Jump to content

Vücudu Şekle Sokmanın İdeal Yolu...


Renan

Önerilen Mesajlar

Vücudu şekle sokmanın ideal yolu

 

vucudu-sekle-sokmanin-ideal-yolu-1481904531324.jpeg

 

Lipoliz ve liposuction yöntemleri ile tamamen yağ dokusuna yönelik hamleler yapıldığı için kalıcı şekillendirme mümkün oluyor

 

Hem kadınların, hem erkeklerin bedenlerinde ortak sıkıntıların başında vücut şekilsizlikleri gelir; istenmeyen fazlalıklar, girinti çıkıntılar gibi.

 

Vücut şeklinin kötü yansımasının ana nedeni vücut siluetinin orantısız olmasıdır.

 

Örnek vermek gerekirse; bel oluğunun oluşmaması, dümdüz bir vücut oluşturur.

 

Bel kavsinin olmaması, dümdüz bir bel görünümüne sebep olur. Bu da genel görüntüyü bozar.

 

Aynı şekilde basenlerin gereğinden belirgin olması hem kişiyi olduğundan geniş, hem de bacakları kısa gösterir. Aynı zamanda düz popolu görüntüye; buna bağlı olarak kişinin kendisini kötü hissetmesine sebep olur.

 

İnsanları mutsuz eden şekil değişiklikleri, genelde kilolu insanların problemi gibi düşünülür. Oysa doğrudan kilo ile ilişkili olmayıp çok zayıf insanlarda da şekle yönelik problemlere rastlanabilir.

 

AMAÇ KİLO DEĞİL ŞEKİL VERMEKTİR

Asıl konumuz kilodan öte vücut şeklinin arzu edildiği gibi olup olmamasıdır.

 

Örneğin çok zayıf bir kişide bile diz kemiklerindeki girinti çıkıntı, ufak bir yağ birikintisi; vücut siluetinde istenilmeyen bir görüntüye sebep olabilir. Ayak bileklerinin çok ince olması çarpık bir görünüme sebep olabilecekken, kalın olması biçimsiz bir görünüme neden olabilir. Gıdı bölgesinde de küçücük bir fazlalık, oranları tamamen alt üst edebilir Vücuda ait şekli, güzel görünecek şekilde yeniden düzenlerken bu şeklin ömür boyu devam etmesi hedeflenir. Bu şekli düzeltirken tamamen yağ dokusuna yönelik hamleler yapıldığı için bu işlemler sırasında illa ki bir kilo verme söz konusu olmaktadır. Bu nedenle liposuction ve lipoliz işlemleri halk arasında sanki kilo vermek için yapılan hamleler gibi algılanır.

 

Ama doğrusu amacın şekil vermek olduğudur.

 

Bu işlem ile kilo verilmesi ise ikincil kazançtır.

 

LİPOLİZ ALTERNATİF YÖNTEM DEĞİL!

Günümüzde bu tür işlemler lipoliz ve liposuction kombinasyonları ile yapılır.

 

Lipoliz, liposuction işleminin alternatifi olan bir teknik değil, liposuction içerisinde uygulanan bir tekniktir. Çok minik bölgelere tek başına lipoliz uygulanabilir. Daha büyük bölgelere tek başına lipoliz uygulamak kişinin sağlığını tehlikeye atabilir çünkü lipoliz, yağı eritmek demektir. Eritilen yağın vücuttan uzaklaştırılması, dışarı almak, vücuttan dışarı atmak, boşaltmak diye de ifade edilebilir ama bilimsel olarak liposuction olarak adlandırılır. Bu işlem yapılmaz ise, eritilen yağ deri altında bırakılır ise; eritilen yağın atılımı tamamen böbreklerle olacağı için böbreklerde ciddi hasarlara yol açabilir. Bu nedenle sadece minik bölgelere tek başına lipoliz uygulanabilir.

 

Lipoliz; yağı eritmek ve eritimi sağlamak için enerji vermek demektir. Değişik enerji türleri, basınç, vibrasyon, ultrasonik lazer teknikleriyle olabilir ya da sıvılarla osmotik basınç dengesini bozarak yağ hücreleri patlatılarak eritilebilir. Kısaca lipoliz teknikleri çok alternatiflidir ve birbirlerine belirgin bir üstünlükleri yoktur. Burada amaç yağı eritmektir. Yağı eritmek cerrahın yapacağı liposuction işlemini kolaylaştıracağı için cerraha bir kolaylık sağlar. Günümüzde lipoliz ve liposuction sonrası morluk da ciddi oranda azalmıştır.

 

Lipoliz işleminde ince bir kanül vardır, tığ gibi bu kanülle derinin altındaki yağlara enerji verilir, yağlar eritilir. Yine benzer büyüklükteki bir kanülle yağ geri alınır.

 

Genelde yanlış bilinen bir diğer konu, lipolizin küçük, liposuction'ın ise daha büyük çapta bir işlem olduğudur. Tamamen cerrahın seçimine bağlıdır; lipoliz işleminin de liposuction işleminin de büyük ve küçük boylarda kanülleri vardır. Cerrah hangisini seçerse uygulamayı onunla yapabilir.

 

Her iki işlem de tığ gibi kanüllerle de, daha büyük boydaki kanüllerle de olabilir.

 

Her iki işlem de diğerine göre daha izli veya daha travmatik değildir. Biri enerji verirken diğerinde enerji ile verilmiş yağ dışarı atılır.

 

Bu işlemler tüm vücuda bile yapılsa, ortalama yapılış süresi yapılış bölgelerine göre 15 dakika-3 saat arasında değişiklik gösterecektir. Genel anestezi veya lokal anestezi altında yapılabilir ama hangisi seçilir ise seçilsin vücudun içerisine girilip deri altına müdahale olduğundan steril ameliyathane ortamında yapılmalıdır.

 

İşlemden hemen sonra şekil ortaya çıkar, Şu şekilde anlatılabilir: Vücut su bardağı diye düşünülürse çay bardağı şekline dönüş sağlanır. Vücut hatları ve kavislerin oluşumu aynı gün açığa çıkar. Ama incelme için haftalara ihtiyaç vardır, yani şekil ortaya çıkar ama bu şekil ana şekil değildir. İlerleyen haftalar içerisinde elde edilen şeklin daha incesi olunacaktır.

 

Korse kullanımı iyi olacaktır çünkü incelmeyi hızlandıracaktır.

 

DERİ ALTINDA YAĞ DOKUSU OLMALI

Lipoliz ve liposuction sonrası dalgalanma olur mu? Anormal şekilde tekrar kilo alınır mı? Bu ikisi de lipoliz ve liposuction'ın normal sonucu değildir. Her işlem herkese yapılmaz. Eğer uygun bir kişiye, uygun bir doktor tarafından uygun yöntem ile yapılırsa dalgalanma söz konusu değildir.

 

Yani dalgalanma lipoliz ve liposuction'ın normal bir sonucu değildir.

 

'Lipoliz ve liposuction yaptırıp başka yerden kilo aldım' benzeri yakınmalara sıkça rastlıyoruz. Lipoliz ve liposuction işlemlerinin bu tip bir sonucu yok çünkü amaç derinin altındaki yağı bitirmek değil.

 

Bu işlemlerle amaçlanan uygulama yapılan bölgedeki yağ kalınlığını diğer bölgelerle benzer duruma getirmektir; bu nedenle şekil kalıcıdır.

 

Kilo alıp verme konusunda da tüm vücut genişler ya da daralır. Ama derinin altındaki yağ alma miktarında aşırıya kaçılabilir, ki bazı hastalar 5-10 litre diye dile getirebiliyor. Aslında bu noktada önem verilen litre hesabı değil, kilo alıp vermelerde dümdüz görüntünün devam edebilmesi için uygun kalınlığa getirip deri altı yağ dokusunun bırakılmasıdır.

 

Eğer olması gereken şekilde deri altı yağ kalınlığı bırakılmaz ise tabii ki olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir ya da uygun olmayan kişiye, deri esnekliğinin, kasılma kapasitesinin tamamen gittiği bir kişiye bu işlem yapılırsa da olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir.

 

YAĞ OLAN HER YERE UYGULANIR

bullet.jpg Lipoliz ve liposuction nerelere yapılabilir?

Gıdı, boyun, kol, sırt, karın, bel, bacak, kasık, ayak bilekleri, diz, yani yağ olan her yere lipoliz ve liposuction uygulanabilir. Örneğin, memenin, yan tarafındaki sütyen askısının sıkıştırdığı bölgelerine de lipoliz ve liposuction uygulanabilir.

 

DERİDE KASILMAYA NEDEN OLUYOR

Lipoliz ve liposuction'ın önemli avantajlarından biri de lipoliz teknolojisinin enerjiyle yağı eritmesi, daha sonra deride bir kasılmaya neden olmasıdır. Aynı şekilde liposuction'ın yeni türlerinden superficial, yani yüzeysel, deri altına çok yakın yapılan liposuction işlemi de deride bir kasılmaya neden olmaktadır. Böylelikle lipoliz ve liposuction sonrası deride bir gevşeme söz konusu olmadığı gibi tam tersine kısıtlıda olsa az miktarda deri de kasılma da olabilmektedir.

 

Op. Dr. Hasan FINDIK

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...