Jump to content

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. Yıl Dönümü Kutlandı


кυвiŁαу
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü kutlandı

 

Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşının 102. yıl dönümü anma etkinlikleri gerçekleştirildi

Çanakkale'de kaç şehit verdik? Seyit onbaşı kimdir?

Cumartesi, 18 Mart 2017

 

 

8243113.jpg

 

 

 

Kahraman Mehmetçiğin 102 yıl önce dünyanın en güçlü donanmalarına geçit vermeyerek yazdığı 'Çanakkale Geçilmez Destanı'nın yıl dönümü, Türkiye'nin dört yanında kutlandı

 

250 BİN ŞEHİT VERDİK

Kocaman bir dünya savaşının sadece bir cephesi olsa da, Çanakkale hem kazanan hem de kaybeden için pahalıya mal oldu. 490.000’e yakın askerle gelen işgalci kuvvetler, 300.000’den fazla kayıp verdi. Buna karşılık Osmanlı tarafının 315.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehit oldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale, sonucunda toplamda yarım milyondan fazla insan genç yaşta hayatını kaybetti.

ÇANAKKALE ZAFERİ 102. YILI KUTLANDI

Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulması ile törenle başladı. Ardından 21 pare top atışı gerçekleştirildi.

 

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenin ardından 18 Mart Stadyumu'nda tören düzenlendi. TBMM tarafından Çanakkale şehrine verilen altın madalyanın Vali, Garnizon Komutanı ve Belediye Başkanı tarafından bayrağa toka edilmesi ile başlayan olan tören; saygı duruşu, İstiklal Marşı ve bayrağın göndere çekilmesiyle devam etti

 

Protokol konuşmaları ve şiirlerin okunmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü bir gösteri yaptı. Buradaki törenler, resmi geçit töreniyle sona erdi.

TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ YAPTI

18 Mart törenleri, daha sonra Şehitler Abidesinde devam etti. Günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılmasının ardından sembolik şehitlikte ve eş zamanlı olarak gerçek şehitliklerde Kuran-ı Kerim okundu.

 

Denizde gemi geçişi ve sonrasında 'Türk Yıldızları' gösterisiyle devam eden olan törenler, Şehitlik defterinin imzalanması, Şehitliklere karanfil bırakılması ve 15 Temmuz Sergisinin gezilmesi ile sona erdi.

 

18 Mart törenlerinde yaşanacak yoğunluk nedeniyle, bu yıl fener alayı, konser ve benzeri etkinlikler, 19 Mart günü yapılacak.

GEMİLER HALKIN ZİYARETİNE AÇILACAK

Saat 14.30'da resmi geçit yapacak askeri gemiler ile ziyarete açılacak gemiler boğazdaydı. Bugün ziyarete açılacak olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ‘M 268' borda numaralı TCG Akçaova fırkateyni Çanakkale Boğazı’na demirledi.

 

TCG Akçaova’nın yanı sıra ‘F 245' borda numaralı TCG Oruç Reis, L 402 borda numaralı TCG Bayraktar adlı gemiler de halkın ziyaretine açıldı.

 

18 MART ŞEHİTLER GÜNÜ'NE ÖZEL 3 AFİŞ

Genelkurmay Başkanlığı tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü'ne özel afiş hazırlandı. Afişte geçmişten günümüze kahraman Türk askerlerinin canını hiçe sayarak daima göreve hazır olduğunun vurgusu yapıldı.

 

"NEDEN ATATÜRK FOTOĞRAFI YOK?"

TSK'nın internet sitesinde de paylaşılan afişlerde, Atatürk'ün yer almaması ise sosyal medyada büyük tepkilere nede oldu.

İŞTE O AFİŞLER...

 

8243134.jpg

 

***

 

8243135.jpg

 

***

 

8243136.jpg

 

KAHRAMAN SEYİT ONBAŞI

 

Seyit Ali Çabuk (Seyit Onbaşı) kimdir?

Çanakkale Savaşları'nda 275 kiloluk top mermisini tek başına kaldırarak namluya yerleştiren Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıl dönümünde anılıyor.

 

18 Mart 1915 tarihinde, İngilizler'in "Ocean" zırhlısı Çanakkale Boğazı'nı zorluyordu. Saat 5.30 sularında Müttefik filosundan bazı gemiler kendilerini son dakikalar zarfında fazlasıyla taciz eden Rumeli Mecidiyesi'ni susturabilmek için, çok şiddetli bir ateş altına almışlardı.

 

Seyit, denize doğru baktı; düşman gemileri karaya iyice sokulmuş taretlerinden alev ve duman yükseltiyordu. Seyit önce gemilere, sonra topa ve nihayet yerde duran 215 okkalık (yaklaşık 275 kilo) mermiye baktı. Kendi deyimiyle mermi ona "Beni namluya sür" diyordu.

KOCA MERMİYİ SIRTINDA TAŞIDI

Koca Seyit mermiyi sırtına vurdu ve sendeleyerek topa doğru yürüdü merdiven basamaklarına ayağını attı, güç halle mermiyi namluya sürüp kamasına kapaladı. Namluyu geriye doğru çevirip mesafeyi bildiği gibi ayarlayan Seyit bir besmele çektikten sonra topu ateşledi.

 

İlk mermi uzun düştü. Bir tane daha getirip namluya sürdü. Bu defa ki de kısaydı. Fakat üçüncü mermi en öndeki geminin kıç tarafında ve su kesiminde patladı. Ve düşman gemisinden yoğun, kara bir duman yükseldi.

 

Koca Seyit'in tek başına sırtında taşıyıp topuna yerleştirdiği mermiyle vurduğu savaş gemisi Ocean'dı. Bu İngiliz gemisi Boğaz'ın sularına daha doğrusu tarihin derinliklerine gömüldü.

 

8243139.jpg

SEYİT ONBAŞI'YA NE OLDU?

Pek çok isimsiz kahraman gibi Koca Seyit (Seyit Çabuk) hizmetleri de vazifesini hakkıyla yapmış olmanın huzuruyla savaşın ardından köyüne döndü. Bir müddet geçimini temin etmek için odun kesip sattı.

 

Daha sonra Havran'da bir zeytin fabrikasında hamallığa başladı. Bu sırada üşüttü ve vereme yakalandı. Adı tarihe altın harflerle geçen kahraman, fakirlik içinde yakalandığı veremden kurtulamayarak hayata gözlerini yumdu.

 

Kaynak: 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 102. yıl dönümü kutlandı

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Atatürk'ün anlatımından bir bölüm şöyle;

"Bomba sırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Siperlerin  arasında mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak... Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına kâmilen düşüyor. İkincidekiler onların yerine geçiyor...Fakat ne kadar gıpta edilecek bir itidal  ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir korku ve endişe göstermiyor, sarsılmak yok. Okuma bilenler ellerinde kur'an-ı kerim, cennete gitmeye hazırlanıyorlar, bilmeyenler Kelime-i  Şahadet getirerek yürüyorlar. Bu,Türk Askeri'nin ruh kuvvetini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldi. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Savaşları'nı kazandıran bu yüksek ruhtur"

Allah rahmet eylesin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...