Jump to content

İçine Kapanık Öğretmen ya da Öğrenci Olmak...


Renan

Önerilen Mesajlar

İçine kapanık öğretmen ya da öğrenci olmak

 

1038655_620x360.jpg

 

Tarihi olayları yorumlarken, zorlu bir edebi parçayı anlamaya çalışırken ya da laboratuar verilerini değerlendirirken buluş yapmanıza rehberlik eden sabırlı ama aynı zamanda katı ve bilgili kişiyi düşünün...

 

Ne yazık ki sessiz öğrenciler ve öğretmenler, kendi hallerine bırakılmıyorlar artık. Eğitimde öğretmenleri oyuncuya, öğrencileri ise işbirlikçilere dönüştürmeye yönelik bir hareket var. Bu durum, ‘Dışadönük İdeal’in etkisi. Artık öğretmenlerden, yalnızca içerik konusunda bilgili, sanat ve eğitim bilimi konusunda iyi olmaları değil; aynı zamanda da dışadönük olmaları ve sahnede heyecan yaratmaları bekleniyor. Öğrencileri, öğrenme ile heyecanlandırma ihtiyacı söz konusu. Ancak öğrencileri eğlendirme tutumu, her zaman idrak kabiliyetlerine hitap edebilme ile birlikte yürüyemiyor.

 

Her hafta, internete, öğrencilerin içeriği ne kadar iyi öğrendiklerini ve öğretmenleri ile ne kadar iyi anlaştıklarını gösterdiği düşünülen videolar düşüyor – sınıfta dans eden, şarkı söyleyen öğretmen vs. Ancak problem şu ki öğrenme, her zaman o kadar da eğlenceli değil. Gramer kurallarından ya da cebirsel matematik problemlerinden keyif almamış olabilirsiniz; ama bu tür disiplinlerde, sürekli odaklanma, zihin için gereklidir. İncelikli pratik ve uzmanlığa giden yol, heyecan verici olabilir; ancak eğlence değerleri açısından değil.

 

Çoğu kez, en iyi öğretmenler, bu dansçıların tam zıttı olanlardır. Tarihi olayları yorumlarken, zorlu bir edebi parçayı anlamaya çalışırken ya da laboratuar verilerini değerlendirirken buluş yapmanıza rehberlik eden sabırlı ama aynı zamanda katı ve bilgili kişiyi düşünün. Dışadönük bir insan olsanız bile, problem üzerinde düşünerek geçirdiğiniz zamana değer vermiş olabilirsiniz. En iyi ve en yenilikçi düşünme, genelde yalnız olduğumuzda gerçekleşir.

 

Sessiz öğrenciler için zorlu bir yol

Manzara, yalnızca sessiz öğretmenler için kasvetli değil. İçekapanık öğrenciler, gün içerisinde gittikçe daha fazla ekip işine ve işbirliğine zorlanıyor. Tersyüz edilmiş sınıf ve karma öğrenme gibi yaklaşımlar, öğrencileri sürekli birlikte çözüm bulmaya teşvik ediyor. Ancak bu tür talepler, sessiz öğrencilerimizi günün sonunda yorgun düşürüyor. Öğretmenler ise kimsenin, düşünmeye vakit harcama becerisini edinemediği, sonu olmayan bir gösteriyi sahnelemeye zorlanıyor.

 

Bu durum, son derece talihsiz; çünkü içekapanık kişiler, eğitim alanına birçok fayda sağlıyor: derin ve anlamlı sohbetlere ve içeriklere değer veriyorlar. Karmaşık bir matematik problemini sabırla ve sessizce değerlendirmek, bir partnerle hangi metotları kullanma üzerine konuşmaya kıyasla, öğrenmenin daha kalıcı olmasını sağlar. Ve herkes, birkaç kişinin, bir yandan mevcut görev için çabaladığı bir yandan da diğerlerinin konudan kopmamalarını sağlamaya çalıştıkları gruplarda bulunmuştur. İçedönük öğretmenler, düşünmek için kullanılan sessiz anlara değer verirler – grup ve partner çalışmaları ile çocukların mahrum bırakıldıkları anlara. En kötüsü ise, dışadönük deneyimi yükseltmek adına tasarlanan derslerle, sessiz öğrencilerin özerkliklerinin gittikçe azalması. Bu yüzden, sessiz öğrencilerin ebeveynleri, sosyal tükenmişlik konusunda tetikte olmalı ve hatta işler ciddi şekilde bunaltıcı bir noktaya geldiyse eğer, farklı yerler düşünmeye başlamalıdırlar.

 

Sessiz öğretmenler ne yapmalı?

Öğrenci ya da öğretmen; içekapanık bir insan için sınıfta bulunmak bile zordur. Öğrencilerinize değer verseniz de, onlar için en iyisini isteseniz de, sınıfınızı hem sessiz hem de grup çalışmalarına göre yapılandırdıysanız da, günün sonunda öğrencileri eve yolladığınızda hafif bir rahatlama hissedersiniz. Ancak her şey, öğretmenin sahnede olmasını ve sürekli konuşmaya zorlanmasını gerektiren bir modele göre yapılırsa, bu iş, sessiz mizaçlı kişiler için tahammül edilemez bir hale gelebilir.

 

Sessiz öğretmenlerin, kendileri için ayırabilecekleri zaman yaratmaları gerekiyor – bu, öğle yemeği davetlerini geri çevirmek ya da işlerini gözden geçirecekleri nadir hazırlık saatlerini kullanmak anlamına gelse de. İşler bu noktaya geldiğinde, ihtiyacınız olan sessiz anları yakaladığınızdan emin olmak adına, zihninizde alternatif yükümlülüklerden oluşan hazır bir liste oluşturun: yazılı kâğıtlarını incelemeniz, veli toplantısı için hazırlanmanız ya da tatile gidecek bir öğrenci için ayrı bir çalışma programı oluşturmanız gerekiyordur. Sosyalliğin günün önemli bir kısmını oluşturduğu bu alanda, soluklanmak için kendinize zaman vermelisiniz. Birlikte çalıştığınız insanlara karşı dürüst olmakta da fayda vardır. Kendinizi toparlayabilmek adına zamana ihtiyacınız olduğu söylediğinizde, insanlar, şaşırtıcı bir şekilde anlayışlı olabilirler.

 

Dışadönük kişiler, okul gününde, insanlarla etkileşime geçme ve işbirliği gerektiren aktivitelerde bulunmayı kesinlikle hak ediyor. Bu yaklaşım, eğitimin bir bileşeni olmamalıdır demiyoruz. Sadece kapsam, tek bir yöne doğru eğilim gösteriyor. İçekapanık çocuklara ve öğretmenlere, tüm gün boyunca dışadönük kişiler gibi yaşamalarını söylemek, tüm dışadönüklere sessizlik yemini ettirmekle aynı şey. Doğru dengeyi bulmak ve herkesin ihtiyaçlarını karşılamak, doğru olan yaklaşımdır; zaten eğitimin amacı da bu değil midir?

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Cezbedici Olmak İsterseniz

   Sevilen ve sayılan biri olmak,evlilik ve aşk için göz alıcı olmak isterseniz yine etkisi tecrübe edilmiş bir dua.     25 Kere Kâf Ha Ya Ayn Sad     1 Kere Okunacak Dua:   Allahümme bikafi kifayetike ikfini şerra nefsi vel halki ecmain bihai hidayetike ihdini vehdilil halka ecmain ve biyei yumnike yem minni ve yemmin liyel halka ecmain ve bi eyni ineyetike einni ve sahhirli meunetel halki ecmain ve bi sadi sulhike eslihni veslih liyel halka ecmain ve bi hakki feieylun şeluhiye eşlihuta şe

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Kötü Huylardan Kurtulmak ve Manevi Derece Sahibi Olmak İçin

   hepimizin kendince dine uygun olmayan davranışları var,belki gıybet belki de beyaz yalan dediğimiz yalanlar şimdi tüm kötü huylarımızdan kurtulmak ve aynı zamanda manevi olarak yükselmek için bir terkip paylaşıyorum bir tane yasin okumaya başlıyıp her mübinde 48 kere allahümme kema hassente halkiy fe hassen hulukiy okuyorsunuz bu uygulamayı hergün sabah yada akşam yapmanız gerekiyor,kendinizde olan değişime siz bile inanamıycaksınız:)   not:bu duayı yaparken aynı zamanda dilekleriniz de yav

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Her İsteğe Nail Olmak İçin

   Her murat için gece 12 den sonra 1.111 defa okur isen bütün isteklerine nail olursun. Sakın kötülük için kullanma. Aksi halde sana döner. Bu ayet sırlı ve büyük bir ayettir. Hayır muradın içi oku. Bir insanın kahrı için okursan sana döner ve kahr olursun. Onun dışında her şeye okunur.(Hicr/95)     Bismillâhirrahmânirrahîmi innâ kefeynâkel müstehzi în.   Muhakkak ki; Biz, alay edenlere karşı sana kâfiyiz (yeteriz).   Arkadaşlar çok etkili sakın kötü niyetle kullanmayın   Alıntı

   , Yer: Dilek Duaları

  • Devlet Memuru Olmak İçin

   Yüksek bir memuriyete veya makama talip olan,devlet işine girmek isteyen,İşinde yükselmek,terfi etmek,kariyer,makam,mevkii ve rütbe sahibi olmak isteyenler,kaybetdiği işine veya makamına geri dönmek isteyen kimse; 7 Gece yatsı namazından sonra binbir (1001) kez okursun. Başlama günü: pazartesi,perşembe veya cuma gecesi başlayın 7 gün devam edin.Doğru yapan herkes istediğini fazlasıyla alacaktır.Eğer işinden makamından atılan kimse bu duayı okursa Allah'ın izniyle geri döner.En doğrusunu Allah

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Kendini Vermek Verimli Olmak

   Arkadaslar başka bir forumda bulmuştum ama kaybettim,   ayetel kürsü, nas, felak ile zihin açma hakkında. bu güzel ayetleri zihin için nasıl kullanmak gerekir?   ve ben çok sabirsizim bu ayetlerle nasıl kendime şekil düzen verebilirim? Lütfen Allah rızası için yardım edin.

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

×
×
 • Yeni Oluştur...