Jump to content

İyi İnsanlar Diğer İnsanların Niyetlerinden Asla Şüphe Etmez...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İyi İnsanlar Diğer İnsanların Niyetlerinden Asla Şüphe Etmez

 

duygusal-%C3%B6zg%C3%BCrl%C3%BCk.jpg

 

Başkalarının yaptığı haksızlıkların bizim yaşam tarzımızı etkilemesine ve çevremizdeki tüm insanlara olan güvenimizi yok etmesine izin vermemeliyiz. Bizden faydalanmaya çalışan insanların yaptığı kötü şeyler için kendimizi suçlamamalıyız.

 

Bazen masum hatalar yaparız. Bizden faydalanmaya çalışan insanların gizli niyetlerini, maskeledikleri bencilliklerini, kibar davranışlarının arkasına sakladıkları sahteliklerini göremeyebiliriz.

 

Haksızlığa veya ihanete uğramak hemen hemen her ilişkide olabilir.

 

“Başına gelenden daha beter şeyler olduğu düşünürsen kendini iyi hissedersin” gibi bir nasihat vardır. Ancak iyi insanlar veya her durumda sadece en iyi tarafı gören insanlar genellikle bu bakış açısına sahip değildir.

 

Asil bir kalp her zaman diğer insanların iyi taraflarını görmeye çalışır, hatalarını görmezden gelerek ikinci bir şans verir ve güven tazeler.

 

Kötü niyet ve gizli bencillik

 

Psikolog ve araştırmacı Howard Gardner tüm dünyada duyulan açıklamasıyla medyada şaşkınlık yarattı.

 

İnsan zekası üzerine uzman olan Harward profesörüne göre kötü insanlar asla iyi bir profesyonel olamaz. Başarı elde edebilirler ancak asla mükemmeliyete ulaşamazlar.

 

Gardner’a göre iyi insanlar takdir edilmeyi bekleyen ancak gösterdikleri çaba karşılığında herkesin fayda görmesiyle motive olan kişilerdir. Bu tip bir bakış açısı ve duygu ile insan iş yaşamında iyi bir profesyonel haline gelir.

 

Aynı şey kişisel ve sosyal alanda da kendini gösterir. Bu kişisel mükemmeliyete diğer insanların da mutluluğunu gözeterek karşılıklı saygı çerçevesinde ulaşılabilir.

 

Bahsi geçen duygusal samimiyeti yakalayamayan ve sadece kendi bencil ideallerini gerçekleştirmeye çalışanlar diğer insanlarla ilişki kuramazlar. Köprüler inşa edemez ve sahip oldukları bağları güçlendiremezler.

 

Kalplerinde iyi ve asil niyetler barındıran kişiler ise diğer insanların kötü niyetlerini kavrayamazlar.

 

%C3%BCzg%C3%BCn-kad%C4%B1n.jpg

Gizli niyetler

 

Massachusetts üniversitesinden Robert Feldman idaresinde gerçekleştirilen bir dizi bilimsel çalışmaya göre insanların %60’ı günde ortalama 3 yalan söylemektedir.

 

- Bunlara eksik bilgi vermek, abartılar ve bencil amaçlarla söylenen ciddi yalanlar dahildir. Söylenilen hem küçük hem de büyük yalanların daha sonra yıkıcı sonuçlara neden olduğunu söyleyebiliriz.

 

- Kendi gizli amaçlarını gerçekleştirmek için tereddüt etmeden aldatıcı davranışlarda bulunabilecek insanlar vardır.

 

- İnsan davranışları üzerine uzman olan kişilere göre hepimiz çevremizdeki insanlardan bir şekilde yararlanmanın yolunu ararız. Bunu genellikle saygı, takdir, aşk, sevgi ve arkadaşlık göstererek yaparız… Yani özgürce ve gönüllülük esasıyla olması gereken şeylerle.

 

Gizli niyetleri olan ve kalplerinde bencillik barındıran insanlar amaçlarına ulaşmak için diğer insanları kandırırlar.

 

Bu kişilerin gerçek duyguları ile sergiledikleri davranışlar arasında, iyi insanlar tarafından genellikle fark edilmeyen, bariz bir uyumsuzluk vardır.

 

Asil bir kalp bencil niyetleri öngöremez

 

İyi kalpli insanların; güven veren, saygılı ve fedakar bir karakter sergileyen ve diğer insanların bencil isteklere sahip olmasını ummayan kişiler olmaları aşağıdaki sebeplerden kaynaklanıyor olabilir:

 

- Kötülük ya da bencillik, görülmesi ya da sezilmesi zor olan gizli davranışlarda kendisini gösterir.

 

- İyi insanlar kurdukları empatiyle kendilerini gösterir. Empati her şeyden önce diğer insanların üzüntü, mutluluk, gereksinim, endişe gibi duygularının farkında olmaktır.

 

- İnsan beyni genellikle “kötülük ya da bencillik ile empati kurmaz”. Bu yüzden anlaşılmaz hale gelir.

 

- Akılda tutulması gereken bir diğer faktör ise, birisinin sizi kullanmaya çalıştığında aldatmaca ve manipülasyonun gizli sanatını kullanacağıdır. Sizi ağlarına düşürmek için genellikle hassasiyet, dostluk ve bol miktarda olumlu duyguyu uyandırırlar.

 

Bu, hiç şüphe yok ki oldukça karmaşık bir süreçtir.

kad%C4%B1n-2.jpg

Hayal kırıklığı

 

- İyi insanların kalpleri her zaman kırıktır. Onların algılarına göre hiç kimse kötü niyetli değildir.

 

- Bu hayal kırıklığını bir kat daha fazla arttırır: hayal kırıklığımız, insanların sebep oldukları acıdan öte bu kadar naif olduğumuz için kendimize olan kızgınlığımızdan ileri gelir.

 

- Bu yıkıcı düşünce şekli ile kendimizi şehit etmeden önce yapmamız gereken, yaşadıklarımızın birer hayat dersi olduğunu öğrenmemiz gerekir.

 

Hayal kırıklıkları gözlerimizi açmalı ancak bu duygunun kalplerimizi kapatmasına hiçbir zaman izin verilmemelidir. Eğer buna izin verirsek kendimiz olmaktan vazgeçmişiz demektir, ki bu asla gerçekleşmemesi gereken bir durumdur.

 

Başkalarının davranışlarının sizi olduğunuzdan başka biri olmaya zorlamasına asla izin vermeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...