Jump to content

Yanlış Fırça ve Fırçalama Bakın Neye Sebep Oluyor!..


Renan

Önerilen Mesajlar

Yanlış fırça ve fırçalama bakın neye sebep oluyor!

 

yanlis-firca-ve-yanlis-yontem-bakin-neye-sebep-oluyor-1491918635824.jpg&mw=752

 

Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, yanlış fırça ve yanlış yöntemlerle yapılan diş temizliğinin dişetlerinde travma, dişeti çekilmesi, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalar ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere neden olabileceğini dile getirdi.

 

Yanlış yöntem ve yanlış sertlikte diş fırçası kullanımının diş ve diş eti üzerindeki etkilerine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, yanlış fırça ve yanlış metotlarla diş fırçalanmasının dişetlerinde travma yaratarak dişeti çekilmesine, açığa çıkan kök yüzeylerinde aşınmalara ve sıcak ile soğuğa karşı artan hassasiyetlere yol açabileceğine vurgu yapan Yrd. Doç. Dr. Akcan, "Yanlış metot ile diş fırçalanması yetersiz mekanik plak kontrolü ve neticesinde dişeti hastalığının gelişmesi ve ilerlemesi ile de sonuçlanabilmektedir" şeklinde konuştu.

 

Diş fırçalarının dişler üzerinde yer alan eklentilerin mekanik olarak uzaklaştırılması amacıyla kullanıldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Serap Karakış Akcan, "Diş fırçalamada ağız içerisinde yer alan tüm dişlerin yanağa veya dudağa bakan ön yüzeyleri ile ağız boşluğuna bakan iç yüzeylerinin ve arka grup azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki eklentilerin uzaklaştırılması amaçlanır" dedi.

 

Diş fırçaları manuel fırçalar ve elektrikli fırçalar olarak veya kıllarının sertliğine göre sert kıllıdan çok yumuşak kıllı fırçalara kadar uzanan geniş bir yelpazede bulunmasının dışında özel amaçlar için üretilen fırçalar da olduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Akcan, cerrahi işlemler sonrasında önerilen diş fırçaları, ortodontik tedavi sırasında kullanılan diş fırçaları, implant yüzey temizliği için özel tasarlanmış diş fırçaları veya ellerini farklı nedenlerle tam olarak kullanamayan hastalar için geliştiren özel fırçaların bu kategoride olduğunu ifade etti.

 

"TEK BİR FIRÇALAMA TEKNİĞİ YOK"

Tüm hastalar için uygun olan tek bir fırçalama tekniğinin olmadığını belirten Yrd. Doç. Dr. Akcan, diş fırçalarının hekimin uygun gördüğü şekilde dişler ve dişetlerinin durumu, hastanın el becerisi gibi özellikler değerlendirilerek önerildiğine vurgu yaparak: "Diş fırçalama teknikleri de benzer şekilde diş dizilimi, diş ara yüzlerinin durumu, dişeti çekilmelerinin varlığı, dişeti kalınlığı gibi özellikler ile hastanın el becerisi özellikleri dikkate alınarak hekim tarafından önerilir." dedi.

 

Yaygın olarak toplumda yatay yönde fırçalama tekniği (Bass metodu) kullanılsa da, bu fırçalamanın her hasta için uygun olmayabileceğine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Akcan, temelde dikey yönde yapılan fırçalama tekniklerinde de fırçanın dişetindeki pozisyonu, açılanması ve ağız içerisine doğru fırçanın hareket yönünün yine hekim tarafından hasta üzerinde uygulamalı olarak anlatılmasının önemine işaret etti.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Dualarım Kabul Olmuyor Derseniz Bir Bakın

   Bunalımdaysan (2 adet dua )   A- Yaptığın dualar kabul olmuyorsa   1- Boy Abdesti al 2- 2 rekat Allah rızası için namaz kıl 3- Hacet duası oku   “Vela havle vela kuvvete illa billahil Aliyyil Azim. Allahümme inni es-elüke Ya Kadimü Ya Daimü Ya Ferdü YaVitru ya Ehadü Ya Samedü Ya hayyü ya Kayyum ya zel Celali vel ikram.Fein tevellev fekul hasbiyallahü la ilahe illa hü Aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabbül Arşil Azim.” 4- 100 tövbe istiğfar 5- 500 adet “Ya Hadi” Kimseyle konuşmadan 7 adet a

   , Yer: Dilek Duaları

  • Bana Neler Oluyor İmdaaat

   Bugünlerde bana birşeyler oluyor, insanlar bana acayip kötü davranıyor ya beni görmezden geliyorlar yada bana zarar vermeye çalışıyorlar birkaç tanesini anlatmak istiyorum.   Çok kişi asansör bekliyoruz iki kişi bindi ben üçüncü bindim sonra üç kadın peşime bindi asansör sinyal verdi, normalda onlardan biri inmesi gerekirken yukarı çıkıncaya kadar benim inmem gerektiği kanaatine vardılar nerdeyse dövüyorlardı beni.   Dün bankaya gittim numara aldım benden önceki numara yanıyordu birden numar

   , Yer: Serbest Kürsü

  • Bu İsim Neyin Oluyor?..

   Bu isim neyin oluyor? Ayşe

   , Yer: Forum Oyunları

  • Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor?

   Magnezyum Eksikliğinde Vücudumuzda Neler Oluyor? Bir Magnezyum Eksikliği Olduğuna Dair 10 İşaret ve Mutlaka Önemseyin… MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİ ÖNEMSEYİN! VÜCUT PROSESİ İŞLEYİŞİ İÇİN ÇOK GEREKLİ.. Magnezyum insan metabolizmasında önemli bir faktördür ve 300’den fazla vücut prosesi ve kimyasal reaksiyonda kullanılır. Bu nedenle magnezyum eksikliği genel sağlığı çok olumsuz etkiliyor. Magnezyum eksikliği belirtileri arasında ilk sırada enerji eksikliği ve aşırı halsizlik gelm

   , Yer: Sağlık

  • En Son Neye Üzüldünüz/ Ağladınız?

   En son neye güldün konusu varda hep gülecek değiliz ya mutlaka üzüldüğümüz, ağladğmz anlarda vardır...   En son en sevdiğim öğretmenimden azar işittiğim için üzüldüm ve ağladım.   Siz?

   , Yer: Forum Oyunları

×
×
 • Yeni Oluştur...