Jump to content

Regl Döneminde Pıhtılaşma: Bilmeniz Gereken 5 Şey...


Renan

Önerilen Mesajlar

Regl Döneminde Pıhtılaşma: Bilmeniz Gereken 5 Şey

 

pms.jpg

 

Regl döneminiz boyunca kan pıhtıları geçirmeniz normaldir ve ciddi bir durum değildir. Bununla birlikte, ağrı gibi başka belirtiler varsa, doktorunuza danışmalısınız.

 

Regliniz sırasında ortaya çıkan kan pıhtıları nedir?

 

Regl döneminizde zaman zaman görebileceğiniz kan pıhtılarını daha iyi anlamak için aşağıdaki hususlara dikkat edin:

 

- Muhtemel bir hamileliğe vücudunuzu hazırlamak için rahmin duvarları kademeli olarak değişime eğilimlidir. Daha kalın bir hale gelir ve yeni doku ile kaplanırlar, böylece eğer gebe kalırsanız bir cenini destekleyebilirler.

k%C4%B1rm%C4%B1z%C4%B1-kan-h%C3%BCcreleri.jpg

 

- Gebelik gerçekleşmediğinde, rahminizin duvarlarında oluşan fazladan katmanlar kademeli olarak dökülür ve menstrüasyona neden olur.

 

- Birçok yara durumunda kanınız pıhtılaşmaya eğilimlidir. Çok fazla kan kaybetmenizi önlemek için vücudunuzun doğal savunması budur. Bununla birlikte, regl döneminiz boyunca, kanın vücuttan atılması için kanın daha serbestçe akması gerekir.

 

- Bu nedenle rahiminiz antikoagülan (kan sulandırıcı) üretir. Eğer regl döneminiz çok ağır ise, bu “doğal kan sulandırıcı madde” biter ve genellikle bazı kan pıhtılarını fark edersiniz.

 

- Genellikle bu kan pıhtıları 5 mm ile 2,54 cm arasında değişir ve çok ağır periyotları olan kadınlarda daha sık görülür. Daha hafif aybaşına sahip olanlar bu belirtileri hiç yaşamayabilir.

 

- Unutulmaması gereken bir diğer nokta, pıhtının daha sık uyku sırasında oluştuğu, bazen de daha kalın ve bazen de korkutucu bir kütleye neden olmasıdır.

 

Regl döneminde pıhtılaşma hakkında hatırlamanız gerekenler

 

doktor.jpg

1. Demir eksikliği

 

Demir eksikliği bazen kadınlar için gerçek bir can sıkıntısı olabilir.

 

- Ağır bir regl dönemi, bu mineral seviyesinin düşmesine neden olur, ancak bunun bir başka yönü de, vücudunuzdaki demir ne kadar az ise, rahminizin bu “doğal antikoagülan”ı üretmesinin o kadar zor olacağıdır. Anemi, daha fazla kan pıhtısı oluşumunu tetikleyebilir.

 

- Bu nedenle demir seviyenizi periyodik olarak izlemelisiniz ve doktorunuz önerirse takviye almalısınız.

 

2. Küçük hormonal dengesizlikler

 

Hem ergen kızlar hem de yakın zamanda doğum yapmış kadınlar için kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlar oldukça yaygındır.

 

Bunun nedeni, menopozdan hemen önce de ortaya çıkabilen, östrojen ve progesterondaki küçük dengesizliklerden kaynaklanmaktadır.

 

3. Düşük yapılması

 

Bu dikkate alınması gereken bir şeydir. Hamile kalmaya çalışıyorsanız ve sarımtırak ya da grimsi bir pıhtının göründüğünü düşünüyorsanız, ne yazık ki bu düşük yaptığınızın sinyali olabilir.

Doktorunuza ya da jinekoloğunuza danışmaktan çekinmeyin.

 

4. Endometrioz

 

4-endometriosis.jpg

Endometrioz, milyonlarca kadının çektiği sessiz bir hastalıktır. Hatırlanması gereken bir şey şudur ki regl dönemleriniz son derece acı vericiyse ve hareket edemeyecek hale geliyorsanız, sizin de bu rahatsızlıktan muzdarip olmanız mümkündür.

 

- Endometrioz kadın üreme organlarını etkiler ve rahim ve diğer yakın organların etrafında çok yoğun lezyonların oluşumu ile kendini belli eder. Tüm bunlar, adet kanaması sırasında daha sık görülen ağrıya neden olur ve ayrıca bol miktarda kan pıhtısı görürsünüz.

 

5. Jinekolojik hastalıklar

 

Başlangıçta belirttiğimiz gibi, kan pıhtılarının varlığı birçok kadında yaygındır. Ancak, regl dönemleriniz acılıysa, bunu jinekoloğunuzla konuşmanız gerekir.

 

- Örneğin pelvik inflamatuar hastalık, pelvik bölgede derin karın ağrısı ile ilişkilidir ve aynı zamanda menstrüasyon sırasında kan pıhtılarının varlığı ile ilişkilidir.

 

- Bir tür bakteri nedeniyle oluşan bu hastalık, rahim ağzından rahme, fallop tüplerine ya da yumurtalıklara yayılmış bir enfeksiyon ile sonuçlanır.

 

- Ağrılı ve en sık rastlanan jinekolojik hastalıklardan biridir; bu nedenle, şüpheniz varsa veya rahatsızlık duyarsanız, bir profesyonelle görüşmeniz önemlidir.

 

Ayrıca, miyom ya da kistlerin varlığının regl döneminiz boyunca pıhtılaşma ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla pıhtılaşma normal olabilse bile, yıllık kontrolünüze gittiğinizde bunlardan bahsetmenin bir zararı olmaz.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Herkesin Okuması Gereken Bir Hikaye

   Bir Hint masalına göre, kedi korkusundan devamlı endişe içinde yaşayan bir fare vardır. Büyücünün biri fareye acır ve onu bir kediye dönüştürür. Fare, kedi olmaktan son derece mutlu olacağı yerde bu kez de köpekten korkmaya başlar. Büyücü bu kez onu bir kaplana dönüştürür. Kaplan olan fare, sevineceği yerde avcıdan korkmaya başlar. Büyücü bakar ki, ne yaparsa yapsın farenin korkusunu yenmeye imkan yok. Onu eski haline döndürür. Ve der ki, "Sen cesaretsiz ve korkak birisin. Sende sadece bir faren

   , Yer: Düz Yazı (Nesir)

  • Anlatılması Gereken Bir Şeymi Bilmiyorum

   Anlatılması gereken birşeymi yoksa saklımı kalmalı bilmiyorum ancak kim ve nerde olduğumu bilemiyceniz için Allah c.c izniyle böyle bi foruma yazarak anlatarak belki bi sebeb sonuç ilişkisiyle değişimler gerçekleşicektir.   - Çok küçük yaşlarda araştırmaya başladım.. Dabbe, ruhlar alemi, cinler, kurandaki sırlar, ahir zaman, alametler, hz mehdi, tüm peygamberler, ahit sandığı, masonluk, illuminati, illuminati oyun kartları, yeni dünya düzeni, büyük orta doğu projesi , uzaylılar astral seyahet

   , Yer: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın

  • Genç Bir Kızın Dolabında Olması Gereken 100 Elbise :)

   Her bayan güzel görünmek ister. Kimisi modaya daha düşkün olabilir. Modaya düşkün olmanın dışında da uyumlu giyinmek her kadının görevi. Kadın giyim, erkek giyime göre kat kat zordur bunu kabul ediyoruz. Fakat bayanlar bunun üstesinden gelebileccek güçte  Artık teknoloji gibi moda da çok hızlı gelişiyor ve değişiyor. Elbise modelleri çok hızlı değişime uğruyor. Bunları takip etmenin yanı sıra bir bayan aşağıda sıralayacağım elbise sahip olduğu sürece her türlü kombini yapabilir ve çok hoş g

   , Yer: Kadın Moda

×
×
 • Yeni Oluştur...