Jump to content

Kedi Kumları Ve Özellikleri


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

Kediler biraz eğitime gereksinim duyar. Kedinizin beklentilerini yerine getirin. Her kedi için bir kedi tuvaleti bulundurmaya özen gösterin, kediler tuvalet konusunda çok titizlerdir. Kediler doğal olarak temizlerdir. Üç haftalıktan itibaren ve annesinin rehberliğinde bir yavru sezgisel olarak “kazılabilir” yüzeyi olan bir tuvalet bölgesi seçer ve mesanesini ve bağırsaklarını boşaltmak için oraya döner.

Zamanla, kedinizi biraz eğiterek, kedi tuvaletini kullanmasını başarırsınız. Bir kedi için önemli olan ayağının altında kumu hissetmek, koku ve tuvaletin yeridir. Ama her zaman istisnalar vardır. Kısırlaştırılmamış erkek kediler idrarlarını ve üstü örtülmemiş dışkılarını alan belirleyici işaret olarak kullanırlar.

 

 

 

 

 

Kedinizin yatağı ve temiz bir tuvaletinin olduğu bir alanla sınırlayın. Kedi tuvaletini kuytu ama kolay ulaşılır bir yere yerleştirin. Kediler hareketli yerlerde tuvaletlerinin olmasını tercih etmezler. Doğal koşullarda, farklı kediler nadiren aynı tuvalet yerini seçerler. Evinizde birden fazla kedi varsa, iki ya da daha çok kedi tuvaleti kullanın.

Her kedinin kişisel kum tercihi olabilse de, bizim de onlar için ne istediğimiz konusunda bir tercihimiz vardır. Neyse ki, bizim tercihlerimiz genellikle onlarınkiyle uyuşur. Her ikimiz de kokuyu kontrol eden emici malzemeleri tercih ederiz. Yine de, size güzel kokan kedinize güzel kokmak zorunda değildir.

Ticari kedi kumu göreceli olarak yeni bir üründür. Kil kedi kumları ıslak olduklarında daha ince “topaklar” oluştururlar ve bunları almak kolaydır. Topaklanan kumlar uzun tüylere kolayca yapışır ve tuvaletten dışarı taşınabilirler.

Ne tür bir kedi kumu kullanacağınızın tercihi size ait. Tercihiniz ne olursa olsun, erken çağda eğitimin daha verimli olduğunu unutmayın. Yavruyken alıştığı şeyi, kedinizin yetişkinken de tercih etmesi büyük olasılıktır.

 

KEDİ KUMU ETİKETİ

Yavrular meraklıdırlar ve her tür kedi kumunu tatmaya kalkarlar. Bazı veterinerler yavru kedilerin diğerlerine göre daha fazla topaklanan kumu tattıklarım düşünüyorlar. Kedi kumuyla tanışırken yavru kedinizin yanında olun ve bunun ne için olduğunu anlamasını sağlayın. Sizce iyi bir kokunun kediniz için çok rahatsız edici olabileceğini de unutmayın.

Mümkünse, her ikisi de sizin için uygun olan farklı kedi kumu türleri doldurulmuş iki tuvalet ayarlayın.

 

KEDİNİN KEDİ KUMU TERCİHİ

 

 

Evcil kedilerin evrim geçirdiği Kuzey Afrika’da toprak ve kum dışkıyı gömmek için idealdir. Hala da öyleler, özellikle de daha önce işlemden geçmişse toprağın kazılması çok kolaydır. Bu yüzden kediler dışkılarını yeni çapalanmış çiçek tarhlarına yapmayı severler.

Ayaklarının altında hissettikleri kediler için özellikle önemlidir ve genel olarak, hissettiği ne kadar inceyse, o kadar hoşlanır. Kum çoğu kedi için çekici olduğundan çocukların oyun alanlarındaki kumların kediler tarafından pisletilmiş olma olasılığı yüksektir.

Tuvalet yerini ne kadar kazacağı her kedi için farklılık gösterir. Bazı kediler şöyle bir kazdıkları yere yapıp öylece kaparken, bazıları ise karmaşık mühendislik çalışmalarına girişip önce kazı yerleri yaratır ve ardından piramitler inşa ederler.

 

 

KİL KUMU

Gri, pembe veya beyaz kil en çok kullanılan kedi kuntlarından dır, idrarı ve dışkının nemini emer. Dışkı kümeleri kolaylıkla tuvaletten alınabilir. Etiketinde bunu yapabileceğiniz söyleniyor olsa bile, kili tuvalete dökmeyin.

 

AĞAÇ VE LİF BAZLI KEDİ KUMU

Kâğıt hamuru ve kâğıt endüstrisinin bir yan ürünüdür. Nemi emince topaklanan kum genleşir ve çevreye zarar vermeden toprakta çözünür. Hindistan cevizi ya da çim gibi malzemelerden yapılan ürünler çok emici dir ve

sıklıkla değiştirilmesi gerekir. Lif ya da ağaç bazlı kumlara genellikle koku gidericiler eklenir ve bu kedinize rahatsız edici gelebilir.

 

EMİCİ OLMAYAN KEDİ KUMU

Bazen topak haline getirilmiş ve parafin ya da polistiren kaplanmış mısır sapından yapılmış bu kum, özellikle

altında idrar toplayıcı bir bölüm olan kaplarda kullanılır. İdrar bunun içinden aşağı iner. Dışkı alınır ve atılır. Bu kum tekrar kullanılmak üzere yıkanabilir.

 

TOPRAK VE KUM

Bu doğal malzemeler kedinin en beğendiği tuvalet malzemeleridir. Çünkü hacimli olurlar ve doğada çözünmezler, şehirde kullanılmaya uygun değillerdir. Neyse ki, genç kediler erken çağlarında onlara sunulan diğer malzemeleri kullanmayı kabullenirler.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mırmır kedi kumu topaklanan kullanıyorum nerdeyse hiç toz yok. Koku yok. Tabiki günde 3x tenizliyorum.

Yani çiş varsa vs görürsem hemen Alp atarım.

Sonra desenfektan spray püskürtürüm günde 1x.

 

Böylelikle 2x siam kefime 10 Kilo topaklanan kum yaklaşık 3-4 hafta yetiyor rahat...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neyse ki böyle gereksinimlerim olmadı, bahçede toprağı eşeleyip, sonra üstünü örtüyorlar.

Geçen bir gazetede bir haber vardı, ormanları çöplük haline getirenler için ağaçlara "Lütfen ormanlarımızı hayvanlar gibi kullanın, hayvanlar etrafı pislemezler" ya da buna benzer bir şeydi, bayıldım.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi kokulu kedi kumları  var zaten....:) Biz kumu balkona koyduk çiçeklerin arasında. Oğlum  ihtiyacı olunca çiçeklerime zarar vermeden kumuna hallediyor. Haftanın bir kaç günü dışarıya çıkıyor gezmek için. Beyaz sabun kokulu kum aldık. Balkon olduğu gibi beyaz sabun kokuyor...:)

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Kedi Cinsleri ve Özellikleri.

   Kediler tüm dünyada en yaygın olarak beslenen evcil hayvanlardan biridir. Bilimsel tür adı Felis catus olan kedinin tüm dünyada çeşitli cinsleri bulunuyor. Kedilerin yerleşik hayata geçerek tarımla uğraşan ve ürünlerini saklama ihtiyacı duyan insanların hayatına ilk olarak, saklanan ürünleri zararlılardan, farelerden korumaya yardımcı oldukları için girdiği düşünülüyor. İnsanlarla birlikte yaşamaya başlayan yabani kedilerin yeni hayatlarına uyum sağlayarak zamanla bugün bildiğimiz evcil kediye

   , Yer: Kediler

  • Andalusian At Türü ve Özellikleri

   Türün Tarihçesi ve Orijini Andalusian, bir İspanyol bölgesi olan Andalusia da üretilmiş ve adını buradan almıştır. Ataları İspanya ve Portekiz in iber atlarıdır. 60 yıldan biraz daha kısa bir süre önce Andalusian ve Lusitano atı arasındaki ayırım yapılmıştır. İspanyollar günümüzde kendi atlarından Pura Raza Espanol‘dan (saf İspanyol atı.) söz ederler ve kendi aygır kitaplarını tutarlar. Dünyanın birçok yerinde bu attan Andalusıan diye söz edilir. Portekiz atına Lusitano denir ve adını Portekiz

   , Yer: Hayvanlar Alemi

×
×
 • Yeni Oluştur...