Jump to content

Bacaklardaki Ağrı, Şişme, Kaşıntı Varisin Habercisi...


Renan

Önerilen Mesajlar

Bacaklardaki ağrı, şişme, kaşıntı varisin habercisi

 

5_hd1.jpg?67376

 

Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Varis hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Aydoğan, hastalığın her yaşta görülebileceğini belirtti.

 

Genel Cerrahi Bölümünden Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Varis hastalığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Varis hastalığının belirtilerinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulan Aydoğan, hastalığın her yaşta görülebileceğini söyledi.

 

Aydoğan, hastalıkla ilgili şunları kaydetti: "Bacaklarda ağrı, şişme, kramp, yorgunluk, kaşıntı, yanma hissi, ayak bilekleri ve bacaklarda oluşan kronik yaralar, varis hastalığının oldukça sık karşılaşılan neticeleridir. Bu belirtiler, size vücudunuzda yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun göstergesi olup, önlem almanızı hatırlatmalıdır.

 

Varisleri boyutlarına göre üç farklı sınıfta toplanır. Kılcal varisler (Telenjiektazi), Bu varisler, ciltte kabarıklık yapmaz, ama mor ve kırmızı renkleriyle bacaklarımızı renklendirirken, bazen kaşıntıyla bacaklarımızı oldukça şenlendirebilen varislerdir.

 

Tek bacakta minik bir alanda, ya da iki bacakta birden geniş alanlarda karşımıza çıkarak bizi hüzünlere sürükleyebilirler. Tedavi yönünden en kolay süreçlere sahip varis türü olma özelliği ile kalbimize taht kurmuştur, lakin kendilerinden kurtulmak pek de zor değildir.

 

Orta boy varisler (Retiküler Tıp), kılcal varise göre bir nebze daha kabarık olan varis tipi. Bu varis türü, genellikle diz bölgesi ardından ortaya çıkar ve renkleri koyu yeşildir. 2-3 m kalınlığına kadar ulaşabilirler.

 

Tedavisine gelince, kılcal damar tedavisi ile benzerlik göstermekle birlikte, süreci biraz daha uzun sürebilir. Büyük boy varisler, en belirgin varis türüdür. Ciltte oluşturdukları kabarıklık 3 mm'den büyük olup, kesin olarak tedavi edilmesi gereken bir varis türüdür".

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...