Jump to content

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler Kanser Hastaları İçin Ne İfade Eder?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tamamlayıcı ve Alternatif Tedaviler Kanser Hastaları İçin Ne İfade Eder?

 

terapist-kanseri-tedavi-edecegini-iddia-etmemeli-1491235749846.jpeg

 

Terapist, kanseri tedavi edeceğini iddia etmemeli

 

Tamamlayıcı tedavi, geleneksel tıbbi tedavilerin yanında kullanılır. Kanserli kişilerin kendilerini daha iyi hissetmesini sağlar. Ancak iyi bir tamamlayıcı terapist, uyguladığı tedavinin, kanseri tedavi edeceğini iddia etmemeli

 

Kanser hastalarının kimi tam iyileşmenin yollarını arıyor, kimi de kendini daha iyi hissetmek istiyor. Bazı hastalar tedavinin yan etkilerinden kurtulmak istiyor, bazılarının da doğal ve alternatif seçenekler ilgisini çekiyor. Kanser tedavisinde, hastaların sıkça yöneldiği alternatif ve tamamlayıcı tedavilere olan ilginin nedenleri kişiye göre değişebiliyor. Ancak asıl tedavinin yerine konulan ya da bazı ilaçlarla birlikte alınabilen bu tedaviler, hastanın yaşamını tehlikeye atabiliyor.

 

Memorial Antalya Hastanesi Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan; hastaların tedavi sırasındaki tamamlayıcı ve alternatif seçeneklere yönelme nedenlerini, bu sürecin en iyi şekilde nasıl yönetilebileceği hakkında bilgi verdi...

 

bullet.jpg Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler arasındaki fark ne?

Her ne kadar tamamlayıcı ve alternatif terimleri genellikle aynı şeyi ifade ediyormuş gibi kullanılsa ya da TAT kısaltması ile birleştirilse de bir şeylerin tamamlayıcı ya da alternatif bir tedavi olup olmadığına karar vermek her zaman kolay değil. İkisi arasında önemli bir fark var. Tamamlayıcı bir tedavi, onu mevcut kanıta dayalı tıbbi tedavinizin yanında kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Modern, kanıta dayalı tıbbi tedavilere konvansiyonel tedavi de deniliyor. Tamamlayıcı tedavi, kendinizi daha iyi hissetmenize, tedavi sürecini daha iyi geçirmenize yardımcı olabiliyor. Kullanmayı düşündüğünüz tamamlayıcı tedaviyi doktorunuzla görüşmeniz bu nedenle önemli. Alternatif tedavi ise o hastalık için standart olan tıbbi tedavi yerine kullanılıyor. Tüm konvansiyonel kanser tedavileri, bilim ve sağlık otoriteleri ile yasalarca titiz testlere tabi tutuluyor. Hastaya yarar ya da zararları belirleniyor. Çoğu alternatif tedavi ise bu testlerden geçirilmiyor ve bilimsel kanıta dayanmıyor. Bu yüzden bazı alternatif tedavi türleri, tamamen güvenli olmayabilir ve zararlı yan etkilere neden olabilir. Tamamlayıcı veya alternatif tedavi kullanmak istiyorsanız, güvenliği konusunda doktorunuz ile konuşmanız çok önemli. Ayrıca, tamamlayıcı veya alternatif terapi uzmanınıza da konvansiyonel kanser tedaviniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. Çünkü bu iki tedavi birbiri ile etkileşim içine girebiliyor.

 

YAŞAM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

bullet.jpg Tamamlayıcı tedaviler hangileridir?

Akupunktur, aromaterapi, refleksoloji- masaj terapi, bitkisel ilaçlar, fitoterapi (bulantı için zencefil, halsizlik için ginseng), sanat terapisi ve yoga; tamamlayıcı tedavilerdir. Tamamlayıcı tedaviler, doktorunuz tarafından verilen geleneksel tıbbi tedavilerin yanında kullanılıyor. Kanserli kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olarak yaşam kalitesini artırabiliyor. Ayrıca, kanserin neden olduğu semptomlarla veya kanser tedavisinden kaynaklanan yan etkilerle daha iyi başa çıkmanıza destek sağlayabiliyor. Akupunktur sayesinde; bazı kemoterapi ilaçlarının neden olduğu bulantı, kusma, halsizlik gibi yan etkiler ve baş-boyun kanserlerinde tedavi kaynaklı ağız kuruluğu giderilebiliyor. Aynı zamanda akupunktur, boyun bölgesindeki lenf nodlarının çıkarılması sonucu meydana gelen ağrının ortadan kaldırılmasına da yardımcı oluyor. İyi bir tamamlayıcı terapist, uyguladığı tedavinin, kanseri tedavi edeceğini iddia etmemeli. Terapist, uygulamayı düşündüğü bir tedaviyi onkoloji uzmanınız ile tartışmaya her zaman açık ve teşvik edici olmalı.

 

bullet.jpg Alternatif tedaviler hangileri?

Tamamlayıcı tedavilerin aksine alternatif terapiler, konvansiyonel tıbbi tedavilerin yerine kullanılıyor. Bir anlamda hastaya farklı bir tedavi seçeneği sunuluyor. Hastaların bu tedavi yaklaşımlarını denemek istemesindeki en önemli neden aslında hastalık tanısı alan kişilerin ikinci görüş kavramının önemini bilmemesi. Bu noktada hastalar farklı arayışlar içine girebiliyor ve asıl önemsemesi gereken kanser tedavilerini bir kenara bırakıyor. Oysa alternatif tedavilerin, kanserde etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel veya tıbbi delil bulunmuyor. Bunun yanında hasta için ciddi yan etkiler ve konvansiyonel tedaviler ile etkileşimler gibi riskler de söz konusu. Bu nedenle alternatif tedavi için de doktorunuzun fikrini almak hayati önem taşıyor.

 

bullet.jpg Bu tedaviler hangileri peki?

reddot.png B17 vitamini

reddot.png Gerson terapisi (Her gün yaklaşık 10 kilo sebze ve meyve sıkılarak, suyunun içilmesine dayanan bir yöntem)

reddot.png Köpek balığı kıkırdağı

reddot.png Homeopati

reddot.png Ozon terapi

reddot.png Eşek sütü

reddot.png Çeşitli diyetler

reddot.png Bitkisel ilaçlar

reddot.png Vitamin ve antioksidanlar

bullet.jpg Geleneksel tıp da kanser tedavisinde yeri olan bir kavram mı?

Sağlık uzmanları, genelde geleneksel tıp terimini belirli bir kültürde yüzyıllar boyu gelişen bir terapi ya da sağlık uygulaması demek için kullanıyor. Genellikle belirli bir inanç sistemi etrafında oluşuyor. Bunlar Ayurvedik tıp ve Geleneksel Çin Tıbbı olarak adlandırılıyor. Konvansiyonel tıp, doktorunuzun kanseri tedavi etmek için genellikle kullanacağı, kanıta dayalı modern tıp tedavileridir. En yaygın konvansiyonel kanser tedavileri şu şekilde sıralanabilir:

reddot.png Kemoterapi

reddot.png Radyoterapi

reddot.png Ameliyat

reddot.png İmmünoterapiler

reddot.png Hormon tedavisi

reddot.png Moleküler tedaviler

 

AMAÇ TÜMÖRÜ YOK ETMEK

bullet.jpg Konvansiyonel tedavinin amacı nedir?

Bu tedavinin amacı, tümörü ortadan kaldırarak veya küçülterek kanseri tedavi etmekten geçiyor. Eğer kanser iyileştirilemiyorsa, amaç mümkün olduğunca onu kontrol etmek olabiliyor. Geleneksel ilaç veya ilaçların neredeyse yarısı, bitkilerden veya diğer doğal maddelerden üretiliyor. Konvansiyonel ilaçlar, ciddi testlerden geçiriliyor ve kontrollü bir şekilde kullanılıyor. Tüm konvansiyonel kanser tedavileri, belirli kanser türleri için çalıştıklarını ispatlamak amacıyla klinik araştırmalarda iyice sınanıyor. Yararlı olabileceği düşünülen tamamlayıcı ve alternatif tıp yöntemlerini bütünüyle reddetmek yerine, onları bilimsel olarak sorgulayıp içlerinden özellikle hastaların yaşam kalitesine olumlu katkıları olanları, klinik uygulamalara entegre etmek en doğru yaklaşım olacaktır.

 

DÖRDÜNCÜ EVREDE DAHA ÇOK BAŞVURULUYOR

Alternatif tedavileri kullanma isteği, standart tedavilerin tam şifa vâdetmediği dördüncü evre kanserlere sahip hastalarda daha belirgin. Çünkü bazı kanser hastaları standart kanser tedavilerinin yerine belirli alternatif tedavileri kullanmanın, hastalığın kontrolüne ve tedavisine daha çok yardımcı olabileceğine inanıyor. Hayat kurtarıcı olarak görülen alternatif tedavilerin kısıtlanması durumunda ise hastalarda umutsuzluk ve gerginlik hali gözleniyor. Oysa ki gerçek, göründüğü gibi değil. Alternatif tedavilerin kanserin kontrolünde ve tam iyileşmedeki rolüne dair bilimsel kanıt hâlâ söz konusu değil. Birçoğunun güvenilir olduğu henüz bilinmiyor ve bilinçsiz kullanıldığında hastalarda tehlikeli yan etkiler oluşturuyor.

 

HASTA TEDAVİSİNDE SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR

Çoğu hasta tamamlayıcı tedavileri kullandığında, tedavide daha aktif rol oynadığını düşünüyor. Aynı zamanda hangi terapiyi ve ne kadar sıklıkla kullanacaklarına kendileri karar vermek isteyebiliyorlar. Tamamlayıcı tedaviler, hastaların kendilerini daha kontrollü hissetmelerine yardımcı olabilse de doktor görüşü ve onayı olmadan hareket edilmemesi hastanın sağlığı açısından büyük önem taşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...