Jump to content

Kanserojen Maddeleri Vücudunuzdan Atmak İçin...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanserojen maddeleri vücudunuzdan atmak için

 

4_hd1.jpg?36403

 

Çok pişmiş kırmızı et, salam, sucuk, sosis gibi şarküteri ürünleri kalın bağırsak kanserine yol açıyor. Prof. Dr. İpek, 'Korunmak için bol su tüketin' diyor.

 

Adı bile insanı korkutmaya yeten kanserden korunmak için beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

 

Genel Cerrah Prof. Dr. Turgut İpek, kadınlarda akciğer ve meme, erkeklerde akciğer ve prostat kanserinden sonra her iki cinste de en sık görülen kanser türünün kalın bağırsak, yani kolorektal kanserleri olduğunu vurguluyor. Bu kanserde tüketilen gıdaların önem taşıdığını söyleyen Prof. Dr. İpek, şu uyarılarda bulunuyor:

 

OBEZİTE DE ETKİLİYOR

Kalın bağırsak kanserlerinde kötü etki yapan mekanizmalar vardır. Örneğin doymuş hayvansal gıdalar. Tereyağı dediğimiz yağ tipi, kırmızı et kalınbağırsak kanserlerinde önemli bir yer tutar.

 

Çok pişirdiğimiz kırmızı et kalın bağırsakta 'karsinogenes' denilen kanserin oluşumuna neden olan bir etki mekanizmasına sahiptir.

 

Sosis, sucuk, salam tarzı yiyecekler de kanserin oluşumuna zemin hazırlar. Bunun dışında alkol ve sigara pek çok kansere neden olduğu gibi kalınbağırsak kanserinin de nedenidir. Ayrıca obezite de yine kalınbağırsak kanseri etkendir.

 

VÜCUDUNUZU TEMİZLEYİN

Meyve ve sebze yemek, beslenmede lifli gıdalara ağırlık vermek kalın bağırsakta hareketi hızlandırır yani büyük abdestinizi daha çabuk yapmanızı sağlar. Bu da aldığınız tüm o kanserojen maddelerin bağırsağınızda daha az sürede kalmasına neden olarak etkileşimi daha aza indirger.

 

Bunun dışında kalsiyum, folat içerikli yiyecekler bizim için çok önemlidir.

 

Bir de haftada 7 saat yani günde 1 saat yürüyüş yapmak ve bol su içmeniz gereklidir. Su içmek kalın bağırsağı yıkar. Bu şekilde bir nevi detoks yapmaya çalışacaksınız yani... Su içerek aldığınız kanserojen maddeleri vücudunuzdan atabilirsiniz.

 

BU BELİRTİLERİ CİDDİYE ALIN

Kolorektal kanserlerin iyi tedavi edilebilmesi için erken teşhisin çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Turgut İpek, belirtileri şöyle sıraladı: "Kalın bağırsağın çıkış bölümüne rektum diyoruz.

 

Onun dışında bir de sağ ve sol bölümleri vardır. 50 yaşın üstündüyseniz, aniden halsizlik oluştuysa, karın ağrınız varsa, elinize karnınızda bir şişlik geliyorsa sağ kolon kanseri olma riskiniz yüksektir.

 

Sol kolon daha dardır o yüzden belli bir süre sonra aniden oluşan kabızlık ve ardından da aniden ishaller gelişir. Ama kalınbağırsak kanserlerinin en önemli belirteci kanamadır. Kalınbağırsak kanseri riskinizi anlamak için en basit test gaitada gizli kandır. Eğer çok et yiyorsanız, Aspirin alıyorsanız gaitada gizli kan çıkabilir. O zaman 3 gün diyet yapıp ilacı keserek tekrar gaita örneği verebilirsiniz."

 

FARKLI TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bağırsak kanserlerinin tedavisinde ameliyat sonrası kalıcı torba gibi bazı uygulamaları hastaların istemediğini anlatan Prof. Dr. Turgut İpek, bu nedenle alternatif cerrahi tekniklere başvurulduğunu belirtti. Prof. Dr. İpek, bu teknikleri şöyle anlattı: "TEM yöntemi diye bir yöntem var ancak bundaki kuralımız, kanserin erken yakalanmış olması. Özellikle bu kanserlerin çoğu makata yakın olduğu için ister açık, ister kapalı ameliyat olsun mutlaka kesi yapılıyor geçici de olsa torba kullanmak gerekiyor. TEM yönteminde ise torbaya, radyoterapi ve kemoterapiye gerek kalmıyor."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...