Jump to content

Hangi Renkler Hislerinizi Etkiliyor?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Hangi Renkler Hislerinizi Etkiliyor?

 

renkler.jpg

 

 

Renklerin üzerimizdeki etkileri doğuştan gelse de, her insanın sevdiği çeşitli renkler vardır. Bu renkleri yaşamımızda kullanmak için tereddüt etmemeliyiz, çünkü böylelikle harika hissedebiliriz.

 

psikolog ve sosyolog Eva Heller’ın tamamlayıp “Renk Psikolojisi” adlı kitapta anlattığı ilginç bir çalışmanın özet bir versiyonunu sunmak istiyoruz.

 

Bu kitap, bu önemli alanda, renkler ile aramızdaki duygular arasındaki samimi ilişkiyi ele alan referanslardan oluşmaktadır.

 

Renklerin Psikolojisi

 

Çoğumuz, renklerin kişilik kalıpları özelliklerine sahip olabileceğine veya ruh halimizi değiştirebileceğine inanmakta zorlanıyoruz.

 

Bu nedenle Berlin Free Üniversitesinden psikolog Eva Heller, 2000 kişinin katıldığı, belirli renkler ve onların yarattığı duygulara yanıtlarını ve ilgili davranışları analiz ettiği kapsamlı bir çalışma yaptı.

 

Bu çalışma sayesinde bazı çağrışımların rastgele oluşmadığını; bunların aslında atalarımızla, çocukluğumuzla, dilimizle ve düşüncelerimizle çok alakalı evrensel deneyimler olduğunu gösterdi.

 

Bunu aklımızda tutarak, renklerin bize olan etkilerinin doğuştan olduğunu söyleyebiliriz. Size bir örnek verelim. Kimse duvarları siyah veya kırmızı olan bir odada çalışamaz ya da dinlenemez.

 

Fakat, duvarlar yeşil, beyaz veya mavi olsaydı, odanın bizde yarattığı etki çok daha olumlu olurdu. Aşağıda bunun nedenini anlatacağız ve aynı zamanda her bir renk hakkında daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.

ev.jpg

Mavi

 

Dr. Heller tarafından birkaç yıl boyunca yapılan çalışmada, popülasyonun en sevdiği rengin mavi olduğu, bunu da yeşilin takip ettiği ortaya çıktı.

 

Mavinin 111 farklı tonu olduğuna inanılıyor. Bu rengin karakteristikleri şöyledir:

 

- Mavi sempatiyi, ahengi, manevi ve ilahi erdemleri temsil eder.

- Belli bir mesafe duygusu, fakat aynı zamanda fantazi hissi de sağlar.

- Aynı zamanda zekayı sembolize eder ve hem feminen hem de maskülendir.

 

Yeşil

 

- Yeşil şüphesiz ki en çok sevilen ve en ilginç renklerden birisidir. Umut, doğurganlık, hayat ve sağlık ile ilişkilidir. Bu yüzden yeşil güçlü bir renktir.

 

- Ayrıca hayatın genç dönemleri ile de ilişkilidir, çünkü çok enerjik bir nüansı vardır, özgürlük ve en yoğun güç hissini uyandırır.

renkler1.jpg

Kırmızı

 

Bu rengin genel nüfus için ne sembolize ettiğine dair bir tahmine sahip olduğunuzdan eminiz. Bu renk, aslında, tutkuyu, aynı zamanda da nefreti temsil eder.

 

- Kırmızının 105 tonu vardır. Antik çağdan beri bu renk üst sınıflarla ilişkilendirilmiştir. Zenginlik ile bağlantılı olmasının nedeni budur.

 

- Kırmızı, aynı zamanda en yoğun faaliyeti teşvik eden dinamik bir renktir.

 

- Kırmızı renk hakkında ilginç bir gerçek: Heller’in yaptığı araştırmalara göre, kırmızı renk hayvanların en az sevdiği renktir.

 

Sarı

 

Yıllardır yapılan çalışmalar, sarının en çelişkili renklerden birisi olduğunu gösteriyor.

 

- İnsanlar bunu eğlenceli bir renk olarak görüyor, ancak sarıyı aynı zamanda ihanetle de ilişkilendiriyoruz.

 

- Ayrıca olgunluk ve şehvetli aşkı sembolize eder.

 

- Ayrıca sarının genel olarak işi, okumayı, yazmayı ve yaratmayı teşvik eden çok optimist bir renk olduğu söylenmektedir.

 

Mor

 

Mor hiç şüphesiz en ilginç renklerden biridir. Bu sihir ve feminizm ile ilişkilendirilir. Ayrıca mor, gücü, dayanışmayı hem de saygıyı temsil eden bir renktir.

kelebek-1.jpg

Turuncu

 

Turuncu büyük ölçüde Budist kültürüne bağlı bir renk olsa da, renk psikolojisi alanındaki uzmanlar, bunun biraz hafife alındığını vurguluyor.

 

Bunun nedeni, turuncunun, temas ve sosyal anlayışı teşvik etmek istediğiniz zamanlar için ideal bir renk olmasıdır. Ayrıca, ışığı çeker, eğlenceli, keyifli ve enerjiktir.

 

Pembe

 

Bu rengin genellikle neyle ilişkili olduğunu az çok düşünebiliriz: narin şeyler, çekici şeyler, nezaket ve erotik hassasiyet.

 

Bununla birlikte, aynı zamanda, pembenin evimizde kullanmak için çok uygun bir renk olduğunu dikkate almalıyız. Dinlendirici olarak görülür, ayrıca umut ve yaratıcılığı ortaya koymaktadır.

 

Pembe ile diğer renkleri birleştirmek şüphesiz bize yüksek bir özgünlük sunar.

 

Beyaz

 

Bu, iyinin, ruhların, yeni başlangıçların, saflığın ve masumiyetin rengidir.

 

Siyah

 

- Moda tasarımcıları bu rengi çok sever. Bu yüzden kıyafetimize şık bir dokunuş katmak için siyah giyeriz.

 

- Günümüzde, siyahın bir renk (tüm renklerin sahip olduğu ışığa sahip olmadığından) olup olmadığı konusunda hala şüphelerimiz olsa da, içgüdümüz önemli bir negatif bileşen ile onu algılamaya devam ediyor.

 

- Modanın ötesinde de, siyah sonla, ölümle ve vahşilik ile ilişkilendirilir.

 

Bu konu gördüğünüz gibi çok ilginç bir konudur.

Hepimizin bir “favori rengi” olduğu doğrudur. Aslında genelde 2 veya 3 favorimiz de olabilir. Eğer bu renkler sizi iyi hissettiriyorsa kullanmaktan çekinmeyin.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...