Jump to content

Tansiyon-Şeker Kalp Krizini Tetikler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Tansiyon-şeker kalp krizini tetikler.

 

1475016156013.jpeg

 

65 yaş öncesi erkeklerde, menopoz sonrasında kadınlarda kalp hastalıklarından ölümler artıyor. Tansiyon, şeker ve kolesterol kalbi vurup, hayatı tehdit ediyor....

 

Gerek dünyada gerekse ülkemizde ölüm nedenlerinin başında kalp ve damar hastalıkları geliyor.

 

65 yaş öncesi kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümler erkeklerde sık görülse de, menopoz sonrası kadınlarda da kalpten ölümler hızla artıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sinan Dağdelen, kalpten ölüm nedenlerinin başında yanlış beslenme alışkanlıklarının geldiğini belirtiyor. Prof. Dr. Dağdelen, Dünya Kalp Günü kapsamında; kalp ve damar hastalıklarının artmasında öne çıkan etkenleri ve yapılması gerekenleri şöyle anlatıyor...

 

MEYVE VE SEBZE TÜKETİMİNİN AZALMASI: Yeterince meyve-sebze tüketilmemesi vücudun kalp ve damar hastalıklarına karşı mücadelesini önemli ölçüde engelliyor. Hazır ve yüksek kalorili yağlı beslenme tipi, kalp-damar sağlığını tehdit ediyor.

 

​AŞIRI KİLO: Çağın yaygın hastalığı obezite kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere pek çok ciddi rahatsızlığa yol açıyor. Ömrü kısaltıyor. Bu yüzden sağlıklı beslenerek ideal kiloyu korumak gerekiyor.

 

​YÜKSEK KOLESTEROL: Kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL'nin yüksek olması ciddi risk oluşturuyor. Yüksek kolesterol ile mücadelede diyet ve yaşam tarzı değişikliği çok önemli. Bununla birlikte hastalar kolesterol ilaçlarını doktorunun onayı olmadan kesinlikle sonlandırmamalı; aksi halde ciddi riskler ortaya çıkıyor.

 

​DİYABET VE İNSÜLİN DİRENCİNİN ARTMASI: Sağlıksız beslenmenin de etkisiyle diyabet ve insülin direnci son yıllarda hızla artıyor. Bu durum kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiliyor.

 

​HAREKETSİZLİK: Fiziksel aktivitenin azalması ve koltuğa bağımlı yaşam tarzı kalp-damar hastalıkları açısından önemli bir risk faktörü. Kalbimizi korumak için mutlaka haftada en az 3 gün düzenli yürüyüş yapılmalı.

 

HİPERTANSİYON: Kalp-damar hastalıklarının en önemli tetikleyicisi olan hipertansiyon ülkemizde, dünya ortalamasının üzerinde her 3 yetişkinden birinde görülüyor. Üstelik her 10 kişiden 6'sı hipertansiyonu olduğunun farkında bile olmuyor. Bu sinsi hastalık yanlış alışkanlıklar nedeniyle artık genç yaşlarda da kapıyı çalıyor.

 

​YANLIŞ TEDAVİ: Bilimsel olmayan tedavi yöntemleri ile tıbbi tedavilerin önüne geçilebiliyor ve özellikle de yüksek kolesterol ile ilgili bu söylemlere inananlar, doktor kontrolünden uzak ilaçlarını kesebiliyor ve kulaktan dolma bilgilerle aşırı yağlı beslenme gibi bu yöntemleri uygulayabiliyor. Bu da hem kalp ve damar sağlığını olumsuz etkiliyor hem de asıl tedavinin gecikmesine neden oluyor.

 

​NARGİLE-SİGARA: Sigara içindeki 4 binden fazla zararlı madde ile kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan en önemli etkenlerden biri. Masum olduğu düşünülen nargile de en az sigara kadar zararlı.

 

AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ GELİŞİYOR

Kalbe zarar veren alışkanlıklardan uzak durmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Sinan Dağdelen, ameliyatsız tedavi yöntemlerinin geliştiğini belirterek, şöyle konuştu: "Koroner stent ve by-pass teknolojilerinde, pil tedavisinde, kapak tamirleri yapılmasında ve deliklerin, daralmaların tedavisinde ameliyatsız yöntemler son yıllarda gelişti.

 

DOĞRU BESLEN ÖMRÜNÜ UZAT

- Zeytinyağı, somon balığı ve hindi: Bu üç besin kandaki kötü kolesterolün azalmasına direkt etki etme özelliğine sahip.

 

- Üzüm ve çekirdeği: Siyah ve kırmızı üzüm, içerdiği bileşiklerle kalp-damar sağlığını koruyor. Her gün bir kase taze üzümü çekirdekleri ile ya da 1 su bardağı taze sıkılmış üzüm suyunun içilmesi kalp sağlığı için çok önemli.

 

- Kuru fasulye, limon kabuğu, elma: Bu besinler yaşlanmış hücrelerin ölmesini önleyen fenollerden zengin olduğu için kalbe giden damarların sağlığını da koruyor.

 

- Acı biber: Yeşil veya kırmızı acı biberin tam bir damar gevşetici etkisi bulunmaktadır. Kalbe giden damarları rahatlatır. Kapsaisin denilen kuvvetli antioksidan sayesinde kalbin kaslarını ve damarlarını koruyucu etki gösterir.

 

- Domates: İçerdiği likopen damarlarda kolesterolün birikmesini önler. Domates salçası kolesterole karşı iyi bir silahtır..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • 1 İğne İle Kalp Krizinde Hayat Kurtaran Basit Yöntem!..

   1 İğne İle Kalp Krizinde Hayat Kurtaran Basit Yöntem! 1.Aşama: Bir şırınganız varsa, en iyisi şırınga iğnesi olur; aksi halde dikiş iğnesi de işinizi görebilir. İğneyi sterilize edin. Bunun için dikkatlice iğnenin ucunu çakmakla yakabilirsiniz. Kalp krizi geçiren hastanın 10 parmağının ucuna iğneyi batırın. 2. Aşama: Kan çıkmıyorsa parmaklarınızla hastanın parmaklarını sıkarak kanın akmasını sağlayın. Tüm parmaktan kan geldikten birkaç dakika sonra hastanın bilinci

   , Yer: Kalp ve Damar Hastalıkları

  • Kalp Gözü Açmak ve Her Hacet için

   Selam arkadaşlar,   *haceti olan kimse 2 rekat namaz kılıp hemen ardından yine kıbleye dönerek 152 kere İnşirah süresini okusun ve hacetini belirtsin, şüphesiz Allah o kişini hacetini kabul eder.   * bu duayı çokça okumak kalp gözünün açılmasına !, zorlukların giderilmesine, rızık celbine vesiledir. (Arif pamuk- hacet duaları)   Bismillahirrahmanirrahim Elem neşrah leke sadrek, Ve vada'na 'anke vizreke, Elleziy enkada zahreke, Ve refa'na leke zikreke,Feinne me'al'usri yüsren, İnne me'al

   , Yer: Dilek Duaları

×
×
 • Yeni Oluştur...