Jump to content

Renklenmiş, Kısa ve Aralıklı Dişlerinize Yarım Saatte Çözüm...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Renklenmiş, kısa ve aralıklı dişlerinize yarım saatte çözüm

 

Teknoloji ve dijital imkanlar sayesinde artık diş tedavileri haftalar boyunca sürmüyor. Restorasyonlar tek seansta, hatta yarım saatte bile tamamlanabiliyor

renklenmis-kisa-ve-aralikli-dislerinize-yarim-saatte-cozum-1486834966376.jpeg&mw=300

 

Bu hafta sizlerin sıklıkla sorduğu diş renklenmeleri ve şekil bozuklukları ile ilgili sorularınızı yanıtladım...

 

bullet.jpg Bonding nedir?

Bonding; çatlamış, kırılmış dişlerin yeniden yapılmasında, boşlukların doldurulmasında, kaviteleri tamir etme ya da gülüşünüzü yeniden şekillendirip renklendirmede kullanılan sistemdir. Bonding için kullanılan aynı materyal daha doğal bir diş görünümü oluşturmak için diş renginde dolgu yapımında da kullanılır.

 

Bondingi kaplamalardan ayıran en önemli fark, laboratuvara ihtiyaç duyulmadan tek seansta yapılabilmesidir. Ayrıca bu restorasyonlar, laboratuvar masrafı olmadığı için kaplamalardan daha ucuzdur. Bonding kullanılarak yapılan restorasyonlar dişten daha az madde kaldırarak diş yapısını korur ve ayrıca açığa çıkmış kök yüzeyini kapatmada kullanılarak diş hassasiyetini azaltır.

 

DİŞ GICIRDATMA AŞINDIRABİLİR

bullet.jpg Bonding ne kadar süre kullanılabilir?

Bu, bondingin ağızda nerede olduğuna ve ne kadar iyi bakıldığına bağlıdır.

Eğer bondingi ön dişinizin ısırma yaptığınız ucuna yaptırdıysanız ve ön dişlerinizle kalem ısırıyorsanız ya da tırnaklarınızı çiğniyorsanız; bu bonding restorasyon çok da uzun süre ağızda kalmayacaktır. Bonding çoğunlukla birkaç yıl ya da tamirle yıllarca kullanılabilmektedir. Reflü ve yoğun alkol kullanımı bonding restorasyonu zayıflatacaktır.

 

Diş gıcırdatma bu restorasyonları aşındırabilir. Fakat bu aşınma süreci doğal diş minesi, metal dolgular ve porselen kaplamalar için de aynıdır. Uygun bakımla bonding işlemi gülüşünüzü güzelleştimek için mükemmel bir yoldur.

 

YAŞ İLERLEDİKÇE RENK SARILAŞIR

 

bullet.jpg Dişler neden renk değiştirir?

Dişlerinizin rengini ve görünüşünü etkileyen birçok faktör vardır. Bazı insanların dişleri doğal olarak diğerlerinden daha sarıdır. Örneğin birçok sarışın ve kızıl insanın genetik olarak dişleri daha sarı olmaktadır.

 

Dişler yaşla beraber daha sarı ve daha gri renk alabilir. Bu, yıllar sonunda dişin minesinin (dişin sert ve daha beyaz olan dış tabakası) aşınmasıyla daha transparan bir hale gelip altta daha sarı olan diş dokusunun (dentin) yansıması sonucu olur. Ayrıca dişlerin renginin değişmesi ve lekelenmesinin birçok yolu vardır. Bunlar iç ve dış renklenme olmak üzere iki katogoride sınıflandırılabilir.

 

Dış renklenme; diş yüzeyi çay, kahve, kırmızı şarap, kola, sebze ve meyve suyu, çok renkli yiyecekler ve tabii ki tütün kullanımı nedeniyle diş yüzeyinde beliren renklenmelerdir. İç renklenme ise dişin kendi yapısında meydana gelen renk değişikliğinden oluşmaktadır. Eğer bir kişi diş sürme döneminde tetrasiklin içerikli antibiyotik kullanırsa; dişlerin çevresinde koyu sarı, kahverengiye çalan bandlaşmalar oluşacaktır. Aşırı flor alınımı florozise yol açabilir, bu problem dişlerde gelişen beyaz nokta şeklindeki renklenmelere yol açar. Ayrıca dişe gelen travmalar sinirin zarar görmsine bağlı olarak dişte renk değişikliğine yol açabilir.

 

bullet.jpg Gülüş yenilemesi nedir?

Eğer fırsat verirseniz dişleriniz yaşınızı söyleyecektir. Kozmetik bir gülüş yenilemesi işlemi görünüşünüzden yılları silebilir. Gülüş yenilemesi işlemi cerrah olmayan düzenlemeleri içerebilir, gülüş genişletilebilir, dişler beyazlatılıp dudaklar dolgunlaştırılabilir. Gülüş dizaynı dudak ve dişetlerinin estetik olarak dişleri desteklediği çerçevede tüm resmi içerisine alır. Odak tüm gülüşün geliştirilmesidir.

 

Bir ya da iki dişin düzeltilmesi, bir bloktaki bir ya da iki evin yenilenmesine benzer, geri kalan her şeyin daha kötü görünmesine neden olur. Estetik diş hekimliği yama yapma üzerine kurulu değildir, tüm gülüşün üzerine konsantre olmak gerekir.

Bazı vakalarda hasta plastik cerrahi ile yüz germe ameliyatı düşünür durumdayken yapılacak bir gülümseme dizaynı ile bu ihtiyaç giderilebilir.

 

ÖNCE ORTA HAT BELİRLENMELİ

bullet.jpg Bir kişinin gülüş yenilemesi için uygun aday olduğunu nasıl anlarsınız?

Hekim öncelikle hastanın tüm yüzünü değerlendirmeli ve kişinin beklentilerini dinlemelidir. Her hastanın dişlerinin şekli ve dizaynı kişisel olmalıdır, çünkü her insanın yüz kontürleri farklıdır ve bu farklı özellikler her kişinin karakterini belirlemede yardımcıdır. Gülüş dizaynının başlangıç noktası yüzün orta hattının belirlenmesidir.

 

Ön dişler arasındaki orta hat yüzün orta hattına göre çizilmelidir. Dişlerin ve diş etinin görülme miktarı kişiden kişiye konuşma ve gülüş pozisyonuna göre değişmektedir. Örneğin gülerken ağzınızı iki köşesinden geçen bir hat çizdiğinizde bu hattın altında kalan yüzde 75-100 oranındaki ön dişlerde genç bir gülüş bulursunuz.

 

Sadece dişlerin kenarlarının geçtiği düzlemi değiştirerek ve köşeleri daha düz ya da yuvarlak yaparak bile farklı gülüş tiplerini yaratabilir. Örneğin, daha agresif görünmek isteyen biri için dişler herhangi bir yumuşak kıvrım olmaksızın düz bir şekilde yapılabilir, daha sevimli görünmek isteyen biri için ön dişler komşu dişlere nazaran hafifçe daha uzun yapılabilir ve köpek dişleri yuvarlak bir nokta ile biraz daha uzun yapılabilir. Sadece keskin köşeleri yuvarlatarak bile daha yumuşak, daha feminen bir görünüş elde edilebilir.

 

renklenmis-kisa-ve-aralikli-dislerinize-yarim-saatte-cozum-1486835084058.jpeg

 

YÜZÜNÜZÜN HER İKİ TARAFI DA AYNI MI?

bullet.jpg Gülüş yenilemesi sonrası magazinlerdeki modeller gibi olacak mıdır?

Bir modelin fotoğrafının bu kadar iyi olmasının nedeni yüzlerinin mükemmel derecede simetrik olmasıdır. Eğer yüzlerini ikiye ayırırsanız sağ ve sol yarılarının aslında aynı olduğunu görürsünüz.

Kozmetik çalışan diş hekimleri genellikle dişleri simetrik yaptıklarını düşünürler.

Ancak hastalarında mükemmel simetride bir yüz yoksa, dişleri tamamiyle simetrik yaparak hastaya yanlış işlem uygulamış olurlar.

 

YANINIZDA FOTOĞRAF GETİRMEKTEN ÇEKİNMEYİN

bullet.jpg Kendimi gülüş yenilemesine hazırlamak için hangi adımları atmalıyım?

Gülüş yenilemesi planladığınızda; diş hekiminizin sizin isteklerinizi, gülüşünüzle ilgili neyi sevip neyi sevmediğinizi anlaması için yeterli zaman ayırdığından emin olun. Diş hekiminiz dijital fotoğraflarınızı almalı, dijital görüntüleme yapmalı ve geçici restorasyon için kullanılabilir, estetik mum şablon hazırlamadır.

 

Beğendiğiniz gülüşlerin fotoğrafını yanınızda getirmek konusunda da rahat olun.

 

Diş Hekimi İlker Erdoğan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...