Jump to content

O Kanser Türünün Habercisi Olabilir!..


Renan

Önerilen Mesajlar

O kanser türünün habercisi olabilir!

 

3_hd1.jpg?95024

 

Uzmanlar, tiroid bezlerinde şişliğin büyüyerek ses tellerine baskı yapabileceğini belirterek, oluşacak ses kısıklığının tiroid kanserinin haberci olabileceğini kaydetti. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Zeynel Beyhan, tiroid bezinde yer alan hücrelerin gereğinden fazla çoğalmasıyla tiroid kanserinin kendini gösterdiğini belirterek, hastalığın genellikle boyunda kitle veya nodül olarak görüldüğünü kaydetti. Tiroid bezinde yumru tarzında şişliğin büyüyerek ses tellerine baskı yapabileceğini belirten Prof. Dr. Beyhan, bunun de ses kısıklığına sebep olabileceğini kaydetti.

 

Tiroid kanseri hastalarının çoğunun önemli bir yakınması bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Beyhan, "Muayene sırasında tiroid bezinde genellikle yumru tarzında (nodül) bir şişlik bulunur. Bunu hasta veya yakınları da fark edebilirler. Muayenede elle saptanamayan, görüntüleme yöntemleri ile tesadüfen fark edilen, çapı 1 cm'den küçük nodüllere de çok sık rastlanır. Bunların çoğunluğu kanser değildir. Yumrular giderek önemli derecede büyüyerek, organlara baskı yapabilir. Bu da öksürük, ses kısıklığı, nefes darlığına neden olabilirler. Anaplastik tip kanserler ise, hızla yayılıp büyür, çevreye doku ve organlara metastaz yapar. Bütün bu durumlarda hemen hekime, özellikle bir Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanına başvurmak gerekir" dedi.

 

Hastalığın tamamen tedavi edilebileceğini vurgulayan Beyhan, "Tiroid bezi, boyunun ön tarafında yer alan ve halk arasında kalkan bezi olarak isimlendirilen kelebek şeklinde 20-25 gram ağırlığında bir organdır. Vücuda giren iyodun yüzde 80'ini tek başına kullanarak yaptığı hormonla bütün vücut metabolizmasını düzenleyen bir iç salgı bezidir. Boyun bölgesinde genellikle ağrısız bir şişlik, yumru şeklindeki oluşum, bir nodül olarak karşımıza çıkan tiroid yüzde 5'i kadarı kanserdir. Tiroid kanseri olan hastaların büyük çoğunluğunun tiroid bezi normal işlevini görür. Tiroid bezindeki kanserlerin yüzde 80-85'ini papiller ve folliküler tipteki genellikle iyi seyirli kanserler oluşturur. Daha az rastlanan medüller tipteki kanserde ailevi geçiş sıktır. Anaplastik kanser ise çok hızlı ilerler" ifadelerini kullandı.

 

Prof. Dr. Zeynel Beyhan, tiroid kanserinin nedeninin henüz tam olarak bilinemediğini kaydederek, kanser oluşumunda etkili olan sebepleri anlattı. Beyhan, özellikle çocukluk döneminde baş ve boyuna ışın tedavisi uygulanması ya da yaygın iyonize radyasyona maruz kalınması, genetik yatkınlık, özellikle anne, baba, kardeş gibi yakınlarda medüller tipte tiroid kanseri saptandığına dikkat çekerek, bu durumların tiroid kanseri oluşumunda etkinliğinin tespit edildiğini söyledi.

 

DOĞRU TEŞHİS VE ERKEN TEDAVİNİN ÖNEMİ

Tiroid kanserinde doğru teşhis ve erken tedavinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Beyhan, "Hastanın yakınmaları dinlenip muayene edildikten sonra gerekli laboratuvar tetkikleri yapılır. Tanı için en önemli yöntem tiroid ince iğne aspirasyonu biopsisidir. Hekim, eli ile saptayabildiği ya da ultrason altında yumrulardan doğrudan enjektörle bir miktar hücre sıvı aspire eder. Bu alınan aspirat sitolojik ve immünohisto kimyasal olarak incelenir. Bu incelemede tiroid kanserinin tiplemesi yapılır. Tiroid kanseri teşhisi konan hastada yapılacak ilk tedavi cerrahi olarak tiroidin çıkarılmasıdır. Tedavinin en önemli kısmı başarılı bir cerrahidir.

 

Daha sonra bu hastaların bir kısmına halk arasında atom tedavisi olarak bilinen radyoaktif iyot tedavisi uygulanır. Bütün tiroidi cerrahi olarak çıkarılan hastalar yaşam boyu tiroid hormonu alırlar. Papiller ve foliküler (differansiye) tiroid kanserli hastaların yüzde 85'inde tam bir iyileşme sağlanır ve normal bir yaşam sürdürürler. Yüzde 10-15'inde ise hastalık yeniden nüksedebilir. Bu durumda yeniden cerrahi ya da radyoaktif iyot tedavisi tekrarlanır. Medüller tiroid kanseri başka bezlerle ilgili hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Aileden kazanım yanında sonraki nesillere yansıma özelliği de vardır. Bu yüzden her yönü ile dikkatli incelenmeli, özellikle de genetik testler yapılmalıdır. Bunlarda da tedavi iyi yönetildiği takdirde uzun bir yaşama izin verirler. Anaplastik kanser ise seyrek olup, ileri yaşlarda oluşur. Tedavileri güç ve gelecekleri iyi değildir" diye konuştu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Dileği Kabul Olup,İş Bulanlar Sitedeki İşsiz Arkadaşlarımıza Yardımcı Olabilir mi?

   arkadaşlar genellikle sitedeki forumlarda ve paylaşımlarda seven,sevilmeyen,terkedilen,geri getirmek isteyen ve buna benzer paylaşımlar yoğunlukta. eminimki sitede çok fazla işsiz arkadaşımız var ve her gün bir umut buraya girip kendisi için faydalı olabilecek bilgiler,paylaşımlar aramakta. ben istiyorum ki burada,ister sitede bulduğu bilgiler ile ister başkalarından öğrendiği bilgiler ile bu kriz döneminde iş bulmayı başarmış arkadaşlarımız bizimle bildiklerini,neler okuduklarını ya da zikret

   , Yer: İş Bulma ve Rızık İçin Dualar

  • Aramizda Kanser Olan Varmi ?

   Selam Arkadaslar aramizda Kanser olan Arkadaslar varmi ? Varsa ne tür Hastaliklari var`? ve Tedavi icin nezamandan beri savas veriyorlar? kemoterapie den fayda gören varmi? Her ner tür olursa olsun Paylasalim. Saygilar

   , Yer: Kanser

  • Kanser, Ödem ve İltihap İçin Kür

   Bu tarifi bir arkadaşım vasıtasıyla öğrendim. Olayın hikayesi şöyle; 4. evre Akciğer kanseri bir vatandaşa doktorlar; '' Artık yapılacak bir şey yok, evine dön '' diyorlar. Tabi kolay değil bunu kaldırabilmek. Bu amca da hastanenin bir köşesinde yere çöküp hüngür hüngür ağlıyor. O esnada bunu gören başka bir vatandaş da neden ağladığını soruyor. Durumu öğrenince kendisine şifa bulması için bir tarif veriyor. Bu vatandaş tarifi uyguladıktan kısa bir süre sonra tamamiyle iyileşmiş. Kaynağım güven

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Vücuttaki Tüm İltihap ve Kanser İçin ( Çok Özel )

   en sonunda tarifi buldum umarım insanlara şifa olur. bu formül ile tanıdığımın abisi ölümü beklenirken şu an ortalama 15 yıldır yaşıyor.   7 tane köy yumurtası iyice yıkanıp iyice kurutulacak 3 kilo mevsiminde limonun suyu bu malzemeyi cam bir kavanoza koyacaksın, ağzını tülbentle kapat 7 gün güneş görmeden ayaza bırak. 7 gün sonra bu karışımı süz yumurtanın erimeyen zarlarını at, içine 1 kilo hakiki süzme bal ekle. hergün 1 çay bardağ aç karına sabah ve akşam iç.

   , Yer: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp

  • Kanser Hastaları İçin Nacizane Tavsiyelerim

   1) Şekerden kesinlikle uzak durun. Bu hastalığın en sevdiği şeydir. Yanılmıyorsam pet filmi çekilirken bile vücuda Glukoz'lu ilaç veriliyor. Glukoz tümörün olduğu bölgeye toplanıyor. 2) Bol bol yeşil çay tüketin. Malignite tümörlerin küçülmesine sebep olduğu saptanmış. Kemoterapi alırken de içebilirsiniz. Onkoloji doktorundan bu konuda onay almıştım. 3) Pankreas ve karaciğer kanseri olanlar sofralarından Enginar'ı kesinlikle eksik etmesinler. 4) Her gün bal, zencefil, zerdeçal, çörek otunu k

   , Yer: Kanser

×
×
 • Yeni Oluştur...