Jump to content

Bilişsel Terapi-Sigarayı Bırakma


Guest tantummm

Önerilen Mesajlar

YA HEP YA HİÇ DÜŞÜNME BİÇİMİ: Sigarayı bırakamadığımdan tam bir başarı öyküsü değil benim durumum.

AŞIRI GENELLEME: Sigarayı her bırakmaya karar verdiğimde kararlarımı uygulayamıyorum, hep aynı şey oluyor.

ZİHİNSEL FİLİTRELEME: Sigarayı bırakmanın sağlıklı etkilerine odaklanmak yerine bırakmamanın zararlı sonuçlarını zihnimde filtrelediğimden dolayı sürekli olarak sigara içmeye takıntılı bir duruma geliyorum.

OLUMLUYU YOK SAYMA: Sigaranın irademi zayıflattığı gerçeğine odaklanarak kendimi güçsüzleştiriyor daha önce başardıklarım gibi sigarayı bırakabileceğim gerçeğini görmezden geliyorum, kendi olumlu niteliklerimi hesaba katmıyorum.

KEYFİ ÇIKARSAMA: Gerçekler tarafından desteklenmeyen sonuçlar çıkartıyorum zihnimde kurduğum sanıların beni sigaraya bağımlı yaptı gibi gerçek olmayan düşünceleri gerçekmiş gibi algılıyorum. Kendi zihnimde olacakları tasarlayarak falcılık yapıyor ve tekrar tekrar sigara yakıyorum.

BÜYÜTME VE KÜÇÜLTME: Sigarayı bırakmanın zor olduğunu düşünerek bağımlık derecemi büyütüyor daha önce başardığım olayları sigarayı bırakma düşüncesiyle karşılaştırdığımda olumlu ve başarılı niteliklerimi sigara karşısında küçültüyorum.

DUYGUSAL ÇIKARSAMA: Hissediyorum öyleyse gerçek olmalı mantığını uyguluyor hislerimi hayata geçiriyorum bu hisler sigara bırakmaya yönelik olduğunda kendi irademi ve sanılarımı sigara içmeliyim çünkü ihtiyaç hissediyorum düşüncesiyle tekrar tekrar yakıyorum yani hissediyorum öyleyse gerçek olmalı. Bu çarpıtmayı uygularken kendi zihnimde olacakları planlıyor ve sonuçlar üzerinde falcılık yapıyorum, kehanetlerimi gerçeğe dönüştürüyorum.

-MELİ,-MALI CÜMLELERİ: Sigara içme konusunda öğrendiğim sigaranın zararları ile ilgili bilgileri kendi durumumla karşılaştırdığımda kendime “sigara zararlı içmemeliyim, sigaradan kurtulmayım “gibi zorunluluk ifade eden düşüncelerle kendimi eleştiririm. Bende yanlış olan ne?

ETİKETLEME: Sigarayı bırakamama konusunda kendi isteksizliğimi ve sabırsızlığımı tüm kimliğime etiketlerim, bu etiketlemeler aynı anda zorunluk ifadelerine de dönüşür, “Zayıfım, güçsüzüm sabırsızım “ vb. Bu etiketleri tüm kimliğime genellerim.

SUÇLAMA: Sigarayı içmemin ve sigara alışkanlığımın altında yatan sebepleri araştırmak yerine kendimi suçlarım hatalı ve eksik yönlerim için bazen de başkalarını suçlarım aynı durumu paylaştığım için.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...