Jump to content

Çocuklarınıza Mükemmel Değil, Mutlu Olmayı Öğretin...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocuklarınıza Mükemmel Değil, Mutlu Olmayı Öğretin

 

anne-k%C4%B1z.jpg

 

Hepimiz çocuklarımız için en iyisini isteriz ancak unutmamalıyız ki mükemmellik mutluluk demek değildir. Ve çocukların mutlu olması önemlidir.

 

Pek çok ebeveyn iyi bir eğitim ve mükemmelliğin mutluluk için birer gereksinim olduğuna inanıyor. Bir çocuk yetiştirmek onu en iyi okula sokmak, 3 lisanı akıcı bir şekilde konuşmasını sağlamak ve vitrindeki bir oyuncak bebek gibi görünmesini sağlamaktan ibaret değildir.Yapılan çalışmalar çocuklarına çok yüksek beklentiler yükleyen ebeveynlerin, çocuklarının hayatlarında eksikliklere neden olduğunu gösteriyor.

 

Bu şekilde yetişen çocuklar büyük ihtimalle yetişkin olduklarında yeterince başarılı olmadıklarını, ebeveynlerinin beklentilerini asla karşılayamayacaklarını düşünürler.

 

Bu fikirler basit bir şekilde özetlenebilir: mükkemmel çocuğu yetiştirmeye çalışırken, depresif bir çocuk yetiştirirsiniz. Çocuklarınızın bireyselliğine saygı duyun, seslerinin duyulmasına izin verin ve onların mutlu olduklarından emin olun.

 

Büyüdüklerinde, sağlıklı, özgür düşünceye sahip ve hayatlarını doya doya yaşayan birer yetişkin olabilmeleri için kalplerini bu şekilde besleyebiliriz.

 

Israrcı aile sendromu: mükemmelliyetçiliğin tehlikeleri

 

Bu durumu çok güzel anlatan bir hikaye vardır: Roma’da turistlerin çok ilgisini çeken, M.Ö. 94’ten kalma bir mezar vardır.

 

Bu mezardaki mezertaşında, “Burada Quintus Sulpicius Maximus yatmaktadır, 11 yıl, 5 ay ve 12 gün yaşamış Romalı bir çocuk. Yetişkinler için olan bir şiir yarışmasına katıldıktan birkaç gün sonra öldü.”

 

Küçük Quintus’un özel bir yeteneği olduğu biliniyordu. Günümüzde büyük ihtimalle çocuk dahi olarak adlandırılırdı. O kadar yetenekliydi ki, ailesi onu Roma’daki tüm şiir, edebiyat ve benzeri yarışmalara götürüyordu.

 

Quintus’un ailesinin ona yüklediği büyük beklentileri karşılayamadığı ve aşırı çalışmaktan bithap düşüp bayıldıktan sonra öldüğü söyleniyor. Bu hikaye “ısrarcı aile sendromu” için güzel bir örnektir.

%C3%A7i%C3%A7ekli-k%C4%B1z.jpg

Mükemmel çocuğa sahip olma takıntısı

 

Pek çok ebeveyn güzel, yetenekli ve parlak bir geleceğe sahip olacak çocuklarının olmasını hayal eder.

 

- Buradaki hata, şüphesiz çocukların hayatını “geleceğe” göre şekillendirip çocuklar için esas önemli olan şeyin şu an olduğunu, anda yaşamanın keyfi olduğunu unutmak.

 

- Ebeveynler olarak tabii ki çocuklarımız için en iyisini istiyoruz ancak bir denge tutturmak zorunundayız. Çocuklar, çocukluklarının tadını çıkartabilmeliler.

 

- Çocuklarımızın kalplerini de eğitmeliyiz. Onların üzerine beklentiler yükleyip, onlara hedef belirlemek yerine onlara rehberlik edip yol göstermeliyiz.

 

Çocuk yetiştirirken mükemmelliyetçiliği kontrol altında tutmanın anahtarı

 

Zararlı bir mükemmelliyetçilikten uzak durmalısınız. Bu çocuğun haklarını çüğnemek olur ve onlara mutluluk getirmek yerine mutsuz olmalarına neden olur. Bundan sakınmak için bazı şeyleri aklınızda tutmalısınız:

 

Ebeveynler tavırlarına ve konuşma şekillerine dikkat etmeliler

 

Bazen ebeveynler çocuklarına karşı talepkar olmasalar da, onların üzerlerine üzücü bir şekilde çeşitli beklentiler yüklerler.

 

Evde çocuklar ebeveynlerinin tavırlarına ve konuşma şekillerine çok dikkat ederler. Eğer etrafımızdaki şeyler hakkında çok eleştirel birisiysek ve kendimize imkansıza yakın beklentiler yüklüyorsak, bu tavrımızı gören çocuklarımız da bundan etkilenirler.

 

Bir çocuğun “Bugün işte bir hata yaptım. Keşke ölsem, bu tam bir felaket,” tarzı bir cümle duyması onu ciddi şekilde etkileyecektir.

g%C3%BCl%C3%BCmsyen-k%C4%B1z.jpg

Onlara yüklediğiniz beklentilere dikkat edin ve çocuklarınızı koruyun

 

Size bir örnek verelim: oğlunuz matematik dersinden güzel bir not aldığı için kendisiyle çok gurur duyuyor. Siz ise onun bu gurur ve mutluluğuna katılmak yerine, ona bir sonraki sınavdan daha da iyi bir not almasını beklediğinizi söylüyorsunuz.

 

Bu çok yanlış: çocuklarınızın başarılarından mutlu olmalarına, emeklerinin değerini bilmelerine yardım edin, onlara eğer yeterince başarılı olamazlarsa utanmaları gerektiğini öğretmeyin.

 

En iyisini umun ancak herkesin hata yapabileceğini de kabullenin

 

- Bir hata veya yanlış dünyanın sonu değildir, üstesinden gelmeyi öğrenebileceğiniz bir durumdur. Çocuklarınızın istedikleri konularda gelişmelerine izin verin ve onlara hata yapma fırsatı tanıyın.

 

- Çocuklarınıza karşı tolerans, anlayış güven ve özgüven besleyin ve bunu onlara öğretin. Size endişe ve hatalarından bahsedecek kadar güvenen bir çocuk, sizinle bir bağ kurmaya çalışıyordur ve bu kesinlikle büyük bir ayrıcalıktır.

k%C4%B1z-ve-%C3%A7i%C3%A7ek.jpg

Sosyal krizlerin olduğu bir devirde yaşıyoruz ve çocuklarımızın daha iyi fırsatlara sahip olup, daha güzel bir dünya yaratabilmeleri için geleceğe hazır olmaları gerektiğini biliyoruz.

 

Ancak bu, mutlu birer yetişkin olup, ellerinden gelenin en iyisini yapmaları konusunda duygusal zekanın önemini göz ardı etmemiz gerektiği anlamına gelmiyor.

 

Bu annelerin, babaların, eğitimcilerin hatta sosyal kurumların bile sorumlu olduğu çok önemli bir konudur: çocuklara mutluluk öğretilmelidir, mükemmelliyetçilik değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...