Jump to content

Özgürlüğü İçin Roma İmparatorluğu'na Karşı İsyan Eden Ünlü Bir Savaşçı: Spartaküs...


Renan

Önerilen Mesajlar

Özgürlüğü İçin Roma İmparatorluğu'na Karşı İsyan Eden Ünlü Bir Savaşçı: Spartaküs

 

Spartaküs'ün M.Ö. 70'li yılların başında (yaklaşık M.Ö. 75) Galya'dan köle olarak Roma'ya getirildiği tahmin olunuyor. Bunun yanı sıra aslen Trakya coğrafyasında doğduğu bilinmektedir.

s-41d8011356ec9cdeabf82c7b7c8dfef0c314742a.webp

Fiziksel kuvveti ve yapısı sebebiyle gladyatör olarak arenada dövüştürülmeye başlandı. Tarihçiler, onun esaretinden önce iyi bir asker olduğunu varsaymaktadırlar.

 

Roma'da gladyatör olmak filmlerde süslendiği gibi aşırı havalı bir iş değildi. Hatta bunun tam tersine gladyatörler çok kötü şartlarda ve ağır koşullarda yaşıyorlardı.

s-e2c3350ccf7af7be4ecf4fc85715e4b90a21b2b3.webp

İnsan muamelesi görmedikleri gibi bunun üstüne bir de muhafızlar tarafından her türlü cinsel istismara uğruyorlardı. Bütün bu şartlar gladyatörleri esaret altında kalmaktansa ölümü tercih edecek duruma getiriyordu.

 

M.Ö. 73'de aranan fırsat bulundu ve muhafızların boş bir anını yakalayan Spartaküs ile 60 kadar gladyatör firar etmeyi başardılar.

s-34178e38ffcb139f20f70f4c38b0cdb12c553604.webp

Bu bir avuç kadar adam Roma'ya hiçbir zarar veremezdi. Fakat Spartaküs ve takipçileri hızla çoğalmaya başladılar. Kölelere zulüm eden zenginleri bertaraf ediyorlar ve onların kölelerini kendilerine katıyorlardı. Bu isyanı duyan ne kadar köle varsa, sahiplerini öldürerek Spartaküs'e katılmaya başladılar.

 

Spartaküs ve takipçilerini yakalamak için yaklaşık 300 kişilik bir kuvvet gönderilmişti. Stratejik bir plan izlenerek kendilerinden 3 kat fazla olan bu Roma kuvvetleri bir gece baskınıyla bozguna uğratıldı.

s-c4bf6c1749bb6d0d99df7f9ab195b9706a7505c4.webp

Artık Spartaküs daha güçlüydü, zira yenilen Roma kuvvetlerinin bütün teçhizatları ele geçirilmişti. Spartaküs ve takipçileri artık çok iyi silahları sahipti.

 

Spartaküs ve birlikte firar ettikleri yakın dostu Crixus kuvvetlerini bölmeye karar verdiler. Crixus, Roma topraklarında kalıp kuvvetlenmek ve sonrasında saldırmak istiyordu. Spartaküs'ün amacı ise Alpleri geçerek takipçileriyle birlikte özgürlüğüne kavuşmaktı.

s-491a6782955cd54ee4893ed102226f3d8758d524.webp

Bunun üzerine iki isyan kolu da gittikçe güçlenmeye ve sayılarını arttırmaya başladılar. Bir yıl boyunca ülkenin her tarafından özgürlük için savaşmak isteyen köleler akıp gelmekteydi. Crixus yaklaşık 20.000 ve Spartaküs de 50.000 kişiye ulaşmışlardı.

 

Roma bu isyanı bastırmak için 5 lejyon çıkarttı. Yaklaşık 30.000 kişilik bu kuvvetler nizamlı bir orduyu teşkil etmekle beraber çok güçlü teçhizatlara sahiptiler.

s-cc2ada6b21e6451795e561bc477db7619ce3c968.webp

İlk hedef Crixus ve takipçilerinin koluydu. Evvela Spartaküs üzerine yürünürse Crixus arkadan vurabilirdi. Başarıyla direndilerse de Crixus ve takipçileri Roma lejyonlarına karşı mağlup oldular.

 

İsyanın bir kanadı kırılmıştı şimdi asıl hedef Spartaküs idi.

 

Spartaküs üzerine gelen ilk Roma kuvvetleri karşısında başarı kazandı. Fakat Crixus'un ölümü onu bir anda etkiledi ve fikirlerini tam tersine çevirdi.

s-c623676788b03c1aebeca2f6c553666cda8e93af.webp

Alpleri geçip Roma topraklarını terk etmeye çok yakındı. Fakat o tam tersi bir karar verdi ve Sicilya'yı ele geçirme planını ortaya attı. Böylece Roma'nın iaşe kaynağı kesilecekti ve oradan sonraki hedef de Roma olacaktı. Fakat hiçbir şey Spartaküs'ün planladığı gibi gitmeyecekti.

 

Spartaküs ve ordusu çok zorlu bir yürüyüşten sonra çizme biçimindeki İtalya'nın burnu olan Messina'ya ulaştılar. Önlerindeki tek engel denizdi ve korsanlara para vererek Sicilya'ya geçmeyi planlıyorlardı.

s-8042821b00d7a39eb290e8389ae179146f6a46c9.webp

Fakat Roma bu korsanlarla Spartacküs'den daha önce anlaşmıştı. Korsanlara para götürmeye giden adamlar bir daha geri dönmedi. Roma ordusu da sahnede görünmüştü. Spartaküs ve ordusu kelimenin tam manasıyla köşeye sıkışmıştı, savaş patlak verecekti.

 

Messina'da yapılan savaşın neticeleri çok ağır oldu. Spartaküs ve takipçilerinden 40.000 kadarı öldürüldü. Kuvvetle ihtimal Spartaküs de savaş meydanında hayatını kaybetti.

s-98c2955761039dd5580a847ca8b2b005e8338415.webp

Esir alınan 6.000 kadarı ise isyancılara ibret olması için yollarda çarmığa gerildiler ve öylece ölüme bırakıldılar. Netice itibarıyla Spartaküs'ün bir anda planını değiştirerek geri dönüşü bütün planları alt üst etmiş ve canına dahi mâl olmuştu. Esarete karşın ölümü tercih etmesi ise onu günümüze kadar gelecek bir şöhrete kavuşturmuştur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

 • Benzer Konular

  • Her Türlü Dileğin İçin Etkili Ayet

   yasin süresi 82.ayeti niyetinizi söyleyerek her gün 99 kez okumak üzere 7 gün okuyorsunuz... yeni ögrendim bu uygulamayı çok etkili oldugundan sizinle paylaşmak istedim..     innema emruhû iza erade şey’en en yekule lehu kün feyekûn   Anlamı: O'nun emri, bir şeyi dileyince ona sadece "Ol!" demektir. O da hemen oluverir.

   , Yer: Dilek Duaları

  • Dilek Ve Birisini Etkilemek İçin Dua

   Dilek Ve Birisini Etkilemek İçin Dua   Aşağıdaki duadan iki adet yaz birini taşı diğerini dilinin altına koy ve istediğinle konuş, dileğin gerçekleşir.   اللَّهُ لَطِيفٌ بِعِبَادِهِ يَرْزُقُ مَن يَشَاء وَهُوَ الْقَوِيُّ العَزِيزُ وَتُحِبُّونَ الْمَالَ حُبًّا جَمًّا

   , Yer: Havas & Hüddam

  • Öksürük İçin Ne Yapmalı?

   geceni,n bu saatinde çok az bir arkadaş mevcut sitetede ben desen tam üç saattir hiç durmadan öksüryorum tavsiye edebilieceğiniz önerileriniz varmı arkadaşalr

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Yasin-i Şerif Dua (Dilek İçin)

   Arkadaşlar merhaba öncelikle sitedeki bircok arkadasima tavsiye ettigim bir duadir ve simdiye dek hepsi yaptikalrinda dualari kabul olmustur.o arkadaslar zaten yorum ayzarsa sizlerde tanik olucaksinzidir.Allah dualairnizi kabul etsin arada benim icinde dua da bulunursaniz sevinirim.   özellikle herhangi birgun baslayabilirsiniz sayet uygunsa aceleniz yok ise persembe aksami akşam namazi vaktindan sonra 2 yada 4 rekat Allah rizasi icin herhangi bir niyette istekte bulunmadan sadece Allah rizasi

   , Yer: Dilek Duaları

  • Sevgilinizle Aranızın Düzelmesi Eski Haline Gelmesi için ve Son Derece Etkilidir

   Selamunaleykum kardeşlerim böylesine güzel bir siteyi kuran bizleri bir araya getiren saygıdeğer lahuti ailesinden ALLAH cc razı olsun.Siteyi dolaşırken gözüme çarpan en büyük sorunlardan önde geleni sevgilisi ile arasının düzelmesini isteyen kişiler olduğunu gördüm.Benim dedemin babasından kalan çok eski kuvvetli mukaddime kitabından sizlere elimden geldiğince yardım etmek için bu duayı yazma gereği hissettim.Her insan hata yapabilir burada bu hatasını düzeltmek için birşeyler arayan kardeşleri

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...