Jump to content

14’ünde Neysen 77’nde O Değilsin!..


Renan

Önerilen Mesajlar

14’ünde neysen 77’nde o değilsin!

 

1400049_940x531.jpg

 

İskoçya’da 14 yaşındayken kişilik testine tabi tutulan deneklere, 63 yıl sonra aynı anket uygulandı. Deneklerin kişilik özelliklerinin oldukça değiştiği görüldü.

 

İskoçya'da aynı kişilere 63 yıl arayla uygulanan kişilik testi, ergenlikteki kişilik özellikleri ile olgunluk dönemindeki özellliklerin hiçbir bağlantısı olmadığını ortaya çıkardı. Edinburg Üniversitesi araştırmacıları 1947 yılında 14 yaşındaki 1208 kişiyle kişilik özelliklerini ortaya çıkaran bir anket yaptı. Ankette kişilerin, sabır, özgüven, huysuzluk, sorumluluk duygusuyla hareket etme, özgürlük ve toplumda sivrilme arzularını belirleyecek sorular soruldu. 14 yaşındaki gençlerin verdiği yanıtlar genellikle dikkati dağınık, macera arayan, risk almaya eğilimli, daha huysuz ve daha sosyal kişilik portreleri ortaya çıkardı.

 

174’Ü TEKRAR YANITLADI

 

Araştırmacılar 2010 yılında 1208 denekten 635’ini tekrar buldu ve bunlardan 174’ünü anketi yeniden cevaplamaya ikna etti. Uzmanlar, daha sonraki yıllarda iki anketin sonuçlarını kıyasladı.

 

77 yaşına gelmiş denekler 14 yaşlarına göre sadece bilinç düzeyi açısından benzerlik gösterdi. Araştırmayı gerçekleştiren ekipten Dr. Wendy Johnson, “Yaşlılıkta insanlar kendilerine karşı daha kabulkâr ve hoşgörülü oluyorlar. Çocuk sahibi olmak genel olgunlaşmayı artırıyor ve kişi daha istikrarlı bir ruh haline kavuşuyor” dedi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...