarak su için.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • İş HayatınıN KötÜ Gitmesİ İçiN

   hindistanda artık kullanılmayan bir uyguılamadır çünkü herkez tarafından artık biliniyor bu uygulama eskiden bir oyun olarak hediye edilirdi santraç gibi ilerlemeli bir oyun 17 idi adı ama bu oyuna gizlenmiş bir büyüdür. hediye edilen kişiye birde oynaması için fildişi bir kale hediye edilirdi. kalesi her uynadığında bir kaleye geldiğinde bir olmsuzluk yaşardı. öfke para kaybı hastalık gibi.   örnektir yapsanızda bir işe yaramaz

   , Yer: Büyü

  • Düşmanı Helak Etmek için

   Bir Arabi Ayin Son çarşamba Günü Bakire Bir Kiza Hamur Yoğutturulur Ve Bunu Nohut Miktarinca Küçük Parçalara Böldürülür 1001 Tane Olacak 1001 Defa Ya Kahhar Okunur üzerine üflenir O Hamur Deneleri Güvercinlere Saçilir Kuşlar Onlari Yerken Tevekkelü Ya Birkan Bi Helaki Fülan Bin Fülan Bi Hakki Hazihil Esmaişşeriyfeti Hiyel Acel Denir Oradan Arkasina Hiç Bakmadan Uzaklaşilir .

   , Yer: Büyü

  • Sevilmeyen Düşman Olunan Bir Kişiye Zarar Verdirmek için Yapılması Gerekenler

   Bir kimsenin üzerine bela gelmesini yahut hastalığa yakalanmasını istiyorsanız o kişi için şunları yapmalısınız.Cumartesi gününe girilen ilk saatlerde Cumartesi günü ayın son günlerine denk gelirse daha etkili olacaktır.Bir kurşun levha almalı ve bu kurşun levhanın üzerine dar yazmalıdır.Daha sonra bu levha üzerindeki yazıya bakışlar sabitlenerek 110 defa arka arkaya dar denir.Sonra zarar görmesi istenen kişinin zarar görmesi için dua edilir . Yine bu levhanın kişinin evinin ya da iş yerinin iç

   , Yer: Büyü

  • Sırlı Yasin Okuması (Hacetler İçin)

   Uygulama:Cuma gecesi Yasin suresi bir defa okunur.     1.ayet 1000 defa (Yasin harfi)     Yasini uzatarak okursanız daha tesirli olur.Yaasiiin (islam anahtarı)     58.ayet 313 defa, 82 ve 83.ayetler 313 defa tekrarlanır.     sonra aşağıdaki sırlı esma duası 100 defa okunur.     " Yâ Hû sirrullah Yâ Hû şifatullah Yâ Hû Zâtullah Yâ Hû vücudullah Yâ Hû ef'alullah "     Fazileti     Bereket,rızık ve olmasını istediğin hacet ve ciddi zafer için çok etkilidir.   alıntı

   , Yer: Dilek Duaları

  • Sihir,Büyü ve Musallattan Kurtulmak İçin

   Arkadaşlar bugün bir yerde okudugum bir uygulamayı paylaşmak isterim.ünlü bir hocanın tavsiyesi imiş ve çok kişi şifa bulmuş inşallah sizlerde bulursunuz. üzerinizde sihir,büyü veya cin oldugundan şüphe ediyorsanız herhangi bir gün sabah ezanında kalkıyorsunuz ve ezan okunurken bir bardak suya 11 ayetel kürsi,11 fatiha süresi 11 felak,11 nas ve 11 kez la ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzalimin 11 kezde la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim     okuyup nefes edin.saba

   , Yer: Büyü ve Nazar İçin Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...